Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strumień: Zamieszanie wokół zmiany herbu gminy. Czy czarny orzeł jest niemiecki?

Witold Kożdoń
KLM
W Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim emocje wzbudziła zmiana herbu gminy. Ludzie nie chcą czarnego orła w herbie, bo niemiecki?

Władze Strumienia wstrzymały się z decyzją o wprowadzeniu nowego herbu, bo niespodziewanie, po zaprezentowaniu nowego herbowego godła, w miasteczku zawrzało. Mieszkańców podzielił... historyczny czarny orzeł, który ma w herbie zastąpić dotychczasowego, złotego ptaka.
- Ten herb to porażka. Bije faszyzmem na kilometr - napisał na jednym ze strumieńskich portali internauta. Podobnych wpisów niezadowolonych mieszkańców jest więcej. - Poprze-dni orzeł wyglądał poważnie i dostojnie - podkreślają.
Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, przypomina, że miasto wystąpiło do komisji heraldycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zatwierdzenie dotychczas obowiązującego herbu. Nie otrzymał on jednak pozytywnej opinii specjalistów. Powód? Herb nie jest zgodny z zasadami heraldyki, weksylologii oraz z miejscową tradycją historyczną - oceniła komisja. Miasto zleciło więc opracowanie poprawnego herbu Alfredowi Znamierowskiemu, członkowi Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oraz Komisji Heraldycznej przy MSWiA. A specjalista tworząc nowy herb oparł się na jego historycznych wizerunkach.
- Herb z czarnym orłem widnieje na akcie nadania Strumieniowi praw miejskich - tłumaczy radna Anastazja Żur, szefowa Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Strumieniu. Zwraca uwagę, że kontrowersje budzi nawet podniesiona ręka św. Barbary. A to przecież znak błogosławieństwa, a nie hitlerowskiego pozdrowienia. - Emocje muszą opaść, bo herb ma nas łączyć, a nie dzielić - zaznacza.
Wkrótce w Strumieniu odbędzie się spotkanie z dyrektorem Muzeum Śląska Cieszyńskiego, który przybliży historię herbu.

Historia herbu sięga czasów, gdy Strumień uzyskał prawa miejskie.
A stało się to 13 lutego 1482 roku. Dokument wystawił książę cieszyński Kazimierz II. 21 lat później, 26 września 1503 r., Władysław Jagiellończyk, król czeski i węgierski, na zamku w Budzie potwierdził przywileje Strumienia oraz oficjalnie nadał mu herb. "Charakterystyczne dla herbu Strumienia jest to, że odmiennie niż w innych miastach górnośląskich za wzorzec obrano herb pana zwierzchniego, tj. księcia cieszyńskiego, jako namiestnika całego Śląska. Stąd ów orzeł czarny w złotej koronie na niebieskim polu. W prawej połowie tarczy na niebieskim polu umieszczono postać św. Barbary z prawą ręką uniesioną nad głową orła, w lewej zaś trzymającą wieżę z czerwonym daszkiem. Późniejsze przeinaczenia tego godła herbowego wynikały z nieznajomości oryginalnego rysunku, a bazowały tylko na opisie" - pisał Jerzy Polak w "Monografii Strumienia", wydanej w 1983 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto