Sprawdziliśmy, co podczas wakacji zmieniło się rudzkich szkołach. Gdzie były remonty?

Joanna Oreł
W SP nr 4 odmalowano klasy. Mamy też nową halę sportową - mówi Grażyna Kukiełka, dyrektorka SP
W SP nr 4 odmalowano klasy. Mamy też nową halę sportową - mówi Grażyna Kukiełka, dyrektorka SP Joanna Oreł
Koniec wakacyjnej laby zbliża się wielkimi krokami. Jak rudzkie szkoły są przygotowane na rozpoczęcie roku szkolnego?

1 września będzie z pewnością radosnym dniem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 na Czarnym Lesie, gdzie właśnie zakończyła się budowa sali gimnastycznej. Na nową halę uczniowie tej szkoły czekali od kilku lat.

- Dotychczas, dzieci ćwiczyły w zastępczej sali, gdzie nie dało się wykonywać niektórych ćwiczeń. Teraz będzie to już możliwe. I dlatego, uczniowie z niecierpliwością czekają na otwarcie sali - przyznaje Grażyna Kukiełka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4.

Hala wyposażona jest w m.in. boisko do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, a także tenisa stołowego. Natomiast na widowni zmieści się do 80 osób.
- Z sali będzie korzystać ok. 500 uczniów. 164 z naszej szkoły i ok. 350 z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, gdzie również, przez lata nie było sali do ćwiczeń - podkreśla Grażyna Kukiełka.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego, to również zmiany w organizacji rudzkiej oświaty. I tak, planowane jest, że od 1 września przy 4 szkołach powstaną klasy z oddziałami integracyjnymi (przy Szkole Podstawowej nr 15 i nr 21, a taże przy gimnazjum nr 21 oraz nr 14). Po zmianach, w sumie w naszym mieście będzie 30 klas integracyjnych.

- Do oddziałów integracyjnych na wniosek rodziców przyjmowane są dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez zespół orzekający w publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej - wyjaśnia Grażyna Jaszczyk, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty UM Ruda Śląska.

Sprawdziliśmy również, które szkoły zostały wyremontowane lub doczekają się zmian jeszcze w tym roku. I tak, w Szkole Podstawowej nr 36 do końca sierpnia remontowany będzie dachu, a w SP nr 40 wymienione zostaną wykładziny w salach lekcyjnych.

Natomiast pod koniec września w SP nr 14 zakończy się remont schodów. Z kolei w SP nr 15 będzie termomodernizacja. Wniosek w sprawie dofinansowania tego przedsięwzięcia, ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ma zostać rozpatrzony do końca bieżącego miesiąca.

Zmiany widać również w rudzkich przedszkolach. W placówce nr 21 w czerwcu wymieniono okna. Ponadto tutaj też planowana jest termomodernizacja. Natomiast w przedszkolu nr 18 na przełomie września i października będzie remontowany dach.

Dodatkowo w tym roku termomodernizowany będzie budynek ZSO nr 2. Pierwsze prace mają ruszyć na początku września. W tym samym czasie przy ZSP nr 7 planowane jest odtwarzanie schodów wejściowych do budynku.

Wypożycz dziecku książkę

U naszych sąsiadów, w Zabrzu, od 10 lat działa jedyna w regionie wypożyczalnia podręczników. Mieści się ona przy ul. 3-go Maja 3. Podręczniki może wypożyczyć dziecku każdy potrzebujący rodzic. Trzeba tylko wpłacić niewielką kaucję, która jest zwracana w momencie oddania książek. Placówka jest czynna w poniedziałki, środy i czwartki w godz. od 12 do 16. Wypożyczalnię prowadzi Stowarzyszenie Civitas Christiana.

Postaraj się o stypendium

W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Markowej w Nowym Bytomiu można pobierać wnioski o ustalenie prawa do stypendium szkolnego na rok 2011/2012. O jego przyznanie może ubiegać się uczeń, który mieszka w Rudzie Śląskiej, jeżeli spełnia on kryterium dochodowe (obecnie jest to 351 zł na osobę). Termin na składanie wniosków jest do 15 września, a w przypadku słuchaczy kolegiów do 15 października.

Remonty w placówkach oświatowych w 2011 roku

Szkoły podstawowe:

SP 36 ul. Bytomska 45 do końca sierpnia wykonany zostanie remont dachu budynku,

SP 40 ul.Joanny 13 do końca sierpnia wykonana zostanie wymiana wykładzin w salach lekcyjnych.

SP-14 ul. Główna 40 – do końca września wykonany zostanie remont schodów terenowych na obiekcie.

SP-30 ul. Magnolii – naprawa dachu nad częścią basenową, która potrwa do końca br.

Budowa szkolnych placów zabaw w ramach programu "Radosna Szkoła"
- Szkoła Podstawowa nr 36 przy ul. Bytomskiej 45
- Zespół Szkolno Przedszkolny nr 2 przy ul. Kaczmarka 9
- Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Norwida 10
- Szkoła Podstawowa nr 30 przy ul. Chryzantem
- Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Hallera 12
- ZSS nr 3, 41-710 Ruda Śląska przy ul. Sygietyńskiego 6
- Szkoła Podstawowa nr 16 przy ul. Kukułcza 4
- Szkoła Podstawowa nr 20 przy ul. Wyzwolenia 11.
Obecnie trwają roboty budowlane przy8 placówkach. Termin zakończenia prac szacuje się na koniec października.

SP 15 przy ul. Energetyków 15
W marcu br. roku wykonano audyt energetyczny dla budynku szkoły i złożono wniosek
o dofinansowanie wykonania termomodernizacji ze środków WFOŚiGW w Katowicach. Wniosek powinien zostać rozpatrzony do końca sierpnia br. Zakres robót obejmuje termomodernizację budynku szkoły wraz z wymianą instalacji c.o. i wymianą stolarki okiennej. Obecnie zadanie jest na etapie przetargu.

Szkoły podstawowe specjalne:

Została opracowywana dokumentacja termomodernizacji budynku ZSS nr 2 przy
ul. Magazynowej 35a . Termin opracowania dokumentacji: październik br.

Przedszkola:

MP nr 34 ul. Kamienna 46 - trwa remont dachu. Prace potrwają do końca października.

MP nr 21 ul. Licealna 7 - W czerwcu wymieniona została stolarka okienna elewacji południowej oraz północnej budynku. Opracowana została również dokumentacja techniczna termomodernizacji obiektu.

MP nr 18 ul. Kazimierza 4 – obecnie trwa procedura przetargowa na remont dachu. Planowany termin wykonania robót remontowych dachu to przełom września
i października.

Gimnazja:

Gimnazjum nr 7 ul. Obr. Westerplatte 2a – trwają prace związane z remontem dachu segmentu ,,B’’. Planowany termin wykonania robót to wrzesień br.

Gimnazjum nr 9 ul. Zamenhofa 12 – trwają roboty budowlane związane z modernizacją sanitariatów uczniowskich, które potrwają do października br.

Licea ogólnokształcące:

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 ul. Mickiewicza 15 – w czerwcu zlecono dokończenie rozpoczętej w latach poprzednich wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Roboty potrwają do końca sierpnia br.

ZSO 2 przy ul. Jankowskiego nr 22
Rozpoczęto procedurę przetargową na realizację termomodernizacji budynku. Zakres robót obejmuje docieplenie ścian i dachu obiektu wraz z wymianą instalacji c.o. Przewidywane rozpoczęcie robót: wrzesień br. Złożono wniosek o dofinansowanie zadania ze środków WFOŚiGW.

Szkoły zawodowe:

ZSP-6 nr 21 ul. Kałusa 3 - w czerwcu dokończono wymianę stolarki okiennej.

ZSP-7 Specjalna ul. Bujoczka 2 – w miesiącach wrzesień-październik przeprowadzone zostaną roboty budowlane związane z odtworzeniem schodów wejściowych do budynku.

Popracujemy nad wynikami

Z Aleksandrą Piecko naczelnikiem Wydziału Oświaty rozmawia Joanna Oreł
Czy w zbliżającym się roku szkolnym czekają nas zmiany w rudzkiej oświacie?

Na przełomie maja i czerwca rozpoczęliśmy zmiany dotyczące organizacji pracy szkół głównie w zakresie obsługi księgowo - finansowej szkół i placówek, co jest związane z likwidacją Miejskiego Zakładu Obsługi Placówek Oświatowych, jak również w zakresie pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących rudzkiej oświaty. Planujemy działania mające na celu podniesienie jakości nauczania i wychowania. W tym również podniesienie wyników egzaminów zewnętrznych.

No właśnie... jak przedstawia się poziom nauczania w naszym mieście? Uczniowie osiągają coraz lepsze efekty, czy przeciwnie?

Wyniki egzaminów nie są zadowalające, w związku z powyższym zamierzamy wspomóc dyrektorów i nauczycieli w doskonaleniu ich kompetencji w zakresie analizy wyników egzaminów zewnętrznych i planowania rozwoju edukacyjnego uczniów. Planujemy kontynuowanie działań w zakresie odkrywania, rozwijania talentów oraz uzdolnień uczniów. W ostatnim roku szkolnym 16 uczniów rudzkich szkół podstawowych i gimnazjów uzyskało tytuł laureata Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, co dało nam III miejsce wśród gmin podległych nadzorowi pedagogicznemu Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3