MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stary cmentarz w Orzegowie. To miejsce, które opowie niejedną historię. Jego początki sięgają XIX wieku.

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Historia cmentarza sięga XIX wieku. Z roku na rok cmentarz nazywany starym marniał i niszczał. Wciąż trwa jego renowacja, która jest możliwa dzięki Towarzystwu Miłośników Orzegowa. Jak teraz wygląda? Kto jest na nim pochowany?

Spis treści

XIX-wieczny cmentarz w centrum Orzegowa

W Rudzie Śląskiej znajdziemy wiele zabytkowych miejsc, które pamiętają ubiegły wiek, a nawet wcześniejsze. Jednym z takich miejsc jest stary, już nieczynny cmentarz w Orzegowie, którego powstanie datuje się na 1894 rok, kiedy wzniesiono tu pierwszy kościół.
Cmentarz powstał w czasie kiedy dzielnica miasta mocno rozwijała się przemysłowo. W 1826 roku została wykupiona przez Karola Godulę (wcześniej była określana jako dobro rycerskie), który przyczynił się do przemysłowego rozwoju Orzegowa i pozostałych należących do niego części obecnej Rudy Śląskiej.

Cmentarz to portal do historii, tu wszystko jest inne

Cmentarz zaprzestał swojej działalności w latach 50. ubiegłego wieku, ale nadal jest odwiedzany przez osoby, które mają pod swoją opieką groby. Zamkniecie, było konieczne ze względu na podnoszenie się poziomu wody pod cmentarzem parafialnym. Otwarto wtedy nowy cmentarz komunalny, a stary zaczął popadać w ruinę.

Pochowani tam są niemieccy nauczyciele ze starych szkół, powstańcy śląscy, górnicy kopalni Karol, działacze polityczni oraz zwykli rzemieślnicy i handlowcy. Każdy z grobów jest wyjątkowy i wizualnie opowiada o przełomie XIX i XX wieku. Groby cechują się charakterystycznym designem, a osoby zainteresowane historią zwrócą uwagę nawet na takie szczegóły, jak zdjęcia na nagrobkach.
Cmentarz przenosi odwiedzających do wieku, którego realia znamy tylko z mediów i książek. Mało kto może jeszcze opowiedzieć wspomnienia tych z czasów.

Zdjęcie przedstawiające zmarłą w trumnie.
Ta niezwykła fotografia odbiega od reszty. W tamtych czasach na grobach umieszczano zdjęcia profilowe. Tu mamy zgoła inną sytuację. Magdalena Łabędzka

Stary cmentarz odzyska dawną świetność?

Stary cmentarz w Orzegowie to jedno z najważniejszych historycznych miejsc tej starej dzielnicy. Dzięki TMO, czyli Towarzystwu Miłośników Orzegowa nekropolia ma szansę odzyskać dawną świetność.
Po zakończeniu II Wojny Światowej rozpoczęto akcję mającą na celu usunięcie wszelkich śladów języka niemieckiego na terenach, które znalazły się w obrębie Polski. Niemieckie napisy na nagrobkach usuwano, proszkowano lub zaklejano. Część nagrobków została bezpowrotnie przekuta, a tabliczki zniszczone.

Dziś grozi zawaleniem..
Ten budynek pełnił kiedyś funkcję kaplicy cmentarnej. Dziś zawalił się i został rozkradziony. Może kiedyś znów odzyska świetność.Magdalena Łabędzka

Obecne prace renowacyjne trwają od roku 2020, kiedy to Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej wyraził zgodę na wybudowanie kolumbariów. Cmentarz ma być wyposażony między innymi w ujęcie wody, ossuarium, miejsce przeznaczone na odpady. TMO zadba o odpowiednie zachowanie i ekspozycję grobów historycznych i rodzinnych.

Kiedy zakończy się renowacja?

Przed nami jeszcze sporo pracy, zanim będziemy mogli podziwiać odnowiony cmentarz. Na chwilę obecną w opłakanym stanie jest zabytkowa kaplica, która grozi zawaleniem. Jednak prace trwają, a osoby odpowiedzialne za cmentarz nie tracą entuzjazmu. Jak wygląda to miejsce w chwili obecnej? Zobaczcie na zdjęciach w galerii.

Stary cmentarz w Orzegowie. To miejsce, które opowie niejedn...

Chociaż cmentarz jest tak wiekowy, wiąż odwiedzają go osoby pamiętające o zmarłych pochowanych w jego ziemi. Mimo, że wiele rodzin już odeszło i nie żyją potomkowie, którzy mogliby zająć się grobami to jednak cmentarz ma swoich opiekunów, dzięki którym ma szansę opowiadać swoje historie jeszcze przez wiele lat, jako zabytek dzielnicy Orzegów.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto