Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rudzie Śląskiej nie brakuje ludzi z pasją

Magdalena Mikrut-Majeranek
M. Mikrut-Majeranek
W Rudzie Śląskiej nie brakuje ludzi z pasją. Wielu z nich gościło już na naszych łamach, a o wielu jeszcze napiszemy. dziś przedstawiamy sylwetki kilku z nich. Przypominamy także, że to już ostatnie chwile trwania etapu finałowego plebiscytu "Człowiek Roku 2016".

Bronisław Wątroba pracuje w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego na stanowisku inspektora ds. aparatury i sprzętu ratowniczego, ale jego prawdziwą pasją jest poezja i śląska kultura. Jest miłośnikiem numizmatyki i falerystyki, a także współzałożycielem halembskiego Koła Związku Górnośląskiego, stowarzyszenia „Pro Loquela Silesiana”, grupy nieformalnej „Asocjacja M&B&P-18” i SWAT. Na swoim koncie ma także kilka publikacji. Wśród nich jest ta dotycząca historii Italii. I to w całości napisana po śląsku! Podczas naszej zabawy przygotował limeryki po śląsku o każdym z kandydatów do tytułu „Człowieka Roku 2016”. O sobie napisał tak: Choć przi końcu - dyć raduja. Ślonsko godka durś promuja. Szkryflom fraszki. Niy skiż łaski. Szpas mom kej cosik zrymuja. Pan Bronisław zawsze najchętniej komentuje bieżące wydarzenia wierszem.

Aktywnych rudzian jest więcej

Bronisław Wątroba to nie jedyna osoba, która została wyróżniona przez naszych Czytelników i Internautów za działalność na rzecz Rudy Śląskiej. Docenieni zostali również Monika Żywot i August Jakubik.
Pani Monika jest prezesem zarządu Fundacji Minionej Epoki, dzięki której w Rudzie Śląskiej powstało słynne Muzeum PRL-u. To w nim, jak przyznaje pani Monika, pokazywane jest jak wyglądało życie przeciętnego Kowalskiego w czasach PRLu. Muzeum rozrasta się z każdym rokiem. Organizowane są w nim nie tylko wydarzenia związane z Industriadą, ale i koncerty, czy rozmaite imprezy, czego dobrym przykładem jest 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Z kolei August Jakubik na co dzień prowadzi treningi biegowe, rozmaite imprezy sportowe. Między innymi to dzięki niemu bieganie stało się popularne w naszym mieście. Jak wskazują statystyki Ruda Śląska sportem stoi. Udowadniają to sukcesy lekkoatletów oraz zapaśników. - W mieście jest potencjał i są możliwości, ale niezbędne są warunki do uprawiania sportu, a w Rudzie Śląskiej są. Niedługo powstanie stadion lekkoatletyczny, są hale sportowe. Takich obiektów przybywa z każdym rokiem. - Cieszę się z kolejnych sportowych inwestycji, ponieważ zdrowe, aktywne społeczeństwo ma wpływ na rozwój miasta - mówi pan August. - To ważne, że pani prezydent uprawia nordic walkig, wiceprezydent Krzysztof Mejer - biega. Przykład idzie z góry. Nie izolują się, a przez to zachęcają mieszkańców do podjęcia sportowej aktywności - dodaje Jakubik.

To już ostatnie minuty trwania etapu finałowego plebiscytu na "Człowieka Roku 2016". Głosowanie rozpoczęło się w piątek, 17 lutego, i potrwa do 17 marca. Serdecznie zapraszamy do głosowania. Doceńmy tych, którzy na co dzień robią więcej niż wynika to z ich codziennych obowiązków. Pokażmy im, że dobro, które dają nam w codziennych, często małych sprawach wraca. Niech Ci, którzy poświęcają swój prywatny czas innym, pomagają, ale też mają dobre pomysły, aby miejsce, w którym żyjemy było lepsze, zostaną docenieni. Niech ten tytuł zmobilizuje ich w dalszej pracy i pomoże osiągać nowe cele. Od kilku tygodni na czele naszego plebiscytu jest Witold Krieser z Bytomia. Nauczyciel akademicki i przedmiotów zawodowych w bytomskiej szkole średniej - Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu. Od wielu lat działa na terenie Bytomia oraz województwa śląskiego. Wspólnie z uczniami realizują projekt „Drukowany Świat 3D” - ucząc techniki projektowania i wykorzystania druku 3d. Wraz z swoimi uczniami zaprojektowali i wykonali własną drukarkę 3D. Na drugiej pozycji jest Łukasz Osmalak - pomysłodawca charytatywnej akcji „Biuro św. Mikołaja”, działającej od 15 lat w Mikołowie. To właśnie dzięki jego zaangażowaniu do podopiecznych stowarzyszenia „Uśmiech” z Mikołowa w okresie świąt trafiają całe tony zabawek, ubrań, książek, artykułów spożywczych i słodyczy. W tym roku z biura św. Mikołaja wyjechało sześć samochodów combi, wypełnionych po brzegi darami przyniesionymi przez mieszkańców. Trzecie miejsce należy do Dawida Dąbrowskiego prawdopodobnie najmłodszego prezesa Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Od dwóch lat Szefuje ROD Jaśmin w Bytomiu - Łagiewnikach. Dzięki jego działaniom, ROD mocno działa, rozwija się i integruje. Pan Dawid jest także wiceprezesem stowarzyszenia Aktywne Łagiewniki działającego na rzecz mieszkańców dzielnicy, organizującego wakacje i ferie dla dzieci oraz festyny. Bierze też udział w innych akcjach społecznych na terenie swojego miasta. Głosowanie za pomocą klików i Facebooka potrwa jeszcze do 10 marca 2017 r. do godz. 11.59. Później przez tydzień będzie można oddawać głosy za pośrednictwem SMS-ów. O zwycięstwie w plebiscycie decyduje największa suma liczby głosów, zliczona na podstawie głosów oddanych za pośrednictwem SMS Premium, Facebooka oraz klików. Posiedzenie kapituły plebiscytu odbędzie się 21 marca 2017 r., a dzień później ogłoszone zostaną wyniki. Wtedy też poznamy Człowieka Roku 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto