Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W cyklu Rudzkie Dzielnice: Z miłości do Chebzia...czy można je pokochać?

Joanna Oreł
Co sądzicie o Chebziu? To dzielnica fajna, czy okropna? Mieszkańcy dzielnicy nie narzekają, a wy?

Chebzie jest najmniejszą dzielnicą Rudy Śląskiej. Mieszka tu ok. 1300 osób. Choć miejsce to niepozorne, ale jedno z najważniejszych w Rudzie Śląskiej. To tu znajduje się główny węzeł komunikacyjny miasta i jeden z dwóch dworców kolejowych. Są i miejsca przyjemne, jak m.in. te przy stawach wodnych. A co najistotniejsze, w dzielnicy mieszkają ludzie, dla których Chebzie to ukochane miejsce na ziemi.

- Znamy się tutaj wszyscy jak w jednej rodzinie. Czy mogłabym za mieszkać gdzie indziej? Tutaj się urodziłam, tu przeżyłam całe życie i nigdzie się stąd nie wybieram - zapewnia Bronisława Drożniewicz, mieszkanka Chebzia.

Pani Bronisława w swoim domu na Chebziu wychowała siedmioro dzieci. Doczekała się też piętnastu wnucząt. Wszyscy jej potomkowie dzisiaj mieszkają w różnych dzielnicach Rudy Śląskiej - pani Bronisława śmieje się, że swoją miłością obdarzyła całe miasto. Skąd na to siła? Też z miłości.

Zresztą wszystkich mieszkańców Chebzia łączy zapał do życia - szczególnie jeżeli chodzi o wspólne sprawy. Jak ta o budowę kościoła. Na razie parafianie modlą się w kaplicy utworzonej przy przedszkolu na ul. Węglowej.

- Dzisiaj mieszkam na Goduli, ale to Chebzie jest moim miejsce i do skutku będę się starał, żeby kościół tu powstał - przyznaje Piotr Drożniewicz, syn pani Bronisławy.

O tym co było, a czego jeszcze brakuje na Chebziu wie dobrze również rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie i profesor Uniwersytetu Ekonomicznego - Andrzej Klasik, który swoje dzieciństwo i młodość spędził właśnie tutaj.

- Zawsze, kiedy przejeżdżam przez Chebzie serce bije mi mocniej, bo człowiek z nostalgią wspomina dawne czasy. To były przyjemne chwile. Ale dzisiaj Chebzie bardzo się zmieniło. Musimy sobie zadać pytanie - czym ma być dla nas ta dzielnica? Trzeba na nowo odkryć to miejsce. I ja jako człowiek związany z Chebziem też chciałbym sprawić, żeby było tu więcej życia - przyznaje prof. Andrzej Klasik.

Czy Chebzie jest szare i smutne? A może raczej ciekawe? Co Wy sądzicie na ten temat? Komentujcie!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto