18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażnicy rozpoczęli akcję Bezpieczne Wakacje. Kontrolują miejsca kąpieli i wlepiają mandaty

Bartosz Pudełko
Andrzej Nowak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej pokazał nam, jak wygląda tzw. mandat zaufania
Andrzej Nowak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej pokazał nam, jak wygląda tzw. mandat zaufania Joanna Oreł
Mandat od strażnika i zaufanie? Na pozór te dwie rzeczy nie idą w parze. Inaczej jest jednak w przypadku letniej akcji Straży Miejskiej.

Pod szyldem "Bezpieczne wakacje - Mandat zaufania" rudzcy strażnicy odwiedzają miejsca, w których najczęściej można spotkać amatorów nielegalnych kąpieli.
Są to najczęściej stawy, glinianki i zalewiska. Wręczając mandaty zaufania funkcjonariusze pouczają nieostrożnych amatorów kąpieli na temat niebezpieczeństw, jakie czyhają na niestrzeżonych akwenach. Nie chodzi tu wyłącznie o przypadki utonięć. W takich miejscach często dochodzi do libacji i bójek, których skutki również bywają tragiczne.

Skąd w akcji słowo "zaufanie"? A no stąd, że strażnicy mogliby za kąpiel w miejscu niedozwolonym od razu wystawić zwykły bloczek. Za takie wykroczenie grożą kary rzędy 250 zł. Zamiast tego winowajca otrzymuje jedynie pouczenie. Mandat zaufania działa jednak tylko raz. Recydywa to już pewna kara.

W akcję zaangażowany jest również WOPR oraz MOSiR. Nagrodzeni zaufaniem mogą cieszyć się nie tylko zaoszczędzonymi pieniędzmi. Bloczek uprawnia ich dodatkowo do bezpłatnego skorzystania z kąpieliska przy ul. Ratowników.

Mandaty zaufania rozdawane są w okresie wakacji od 2005 roku. - 2004 rok był w Rudzie Śląskiej niezwykle drastyczny, jeśli idzie o utonięcia. Postanowiliśmy coś z tym zrobić, ale nie chcemy tylko karać. Kluczowa jest edukacja - wyjaśnia Andrzej Nowak, rzecznik rudzkiej Straży Miejskiej.

Od początku tegorocznych wakacji mundurowi rozdali ponad 30 specjalnych mandatów. W zeszłych latach liczba ta sięgała, w przeciągu całego lata, ok. 200. Wciąż jednak dochodzi do tragedii. W tym miesiącu znaleziono zwłoki mężczyzny. Utonął w stawie Głąbik pomiędzy Godulą a Chebziem.

- Dotarcie do świadomości ludzi to długotrwały proces i wymaga chęci z ich strony. Widzimy jednak, że coś się zmienia na lepsze. Jesteśmy na dobrej drodze - mówi Nowak.

Bezpieczni rowerzyści? To możliwe? Chcemy, by tak było - twierdzą strażnicy miejscy z Rudy Śląskiej

Wakacje to nie tylko wypoczynek nad wodą. Letnia aura sprzyja pojawianiu się na drogach dużych ilości rowerzystów. Również o ich bezpieczeństwo dbają strażnicy miejscy. W ramach akcji "Bezpieczny rowerzysta" w miasto ruszyły rowerowe patrole. Mundurowi na dwóch kółkach edukują rowerzystów.

Akcja trwa od początku czerwca. Do jej podjęcia skłoniła m.in. nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, w myśl której rowerzyści stali się równoprawnymi użytkownikami dróg.

- Chcemy ludziom dać namacalny przykład. Pokazujemy odpowiednie zachowania na drodze i konieczność używania kasków - tłumaczy Andrzej Nowak, rzecznik rudzkiej Straży Miejskiej.

Poza edukacją strażnicy kontrolują również stan i wyposażenie spotkanych rowerów. Z tym bywa różnie. Andrzej Nowak zwraca uwagę na dwie, zupełnie odmienne grupy cyklistów. Pierwsi to świadomi użytkownicy dwóch kółek. Znają przepisy, dbają o swój sprzęt, są świetnie wyposażeni. Drudzy to ich przeciwieństwo.

- Na szczęście przybywa uczestników z pierwszej grupy - zauważa Nowak.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto