Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne przepisy z Podkarpacia

podkarpackiesmaki.pl
Polskapresse

Dania i potrawy

Rosół „z gwoździa”

Rosół „z gwoździa”
Składniki: ziemniaki, marchew, cebula, czosnek, mięta, sól.
Wykonanie: Ugotuj ziemniaki. Osobno zagotuj wodę, dodaj miętę, czosnek, marchew, cebulę i sól. Ugotowany wywar podawaj z ziemniakami.
Przepis: z przepisów babci Romany Stasiowskiej, spisała Joanna Kolbun (gmina Brzostek)

Żurek z kwaśnego mleka

Składniki: 1 litr zsiadłego mleka, 1 litr wody, 25 dag włoszczyzny, 3 suszone grzybki, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki mąki, pół szklanki śmietany, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz

Wykonanie: Ugotować wywar, dodać namoczone wcześniej grzyby, sól oraz włoszczyznę - a pod koniec gotowania liść laurowy i ziele angielskie. Przecedzony wywar połączyć z dobrze roztrzepanym zsiadłym mlekiem – całość energicznie mieszać do zagotowania. W małej ilości wody rozpuścić mąkę oraz śmietanę, dodać do zupy i zagotować. Doprawić solą, pieprzem i roztartym czosnkiem. Podawać z ziemniakami, jajem ugotowanym na twardo lub pieczywem.

Ziemniaki podawane do żurku można posypać koperkiem lub zrumienioną na słoninie cebulą. Wybornym dodatkiem są również ziemniaki upieczone w piecu lub piekarniku.

Żur postny

Składniki: 25 dag włoszczyzny, 3 ząbki czosnku, 1 łyżka suszonych grzybków, 2,5 szklanki zakwasu, sól, pieprz, kminek

Wykonanie: Przygotowanie zakwasu: po 1 szklance mąki żytniej i owsianej wsypać do kamiennego garnka lub słoja i zalać przegotowaną ciepłą wodą. Dodać skórkę chleba, obrany czosnek, obwiązać czystą ściereczką. Pozostawić w ciepłym miejscu na kilka dni. Gdy jest ukwaszony, ma charakterystyczny zapach i kwaśny smak. Używać około jednej szklanki zakwasu na litr żuru.

Grzyby umyć, zalać przegotowaną wodą na kilka godzin i ugotować. Do garnka wlać około 2 litrów wody, dodać oczyszczoną włoszczyznę, sól i kminek. Gdy warzywa będą miękkie odcedzić wywar. Połączyć wywar z zakwasem, posiekanymi grzybami, zmiażdżonym czosnkiem - wszystko zagotować. Przyprawić do smaku. Taki żur podawany jest na wigilię, najczęściej z ziemniakami. Znany jest, również żur świąteczny gotowany na boczku lub żeberkach. Do tego żuru dodawano dobrą wiejską śmietanę oraz ) pokrojone w grubą kostkę różnego rodzaju wędliny ( swojską kiełbasą, boczek, szynkę, kawałki pieczonego mięsa).

Zupa szczawiowa

Składniki: Wywar: 0,5 litra posiekanych liści szczawiu, 1,5 litra młodej serwatki. Dodatki: 0,25 litra śmietany, 1 litr młodej maślanki, 2 łyżki mąki, 2 jajka ugotowane na twardo, sól

Wykonanie: Szczaw starannie opłukać, posiekać i szybko ugotować w małej ilości wody. Serwatkę podgrzać, dodać do niej szczawiu i zagotować. Część maślanki wykłócić z mąką na gładką masę, wlać do wrzącej zupy i zagotować. Zupę wymieszać z resztą maślanki i surową śmietaną, posolić do smaku (jeżeli trzeba, dodać szczyptę cukru). Jaja ugotować na twardo, posiekać i dodać do zupy. Podawać z omaszczonymi ziemniakami.

Zupa wiejska

Składniki: 3 marchewki, 1 pietruszka, 1 nieduży seler, ćwiartka małej główki kapusty, 10 małych ziemniaków, pół szklanki pokrojonej fasolki szparagowej, pół szklanki groszku zielonego, pół szklanki bobu, 1 łyżka masła lub skwarek ze słoniny, 1 szklanka śmietany, maślanki lub mleka, 1 liść laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego, sól, pieprz ziołowy, 2,5 litra wody

Wykonanie: Zagotować wodę, dodać sól, oczyszczone i pokrojone w kostkę warzywa, liść laurowy oraz ziele angielskie. Gdy warzywa będą miękkie, omaścić zupę masłem lub skwarkami. Zagęścić zupę mąką połączoną ze śmietaną, maślanką lub mlekiem. Zagotować i doprawić do smaku. Posypać posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.

Zupa jest najsmaczniejsza z młodych warzyw, a jej wartość odżywcza będzie wysoka, gdy warzyw nie rozgotujemy. Wskazane jest również, zagęszczać zupę niewielką ilością mąki połączonej z zimną wodą. Śmietanę, maślankę lub mleko dodać po zahartowaniu na witaminowo – czyli, po dodaniu tych składników już nie gotować.

Ziemniaki zapiekane z serem i bryndzą

Wykonanie: Ugotować 2 kg ziemniaków, po ugotowaniu obrać ze skórki, pokroić w plastry i układać w brytfance. Układanie warstw: Warstwa ziemniaków – posolić i popieprzyć, Na warstwę ziemniaków rozłożyć małe kawałki masła, posypać serem albo bryndzą i polać śmietaną. Ułożyć tak 2-3 warstwy. Ostatnia warstwa ma być z ziemniaków. Wierzch polać śmietaną. Nakryć przykrywką i piec w piekarniku do 40 min. Na ostatnie 5-10 min zdjąć pokrywkę, aby wierzchnia warstwa ziemniaków zarumieniła się.

Ziemniaki do masła czyli markowskie śniadanie

kładniki i wykonanie: Na to tradycyjne śniadanie tak niezwykle popularne w Markowej składają się: ziemniaki gotowane w mundurkach, ser twaróg urabiany ze śmietaną, masło, razowy chleb oraz czarna kawa zbożowa.

Zarzucajka

Składniki: 5-6 ziemniaków, marchew, cebula, pół litra kwasu z kapusty, 10 dag słoniny lub boczku, 2 łyżki mąki, 2-3 ziarna pieprzu, ziele angielskie

Wykonanie: Obrane ziemniaki, pokrojone w kostkę i starte warzywa ugotować w 1 l wody (wrzucając je do wrzącej wody). Do miękkich dodać kwas i niewielką ilość drobno posiekanej kapusty. Stopić słoninę, wyjąć skwarki, a z tłuszczu i mąki przygotować jasna zasmażkę, podprawić zupę, zagotować. Przed podaniem wsypać do zupy skwarki.

Wianuszki z ryb

Składniki: 10 porcji filetów z ryb, 50 dag włoszczyzny z cebulą (bez kapusty),1 łyżka octu,
liście laurowe, ziele angielskie, sól, cukier do smaku, 0,5 cytryny, 3 łyżki żelatyny.

Wykonanie: Karpia przeciąć na długość na paski, związać nitką obydwa końce, aby utworzył się krążek. Włożyć na wrzący wywar z jarzyn i gotować 15 minut. Wyjąć łyżką cedzakową i ułożyć na półmisku. Wywar przecedzić i dodać ocet. Każdy wianuszek przybrać marchewką, jajem na twardo i zalać galaretką. Półmisek udekorować cytryną i pietruszką. Podawać z pieczywem lub ostrym sosem.

Ukropek

Wykonanie: Zagotować 2 litry wody, wrzucić 3 ząbki czosnku – zagotować, zagęścić mąką i śmietaną, posolić do smaku, usmażyć kawałek słoniny i omaścić ukropek. Podawać z pieczywem.

Studzielina

Składniki: 2 nóżki wieprzowe, 1 golonka, 1 pęczek włoszczyzny, 2 cebule, 4 ząbki czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz

Wykonanie: Nóżki i golonkę oczyścić, sparzyć, zalać trzema litrami zimnej wody, gotować około 2,5 godziny na wolnym ogniu ( wywar powinien „mrugać”). Dodać oczyszczone jarzyny i cebulę zrumienioną jak do rosołu, gotować na małym ogniu jeszcze godzinę. Mięso odcedzić, obrać od kości, pokroić w kostkę. Wywar przyprawić rozgniecionym czosnkiem i przecedzić przez bardzo gęste sito. Ułożone w salaterce mięso zalać schłodzonym wywarem i studzić.

Stolniki

Składniki: 1 główka kapusty, 2 kg ziemniaków, garść twarogu, 1 cebula, 1 jajko, tłuszcz, sól, pieprz ziołowy

Wykonanie: Kapustę sparzyć jak na gołąbki. Ziemniaki zetrzeć na tarce, włożyć na sitko, żeby odciekły z wody. Włożyć do miski, dodać jajko, sól, pieprz ziołowy do smaku. Wyrobić masę. Ugotować 0,5 kg. ziemniaków, zemleć na maszynce, dodać garść twarogu, podsmażoną cebulę, do smaku doprawić solą i pieprzem. Zamiast farszu z ziemniaków można zrobić farsz ze słodkiej kapusty. Kapustę obgotować, odcisnąć z wody, podsmażyć na tłuszczu z cebulą. Później dodać ser, sól i pieprz. Na sparzone liście nakładamy cienka warstwę masy ziemniaczanej, na masę ziemniaczaną kładziemy farsz z gotowanych ziemniaków lub słodkiej kapusty. Liście składamy na pół. Tak przygotowane stolniki pieczemy, aż liście będą brązowe, a ciasto rumiane. Po upieczeniu polać kwaśną śmietaną lub tłuszczem i dusić kilka minut w brytfance.

Miody i napoje

Uzwar

Składniki: suszone owoce 125 g, cukier 75 g, miód 50 g, do podanych składników dodać wody, by cały uzwar miał masę 1 litra

Wykonanie: wziąć suszone gruszki , jabłka ,śliwki, winogrona (suche), większe owoce pokroić na kawałki, przemyć wodą 3 razy i gotować (przy zakrytym garnku), gdy zacznie kipieć dodać do smaku miód i cukier i czekać aż wystygnie.

Nalewka zamłyńska

Składniki: 3,5 litra wody, 1 kg winogron czerwonych, 1 kg cukru, 30 dkg liści (maliny, wiśni), pół litra spirytusu

Wykonanie: Gotować 30 minut, ostudzić, przecedzić i dolać pół litra spirytusu.

Chyrówka - nalewka spirytusowa

Składniki: pół litra spirytusu, pół litra herbaty zielonej, 2 łyżki miodu spadziowego, 10 goździków

Wykonanie: Miód rozpuścić w ciepłej herbacie, połączyć ze spirytusem. Dodać goździki. Odstawić na tydzień. Podawać w naparstku do degustacji.

Wędliny i wyroby mięsne

Schab i szynka wędzona wiejska

Składniki i wykonanie: Schab i szynka wiejska pozyskiwane są z półtusz wieprzowych, a następnie marynowane przez 10 dni w marynacie tradycyjnej z dodatkiem ziół i przypraw nadających im charakterystyczny smak. Wędzenie produktu trwa 2-3 godziny, po czym poddawany jest on parzeniu w temperaturze do 85 stopni Celsjusza.

Przysmak zapiekany markowski
Składniki: mięso wieprzowe, warzywa, naturalne przyprawy, sól

Wykonanie: Świeże mięso jest mielone, dodawane są warzywa, a następnie doprawiony do smaku naturalnymi przyprawami oraz solą. Tak sporządzony półprodukt pasteryzowany jest w szklanych słoikach. Przysmak markowski zapiekany ma zapach pieczonej kiełbasy, łatwo smaruje się go na pieczywie.

Polędwica po chłopsku

Składniki i wykonanie: Podstawowym surowcem jest schab bez kości wieprzowy, peklowany solą na sucho i mokro, posypywany kminkiem i pieprzem.

Pasztet z kaczek dzikich lub swojskich

Składniki: 2 kaczki, 1 włoszczyzna, sól, 100 g słoniny, 500g ciasta francuskiego

Wykonanie: Farsz: przodek i podroby z zająca, 250 g tłustej wieprzowiny, 250 g wątróbki cielęcej, 50 dkg słoniny, 1 cebula, 1 włoszczyzna, ziele angielskie, pieprz, sól.

Sprawione kaczki natrzeć solą. Włożyć do rondla razem z oczyszczoną włoszczyzną i słoniną. Podlać wodą i dusić na małym ogniu 45 minut. Gdy kaczki będą miękkie wyjąć, wyluzować mięso, pokroić na kawałki. Słoninę pokroić na plasterki. Przodki, podroby (bez wątróbki) z zająca oraz wieprzowinę umyć i włożyć do rondla razem z włoszczyzną i przyprawami. Zalać 500 ml wody i dusić przez 1,5 godziny. Wątróbkę pokroić na plastry zalać 125 ml wywaru z mięsa, dodać słoninę i dusić 10 minut. Ostudzone mięso, wątróbkę, słoninę i kaczkę zemleć w maszynce. Do farszu dodać kilka łyżek wywaru, doprawić solą i pieprzem wymieszać. Dno i boki formy wylepić ciastem francuskim. Połowę ciasta zostawić do dekoracji. Następnie wyłożyć farsz i wyrównać.

Udekorować. Piec 40 minut. Podawać na gorąco z sosem lub na zimno.

Kiełbasa starowiejska

Składniki i wykonanie: Kiełbasa ta produkowana jest z mięsa wieprzowego (90%) z dodatkiem małej ilości cielęciny bądź młodej wołowiny. Mięso wieprzowe pochodzi z półtusz ubijanych tylko w tutejszym zakładzie trzody. Pozyskane z rozbioru mięso tj. szynka, łopatka, karkówka oraz część boczku w całości przeznaczone jest do wyrobu kiełbasy. Jako przyprawy stosuje się sól białą jadalną, pieprz czarny ziarnisty (mielony w zakładzie) oraz czosnek surowy, obierany. Rozdrobnione mięso mieszane jest z przyprawami a następnie nadziewane do jelit naturalnych. Bardzo ważnym etapem produkcji jest wędzenie na naturalnym drewnie liściastym (olcha i buk), które odbywa się w tradycyjnych wędzarniach i trwające ok. 8-10 godzin dzięki temu kiełbasa nabiera niepowtarzalnego ciemnowiśniowego koloru bez stosowania jakichkolwiek barwników.

Kaszanka wiejska gryczana

Składniki: Kasza gryczana, głowizna wieprzowa, podgardle wieprzowe, mięso z nóg wieprzowych, płuca wieprzowe, krew spożywcza, przyprawy (pieprz, sól)

Wykonanie: Mięso jak i surowce podrobowe zostaję poddane gotowaniu aż do uzyskania miękkości. Podgardle parzy się do stanu półmiękkiego. Kolejny krok to mielenie poszczególnych składników przez odpowiednie sita, a następnie dodaje się przyprawy. Kaszę gryczana parzy się oddzielnie w rosole. Tak przygotowane produkty miesza się do równomiernego ich rozprowadzenia. Powstałym farszem napełnia się jelita długości od 15 do 25 centymetrów. Końce jelit wiąże się przędzą. Następnie kaszanka poddana zostaje parzeniu i wystudzeniu przez odparowanie. W końcowym etapie produkcji odcina się końce jelit, aby nadać produktowi estetyczny wygląd. Kaszanka wiejska gryczana najlepiej smakuje podana na gorąco z czosnkiem i podsmażoną cebulą, w zależności od gustu i smaku.

Wyroby mleczne

Twaróg

Składniki i wykonanie: Świeże mleko zakwasić 2-3 łyżkami serwatki. Odstawić do ciepłego pomieszczenia na ok. 1,5 doby. Kiedy mleko będzie kwaśne, podgrzewać na wolnym ogniu, zwracając uwagę aby go nie sprażyć. Gdy ser oddzieli się od serwatki wlać do tetrowego worka, kilkakrotnie zamoczyć w odlanej serwatce. Następnie, ułożyć na sicie, przygniatając obciążoną drewniana deseczką.

Ser żółty domowy

Składniki: 1 litr mleka, 1 kg sera białego, 10 dag masła, 2 żółtka, półtora łyżeczki octu, półtora łyżeczki soli, 1 łyżeczka sody

Wykonanie: Mleko zagotować, dodawać stopniowo pokruszony ser, gotować mieszając 5-10 minut. Przetrzeć masę przez sito, dodać pozostałe składniki, wszystko połączyć, ogrzewać w kąpieli wodnej i mieszać, aby masa nie przywarła do naczynia. Po uzyskaniu jednolitej gęstości przełożyć do wystygnięcia. Kroić w plastry, podać do pieczywa.

Plaskanka serowa

Składniki: 0,75 kg twarogu zmielonego, 5 jaj, pół łyżeczki kminku, sól do smaku

Wykonanie: Do zmielonego sera dodać żółtka i białka ubite na pianę, kminek i sól do smaku. Dokładnie wymieszać i zapiec na żółty kolor. Podawać pokrojoną w plastry.

Pascha

Składniki: 5 litrów mleka, pół szklanki octu, 1 litr śmietany, 25 dag masła, 10 jaj, 1 szklanka cukru, bakalie

Wykonanie: Śmietanę, jaja i ocet dokładnie roztrzepać, wlać na wrzące mleko, ogrzewać do momentu wytrącenia się serka i powstania klarownej serwatki. Garnek odstawić na około pół godziny. Ser odcedzić przez czystą gazę lub lnianą ściereczkę. Pozostawić na kilka godzin, by dobrze odciekł. Roztopić masło, połączyć go z serem, cukrem i bakaliami. Dowolną formę wyłożyć wilgotną gazą i przełożyć masę serową. Wstawić do lodówki na pół doby. Wyjąć z gazy, kroić grube kawałki paschy.

Małdrzyki

Składniki: 50 dag sera twarogowego, 2 żółtka, 1 jajko, 2 dag masła, 2 łyżki mąki, pół porcji cukru waniliowego, szczypta soli, tłuszcz do smażenia

Wykonanie: Masło utrzeć z żółtkami, dodać zmielony ser, jaja, cukier waniliowy oraz mąkę. Wszystko dokładnie wymieszać. Na patelni rozgrzać tłuszcz, smażyć, nakładane łyżką, małe placuszki. Posypywać cukrem pudrem.

Gomółki

2 kg sera, 5 żółtek, 5 ząbków czosnku, 1 łyżka soli

Wykonanie: Dobrze odciśnięty ser przemleć przez maszynkę lub zmiksować, dodać żółtka, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól. Wymieszać i formować gomółki. Położyć na deseczce i suszyć w ciepłym mi

Wyroby piekarnicze i cukiernicze

Szyszki drożdżowe

Składniki: 1 litr mleka, 2,5 kg mąki, 70 dag cukru, 10 jaj, 0,5 litra oleju, 20 dag drożdży, szczypta soli

Wykonanie: Mleko lekko podgrzać, drożdże rozrobić z cukrem, dodać jajka, rozmieszać. Dodać mąkę i zarobić. Później dodać olej, sól i wyrobić ciasto do wyrośnięcia. Gdy wyrośnie formować szyszki. Posmarować jajkiem. Piec w dość gorącym piecu.

Serowiec świąteczny

Składniki: ciasto kruche: 20 dag mąki, 12 dag margaryny, 8 dag cukru pudru, 2 żółtka, pół łyżeczki proszku do pieczenia
masa serowa: 2 kg sera, 2 budynie śmietankowe, ¾ szklanki mleka, 1 kostka masła lub margaryny, 2,5 szklanki cukru, 1 cukier waniliowy, 8 jajek, 1 cytryna, 10 dag rodzynek

Wykonanie: Przesianą z proszkiem do pieczenia mąkę wysiekać z margaryną. Nożem zarobić ciasto dodając żółtka utarte z cukrem. Rozwałkować cienki placek, wyłożyć nim posmarowaną tłuszczem dużą blachę. Masło utrzeć z połową cukru, dodać zmielony dwukrotnie ser i ucierać. Całe jaja ubić z resztą cukru, połączyć z serem, otartą skórką cytryny, cukrem waniliowym, mlekiem i budyniami. Rodzynki sparzyć, oprószyć mąką, dodać do sera i wymieszać. Masę serową wyłożyć na posypane bułką tartą kruche ciasto. Na serze, można ułożyć dekoracyjną kratkę z ciasta. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku około 90 minut.

Paska

Składniki: 2 kg mąki, 2 litry mleka, 1 kostka masła, 30 jaj, pół kg drożdży, pół kg rodzynek

Wykonanie: Robimy rozczyn rozcierając cukier z rodzynkami, dodajemy ciepłe mleko, 1 kg mąki i odstawiamy, żeby podrosło. Żółtka rozcieramy rozdzielamy od białek, białka należy utrzepać, żółtka utrzeć z masłem. Wszystko razem z resztą mąki dodać do rozczynu. Rodzynki sparzyć, odcedzić, dodać do ciasta. Następnie dać do foremki i pozostawić na pół godziny, żeby „podeszło”. „Opadnięcie” paski źle wróżyło gospodyni. Paskę przyozdabiano napisem „X B” – „Chrystos Woskres” gdyż była wypiekana na Wielkanoc. Czas wypieku ok. półtorej godziny.

Mazurek orzechowy „piankowy”

Składniki i wykonanie: Utrzeć na puch 3 żółtka z 25 dag cukru pudru, dodając w czasie ucierania, małymi porcjami, 12 dag masła. Do dobrze utartej masy dodajemy 12 dag mąki pszennej i 25 dag zmielonych orzechów włoskich. Wyrabiamy jednolite ciasto. Ciasto kładziemy na płaską blachę nie grubiej niż na grubość palca. 3 białka ubijamy na sztywna pianę, dodając w czasie ubijania 8 dag cukru pudru. Pianą pokrywamy równomiernie ciasto na blasze, a na wierzch układamy połówki orzechów w równych niezbyt dużych odstępach. Mazurek pieczemy w średnio nagrzanym piekarniku, nie powinien się bowiem zbyt przyrumienić. Upiec na dwa dni przed świętami by dobrze skruszał.

Kulebiak z kapustą i grzybami

Składniki:
ciasto: 0,25 litra mleka, 50 dag mąki, 3 dag drożdży, 3 dag cukru, 4 żółtka, 5 dag masła
farsz: 50 dag kapusty białej, 25 dag pieczarek, 10 dag cebuli, 4 dag tłuszczu, jajko, sól, pieprz.

Wykonanie: Drożdże rozprowadzić ciepłym mlekiem, dodać łyżkę cukru i mąki. Gdy drożdże podwoją swoją objętość wlać do pozostałej mąki. Do mąki dodać żółtka, roztopione masło, szczyptę soli. Wyrobić ciasto. Pozostawić do wyrośnięcia. Obgotować kapustę w niewielkiej ilości wody, wycisnąć, posiekać. Cebulę usmażyć na tłuszczu, dodać pieczarki – poddusić. Następnie dodać kapustę oraz przyprawy, sól i pieprz. Ciasto rozwałkować w prostokąt, nałożyć farsz i zwinąć. Włożyć do foremki. Pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu. Posmarować wierzch ciasta żółtkiem. Wstawić do piekarnika i piec ok. 45 minut.

Knysze

Składniki: ciasto: 4 szklanki mąki, 1 szklanka zsiadłego mleka, 1 łyżka sody oczyszczonej, szczypta soli
farsz: 1 szklanka kaszy gryczanej, 1 cebula, 20 dag twarogu, sól, pieprz.

Wykonanie: Ciasto zrobić, jak na pierogi. Rozwałkować, wykrawać kółka, napełnić, sklejać. Piec pierogi na głębokim tłuszczu.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto