Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" [ZDJĘCIA]

S. Cichy
Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. W uroczystościach rocznicowych wzięła udział premier Beata Szydło. Zobacz zdjęcia....

W środę o godz. 16:00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach abp Wiktor Skworc odprawił Mszę św. w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek". Homilię wygłosi biskup pomocniczy Marek Szkudło. Po Eucharystii nastąpi przemarsz pod krzyż-pomnik przy kopalni "Wujek", gdzie o 17.30 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające zamordowanych przez ZOMO 9 górników. W obchodach wzięła udział premier Beata Szydło.

Uroczystości w rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" [ZDJĘCIA]

Premier Beata Szydło, która przyjechała do Katowic w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, żeby oddać hołd poległym górnikom, nawiązała do obecnej sytuacji w kraju: - Dużo mówi się o demokracji.
Najgłośniej o niej krzyczą dzisiaj ci, którzy nie dostrzegają tego, że demokracja to liczenie się ze zdaniem każdego obywatela. Bez względu na to, kim jest, gdzie żyje i jak mu się wiedzie - mówiła Szydło. Dodała, że krzyczącym nie chodzi o demokrację, a o obronę pozycji i wpływów.

List prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników uroczystości, odczytał przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Prezydent wyraził w liście zdanie, że zbrodnia, do jakiej doszło w kopalni Wujek, nigdy nie została należycie ukarana. Jednak zdaniem prezydenta „Dzisiaj jeszcze nie jest za późno, by naprawić tamte błędy i zaniechania, ale historia ta niesie ważną przestrogę na przyszłość. Byśmy budowali nasze niepodległe państwo na zdrowych, mocnych i trwałych fundamentach, bo przecież właśnie w tym miejscu, w miejscu popełnionej bezkarnie zbrodni, nie sposób wątpić w potrzebę i konieczność naprawy Rzeczypospolitej” - brzmiało przesłanie prezydenta.

Po mszy pod pomnikiem przy kopalni odbył się Apel Poległych i złożono wieńce.

Podczas uroczystości została odsłonięta tablica pamiątkowa Śląskiej Izby Lekarskiej. W ten sposób okazano wdzięczność lekarzom i pielęgniarkom, którzy nie bacząc na konsekwencje nieśli pomoc rannym podczas pacyfikacji górnikom.

Z kolei w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim kilkudziesięciu działaczom opozycji z lat 1956-1989 wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Pośmiertnie odznaczono także górników z Wujka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto