Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stacja Biblioteka. Dworzec w Chebziu zmieni się nie do poznania!

Magdalena Grabowska
Ruszyły prace budowlane zabytkowego dworca w Chebziu. W czwartek, 14 września oficjalnie rozpoczął się projekt „Stacja Biblioteka”. Jak podaje Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej, dworzec ma zostać wyremontowany i zaadaptowany na bibliotekę już w czerwcu przyszłego roku.

Główny wykonawca inwestycji, który był wyłoniony w rozstrzygniętym miesiąc temu przetargu, czyli Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD S.A., w czwartek oficjalnie przejął zabytkowy budynek dworca w Chebziu na plac budowy. Firma ma na realizację inwestycji 16 miesięcy od dnia podpisania umowy, jednak zadeklarowała skrócenie tego terminu o 3 miesiące. Koszt wszystkich prac ma wynieść blisko 8 mln zł.

- Przystępujemy teraz z dużym rozpędem do pracy i chcemy ją skończyć jak najszybciej. – mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Rudzie Śląskiej. - Pogoda oczywiście również ma znaczenie. Przed nami jesień i zima, ale większość prac jest w budynku, więc raczej powinniśmy już w czerwcu skończyć budowę – dodaje.

Dworzec w Chebziu czeka niezwykła metamorfoza. - Dziś wnętrze zabytkowego dworca w Chebziu wygląda nieciekawie, ale zrobimy z tego miejsca prawdziwą perełkę – zapowiada na facebook’u prezydent Grażyna Dziedzic. Zabytkowy dworzec stanie się siedzibą biblioteki. Zostaną do niego przeniesione zbiory Biblioteki Centralnej, które obecnie mieszczą się w budynku przy ulicy Dąbrowskiego w dzielnicy Wirek. – Dworzec jest jednym z czołowych zabytków w Rudzie Śląskiej. „Stacja Biblioteka” pozwoli ocalić ten niezwykły budynek – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor biblioteki miejskiej.

Będzie także „bibliogród” – kawiarnia na zewnątrz oraz parking na kilkadziesiąt pojazdów. – „Bibliogród” to przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy korzystając z biblioteki będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku– informuje Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji.

Jak zmieni się wnętrze dworca? W hali budynku powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zlokalizowane zostaną regały biblioteczne oraz będzie się mieścić czytelnia. Na końcu holu głównego, przy wykorzystaniu przeszkleń, wydzielona zostanie przestrzeń pod wypożyczalnię, tam też będzie się znajdowało wejście na antresolę. Ponadto projekt przebudowy dworca zakłada utworzenie sali spotkań i prelekcji. - Przewidujemy wyburzenie wszystkich ścianek działowych oraz demontaż obudów ścian i słupów. Wyburzone zostaną pomieszczenia sanitariatów, a także zdemontowane zostaną blendy zamykające większość dawnych otworów okiennych – wylicza Piotr Janik. Prace mają być prowadzone również na zewnątrz obiektu. Będą docieplone połacie dachowe, zostanie położona izolacja przeciwwilgociowa. W planach jest także wyczyszczenie elewacji budynku. Będą wymienione również drzwi i okna, z zachowaniem ich pierwotnego wyglądu. Budynek dworca upiększy ozdobny napis oraz iluminacja obiektu.

Rewitalizacja dworca w Chebziu jest możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Kosztowało to rudzki samorząd blisko 1 mln zł. Władze obiecują, że utworzenie biblioteki nie będzie kolidować z obsługą pasażerów na dworcu. - Budynek będzie spełniać swoje dawne zadania. Kupując nieruchomość od PKP, jako miasto zobowiązaliśmy się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów – podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk. Dlatego też w budynku wybudowane zostaną całkowicie nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane również do osób niepełnosprawnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto