Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z Politechniki Śląskiej chcą zrewitalizować dzielnicę Wirek w Rudzie Śląskiej. Przygotowali nawet aplikację

OPRAC.:
Szymon Bijak
Szymon Bijak
Studenci chcą zrewitalizować dzielnicę Wirek w Rudzie Śląskiej. Przygotowali nawet specjalną aplikację!
Studenci chcą zrewitalizować dzielnicę Wirek w Rudzie Śląskiej. Przygotowali nawet specjalną aplikację! UM Ruda Śląska
Jak ożywić centralną dzielnicę w Rudzie Śląskiej? Pomysł na to ma trójka studentów z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Chodzi o zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy ul. Katowicką, 1 Maja i Targową, a także utworzenie tam ścieżki pieszo-rowerowej, która byłaby dopełnieniem Traktu Rudzkiego.

Ruda Śląska: studenci chcą ożywić Wirek. Jakie zmiany proponują?

- Wirek się zmienia. Tylko w ostatnich 2-3 latach dzięki inwestycjom, głównie z wykorzystaniem środków unijnych, udało się zagospodarować tereny o powierzchni kilkunastu hektarów - wyjaśnia wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk i dodaje: - Te wszystkie działania, oprócz poprawy samej jakości życia w tej dzielnicy, mogą być katalizatorem dalszych przemian.

I po raz kolejny studenci wydziałów architektury zajmują się rudzkim Wirkiem. Ich najnowszy pomysł opiera się na zagospodarowaniu przestrzeni i poprowadzeniu ścieżki pieszo-rowerowej od Centrum Handlowego Plaza przez ul. Teatralną w rejonie pawilonów oraz wzdłuż ogrodzenia stadionu Wawelu Wirek, aż do Pomnika Powstańców Śląskich znajdującego się przy ul. Katowickiej.

- Naszą propozycję kierujemy do wszystkich mieszkańców. Nie chcemy wyróżniać tu konkretnych grup wiekowych. Opracowując koncepcję zagospodarowania tych przestrzeni chcieliśmy ożywić miejsca, które są teraz mało atrakcyjne. Takim przykładem są okolice pawilonów w rejonie ul. Teatralnej – dodaje Patryk Konior, jeden z współtwórców pomysłów na ożywienie Wirka.

Autorzy dodają, że cała koncepcja opiera się m.in. na maksymalnym wykorzystaniu zieleni w mieście. - Rekomendujemy także wykorzystanie komponentów z recyklingu, np. do wykonania donic z beczek, czy mebli z palet – wylicza Karol Pieter, mieszkaniec Rudy Śląskiej, który jest zarazem kolejną osobą odpowiedzialną za wspomnianą koncepcję.

Oprócz opracowania tego pomysłu, studenci przygotowali również aplikację „Wirecko Rajza”. Po jej zainstalowaniu można odbyć w formie wirtualnej spacer po zrewitalizowanej dzielnicy Rudy Śląskiej.

Autorzy stworzyli także mapę trasy w formie tradycyjnej (papierowej), a także opracowali specjalny mechanizm, dzięki któremu można odbyć podróż po zaprojektowanych ścieżkach za pomocą... gogli.

Za cały projekt odpowiadają studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej - Ewa Sarna, Patryk Konior i Karol Pieter. Powstał on pod kierunkiem dra hab. inż. arch. Michała Stangla. Warto nadmienić, że koncepcja została przedstawiona szerszemu gronu podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Rewitalizacji (to ciało doradcze prezydenta; ma ono za zadanie pośredniczyć pomiędzy mieszkańcami, a urzędnikami w sprawach rewitalizacyjnych).

– Pomysł ten w całości lub w etapach mógłby być realizowany z powodzeniem w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jako komitet myślimy właśnie o opracowywaniu lub wspomaganiu tworzenia projektów składanych do Budżetu Obywatelskiego - nie ma wątpliwości Rafał Wypior, przewodniczący komitetu.

W trakcie posiedzenia dyskutowano także m.in. o koncepcji rozwoju wireckiego targowiska. W przyszłości być może zostanie ono przekształcone w miejsce, gdzie będą znajdować się całoroczne zadaszone obiekty handlowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto