Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W styczniu 26 osób w powiecie chodzieskim chorowało na grypę

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Rośnie liczba zachorowań na grypę w Wielkopolsce. W pierwszym tygodniu stycznia zanotowano około 15 tysięcy przypadków grypy i podejrzeń tej choroby, w ostatnim tygodniu miesiąca było ich ponad 23 tysiące. W powiecie chodzieskim nie jest jeszcze źle.

W Polsce najwięcej zachorowań na grypę notuje się od stycznia do marca i właśnie ten okres trwa.
W powiecie chodzieskim, jak można zauważyć, zapełniają się przychodnie, choć oczywiście nie wszyscy chorują na grypę. W zdecydowanej większości przypadków chorzy maja zwykłe, choć bardzo uciążliwe, przeziębienie.
Z danych jakimi dysponuje Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Chodzieży, wynika, że liczba zachorowań na grypę rośnie, ale nie ma powodów do obaw. - Na razie liczba zachorowań jest podobna do statystyk w latach ubiegłych - mówi powiatowy inspektor sanitarny Bogusława Kazecka.

W styczniu odnotowano 26 zgłoszeń zachorowań na grypę. Trzy osoby były z jej powodu hospitalizowane: jedna osoba dorosła i dwoje dzieci. PIS nie posiada jeszcze potwierdzenia o jaki typ wirusa grypy chodzi A czy B.

W wielkopolsce

Rośnie liczba zachorowań na grypę w Wielkopolsce. W pierwszym tygodniu stycznia zanotowano około 15 tysięcy przypadków grypy i podejrzeń tej choroby, w ostatnim tygodniu miesiąca było ich ponad 23 tysiące. Z powodu grypy, w Wielkopolsce zmarły w tym roku dwie osoby.
W ostatnim tygodniu stycznia przypadek śmiertelny zanotowano we Wrześni. - Mężczyzna, który zachorował na grypę, był osobą schorowaną, cierpiał na wiele współistniejących schorzeń, miał bardzo niską odporność - wymienia Ewelina Suska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. Z tygodnia na tydzień lekarze rejestrują coraz więcej pacjentów z objawami grypy. W ostatnim tygodniu stycznia zanotowano w całej Polsce 228 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń grypy. W tym okresie, z powodu grypy zmarło w naszym kraju siedem osób.
Oprócz Wielkopolski, pojedyncze zgony zarejestrowano w województwach: śląskim, mazowieckim, małopolskim i kujawsko-pomorskim.
Na Dolnym Śląsku z powodu grypy w ostatnim tygodniu stycznia zmarły dwie osoby. Wszystkie przypadki śmiertelne dotyczą osób dorosłych, trzy z nich - seniorów w wieku powyżej 65. roku życia.
To właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na niebezpieczne powikłania, które mogą pojawić się po grypie. Dlatego w tym sezonie, szczepionki dla osób, które ukończyły 65. rok życia są w 50 proc. refundowane. Choć liczba zachorowań na grypę z roku na rok rośnie, ciągle niechętnie korzystamy z profilaktyki. W ubiegłym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się 3,7 procent mieszkańców naszego kraju.

O grypie

Grypa to ostre wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze dotyczą nagłego występowania:
- objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia; - objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i katarem (zwykle o niedużym nasileniu).

***

Źródło TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W styczniu 26 osób w powiecie chodzieskim chorowało na grypę - Chodzież Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto