Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajniki masowania dłoni

Sylwia Trałka, refleksolog
Nasze działania powinny być uporządkowane. Na zdjęciu prezentujemy masowanie punktu śledziony
Nasze działania powinny być uporządkowane. Na zdjęciu prezentujemy masowanie punktu śledziony Fot. Aleksandra Cieśla
Poznaj zasady refleksoterapii, czyli ucisku na różne części ciała, pobudzającego naszą energię.

RADZI
Sylwia Trałka, refleksolog
Refleksologia jest alternatywną metodą leczenia ciała. Polega na stosowaniu specjalnych technik uciskania i masażu odpowiednich punktów na naszych dłoniach i stopach. Punkty te zwane refleksami odzwierciedlają określone narządy wewnętrzne. Stosując ucisk, wysyłamy impuls, który poprawia przepływ energii w ciele. Trafia do narządu, komunikując mu niejako: "lecz się".

Lecznicze masowanie rąk w celu zapobiegania czy leczenia chorób zwane jest refleksoterapią. Masaż dłoni nie jest tak popularny, jak masaż stóp czy twarzy. Wiąże się to z szybkością uzyskanych efektów. Zdecydowanie łatwiej i skuteczniej uzyskuje się je podczas masaży tych drugich. Podczas masaży dłoni potrzebna jest cierpliwość.

Stykające się kciukami dłonie symbolizują całe ciało. Odcinek po stronie przyśrodkowej krawędzi kciuka jest więc linią odpowiadającą za kręgosłup. Narządy znajdujące się po prawej stronie ciała odzwierciedlone są na dłoni prawej, a lewa dłoń to odbicie lewej połowy. Na przykład refleks śledziony i serca znajdziemy tylko na dłoni lewej, refleks wątroby na prawej.

W każdej dłoni przebiega po sześć kanałów energetycznych. Przez re-fleksoterapeutów i osoby zajmujące się akupunkturą czy akupresurą nazywane są one meridianami.

Przez kciuk przebiega meridian płuca, przez palec wskazujący jelita grubego, przez środkowy kanał energetyczny odpowiadający za osierdzie. Natomiast przez palec serdeczny potrójny ogrzewacz odpowiadający i trzymający stałą temperaturę w naszym ciele, a przez mały palec dwa meridiany odpowiadające za serce (od strony palca serdecznego) i jelito cienkie (od strony zewnętrznej).

Refleksoterapię dłoni rozpoczynamy od rozluźnienia i rozciągnięcia naszych stawów. Proponowane jest skręcanie, ugniatanie, rozciąganie, krążenie palcami i gładzenie. Następnie dłonie masujemy na przemian, zaczynając od refleksu przysadki mózgowej znajdującej się na paluchu dłoni prawej. Praca z dłońmi powinna być uporządkowana, aby nie pominąć żadnego refleksu. Poprzez masowanie i uciskanie odpowiednich punktów możemy też bezpośrednio uśmierzyć np. ból głowy.

Sami w zaciszu domu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy zagrażają nam jakieś choroby. Wystarczy, że uważnie będziemy obserwować znaki i symptomy na naszym ciele, w tym przypadku na dłoniach.

Brodawki, choroby zwyrodnieniowe, sztywność, opuchlizna, choroby paznokci, zniekształcenia, znamiona czy wypryski powinny wzmóc naszą czujność. Gdy występujące zmiany są usytuowane na konkretnym odcinku refleksologicznej mapy dłoni, powinniśmy wzmóc naszą czujność. Nie możemy traktować tego jak lekarską diagnozę. Nasze spostrzeżenia powinniśmy skonsultować ze specjalistą.

Obserwujmy też paznokcie. Pionowe fałdy na płytce paznokcia świadczą o nadmiernej ilości spożywanych kwasów. Tak jak to było wspominane wcześniej, w zależności na jakim paznokciu znajdują się pofałdowania, możemy dokładniej określić, co dokładnie dzieje się w organizmie - ma to związek z meridianem, który przebiega przez dany palec.

Pofałdowanie na paznokciu kciuka może sugerować problem z układem oddechowym, z kolei gdy z takim zja-wiskiem spotkamy się na palcu serdecznym, będziemy mieć do czynienia z zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Białe plamy informują nas o dużej ilości spożycia węglowodanów lub środków pobudzających (np. kofeina), a co za tym idzie - niedoboru ważnych minerałów.

Łuszczące się paznokcie czy ich pionowe pękanie świadczy o chaotycznym sposobie odżywiania się i nadmiernym spożyciu płynów.
Masować możemy się sami, nie szkodząc sobie. Pamiętajmy tylko, by nie skupiać całej uwagi i siły na jednym palcu czy odcinku. Masować trzeba całą dłoń. Oprac. Aleksandra Cieśla

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto