Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły pomagają zwierzętom – rusza walentynkowa akcja „Kocham Rudą Faunę”. Uczniowie z Rudy Śląskiej zbierają rzeczy dla schroniska

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Kocham Rudą Faunę - akcja walentynkowa dla schroniska dla zwierząt TOZ Fauna. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kocham Rudą Faunę - akcja walentynkowa dla schroniska dla zwierząt TOZ Fauna. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kocham Rudą Faunę / Facebook
Walentynkowa akcja „Kocham Rudą Faunę” rusza już 11. raz. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza wraz z sześcioma szkoła podstawowymi z Rudy Śląskiej przekaże do schroniska dla zwierząt TOZ Fauna najpotrzebniejsze rzeczy. Akcja potrwa od 14 do 21 lutego.

„Kocham Rudą Faunę” – na walentynki dla schroniska dla zwierząt

Do corocznej akcji organizowanej przez I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej dołączyło w tym roku 6 szkół podstawowych. Przez najbliższy tydzień będą zbierać rzeczy, które później trafią do schroniska dla zwierząt TOZ Fauna.

Jak mówi Ewa Chromik, koordynatorka akcji i nauczycielka w I LO w Rudzie Śląskiej, akcja „Kocham Rudą Faunę” to tradycja szkolna, bez której ani uczniowie ani nauczyciele nie wyobrażają sobie walentynek.

- To inicjatywa, która ma uświadamiać, że miłością możemy obdarzyć nie tylko drugiego człowieka, ale również bezdomne zwierzęta, które szczególnie zimą potrzebują naszego ciepła i pomocy. W tym roku również, tak jak w poprzednich edycjach, postanowiliśmy zaprosić do współpracy zaprzyjaźnione szkoły podstawowe, a także wielu specjalistów w dziedzinach dotyczących zwierząt – wypowiedź nauczycielki przytacza Urząd Miasta.

W ramach akcji dla uczniów zostały przygotowane prelekcje i warsztaty, które poprowadzą dr Marlena Drapalska-Grochowicz z Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego, behawiorystka i właścicielka „Piesełkowa”, Barbara Klasik-Przychodzeń, psycholog i behawiorysta Magdalena Michałek oraz wolontariuszki – Patrycja Drozd, Justyna Mika oraz Marta Badura.

Podczas tegorocznego wydarzenia odbędą się także zajęcia z dogoterapii. 14 lutego w rudzkiej szkole będzie można kupić pączki w kształcie serca. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany, jako wsparcie dla rudzkiego schroniska.

Jak czytamy na stronie internetowej rudzkiego „Mickiewicza”, do głównych założeń cyklicznej akcji należy udzielenie wsparcia schronisku poprzez zbiórkę i zakup najpotrzebniejszych produktów, a także edukacja młodzieży w zakresie tematyki dotyczącej wolontariatu oraz praw i potrzeb zwierząt. Ważnym aspektem inicjatywy „Kocham Rudą Faunę” jest również budzenie świadomości ekologicznej młodzieży, a także poczucia odpowiedzialności za środowisko lokalne i rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży poprzez udział w konkursach plastycznych i fotograficznych.

Uczniowie szkół podstawowych, które włączyły się w akcję (SP nr 3, SP nr 11, SP nr 14, SP nr 28, SP nr 35 i SP nr 41) wezmą udział w konkursie fotograficznym. W tym roku jego tematem jest opieka nad zwierzętami.

Warto zaznaczyć, że na kilkudniowej akcji nie kończy się wsparcie „Mickiewicza” dla rudzkiego schroniska dla zwierząt.

- W naszym LO, a także w naszych rudzkich podstawówkach, mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w schronisku. Dlatego wsparcie trwa przez cały rok. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie tak chętnie angażują się i chcą pomagać. Dzięki temu bezdomne czworonogi mogą poczuć się trochę lepiej – podkreśla Ewa Chromik.

Schronisko dla zwierząt w Rudzie Śląskiej działa od 1996 r.

Na przestrzeni lat, schronisko pomogło ogromnej ilości zwierząt. Tylko w 2022 r. przyjęto łącznie 672 zwierzęta, w tym 411 z terenu Rudy Śląskiej. Trafiło tu 421 psów i 251 kotów.

- Co więcej, w 2022 roku przeprowadzono (do końca listopada) 478 interwencji dotyczących podjęcia zwierząt, a w 2021 roku - 678. W tym roku rudzkie schronisko oddało do adopcji 205 psów i 135 kotów. Ponadto właściciele odebrali ze schroniska 182 zagubione psy i 16 kotów – wylicza Urząd Miasta.

Władze Rudy Śląskiej przypominają, że w ramach działań edukacyjnych dotyczących opieki nad zwierzętami, schronisko od 2002 realizuje program „Odpowiedzialna przyjaźń” skierowany do dzieci i młodzieży.

- Warto również zaznaczyć, że kilkadziesiąt osób wykonuje na terenie schroniska prace społecznie użyteczne czy też odpracowuje kary zasądzone przez sąd. Nasze schronisko pełni tu rolę instytucji, gdzie skazani poprzez kontakt ze zwierzętami przechodzą proces resocjalizacyjny – podkreśla prezes Beata Drzymała-Kubiniok.

Osoby chcące wesprzeć schronisko mogą to zrobić przekazując 1,5 proc. podatku na rzecz TOZ „Fauna” (KRS 0000003109). Z kolei mieszkańcy chcący zaadoptować zwierzę powinny odwiedzić ośrodek. Schronisko jest czynne w godz. 10.00-17.00 (pon-pt), a w weekendy i święta od 10.00 do 15.00.

- Oddawanie bezdomnych zwierząt do adopcji odbywa się po przeprowadzeniu ankiety przedadopcyjnej i po rozmowie z pracownikami schroniska. Wydanie konkretnego czworonoga jest możliwe tylko osobom, które mogą zapewnić im należyte warunki – podkreśla Urząd Miasta.

Więcej informacji na temat adopcji zwierząt i działalności schroniska należy szukać na stronie fauna.rsl.pl.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto