18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Miejskim otwarto wystawę śląskich szopek bożonarodzeniowych [ZDJĘCIA]

Joanna Oreł
Uczniowie z SP nr 7 zostali nagrodzeni podczas tegorocznego konkursu. Uczestniczą w nim od wielu lat
Uczniowie z SP nr 7 zostali nagrodzeni podczas tegorocznego konkursu. Uczestniczą w nim od wielu lat Joanna Oreł
XV Konkurs na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową już za nami. Zobacz prace, które zostały nagrodzone przez jury.

Coroczny konkurs na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową, to dowód na to, że stajenka do dzisiaj jest symbolem, który łączy ludzi. Bowiem wśród prac - nagrodzonych przez organizatora, czyli Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej - znalazły się prace wykonane, zarówno przez przedszkolaków, jak i całe rodziny.

- W tym roku pojawiło się dużo szopek, które nawiązują do regionalnych tradycji - mówi Irena Twardoch, komisarz wystawy z Muzeum Miejskiego. - Kościół, rodzina i praca - te trzy wartości zawsze był ważne dla mieszkańców Śląska - dodaje.

Do XV Konkursu na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową zgłoszono prace, wykonane z tradycyjnych materiałów (bibułka, plastelina). Jednak największe zainteresowanie wzbudzają te, stworzone niestandardową techniką. Pojawiły się m.in. szopki w węglu, z materiału, czy produktów spożywczych (makaron, płatki śniadaniowe, piernik).

W rudzkim Muzeum Miejskim otwarto wystawę dekoracji świątecznych

W sumie, jury konkursowe musiało wybrać najlepsze propozycje spośród 130 zgłoszonych prac (w ubiegłym roku było ich o 35 mniej).

Ostatecznie, w XV Konkursie na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową, pierwsze miejsce w grupie wiekowej dzieci do lat 6 zdobyli: Ola Firek, Klaudia Rother i Martyna Godos z przedszkola nr 45. Ex aequo w tej samej kategorii wiekowej wygrali: Oliwia Krug, Daria Krawczyk i Tomasz Sowa z przedszkola nr 28. Dzieci wykonały szopkę w oparciu o motyw szybu górniczego.

W kolejnej grupie wiekowej (7-9 lat) pierwsze miejsce zajęli Oliwia Tomas, Wiktoria Frei i Kamila Czepiga z SP nr 7. W kategorii wiekowej od lat 10 do 12, zwyciężył Dawid Łukosz z SP nr 18, który przygotował stajenkę z wykorzystaniem precyzyjnej metody zwijania pasków papieru.

W grupie 13-15 lat wygrała Katarzyna Ruda z gimnazjum nr 1, a w kategorii młodzieży w wieku od 16 do 18 lat zwyciężyła ekipa z ZSP nr 7 (Mariusz Klyszcz, Dawid Kiełbasa i Klaudia Zięcina).

Za najlepszą szopkę rodzinną uznano tę, wykonaną w drewnie przez rodzinę Sikorów (również laureaci ubiegłorocznej nagrody).

Pokonkursową wystawę szopek w Muzeum Miejskim można oglądać do 2 lutego 2012 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto