Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zbiórce Śląskiego Banku Żywności rudzianie oddali 2,4 tony jedzenia!

Olga Wiśniowska
Olga Wiśniowska
Rudzianie spisali się na medal. Podczas dwudniowej zbiórki Śląskiego Banku Żywności oddali 2390 kg produktów. W całym województwie były to w sumie 32 tony. Kosze, do których w piątek i w sobotę można było wrzucać makaron, kasze, ryż, konserwy, płatki itp. były rozstawione w siedmiu punktach w mieście - w dwóch marketach Tesco i w pięciu Biedronkach.

- Są to produkty o długim terminie ważności, ale jednocześnie takie, z których można zrobić posiłek praktycznie na każdą porę dnia - mówi Jan Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności.

Do akcji "Podziel się posiłkiem" zachęcali wolontariusze z ŚBŻ, Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej oraz harcerze.

- Najwięcej udaje się zebrać w mniejszych, osiedlowych sklepach, takich jak Biedronka. Okazuje się, że ludzie, którzy zetknęli się z biedą, są najbardziej wrażliwi na potrzeby innych i chętnie dzielą się - dodaje Jan Szczęśniewski.

Paczki z jedzeniem trafią teraz do najbardziej potrzebujących rodzin. A jest ich sporo.

W naszym mieście z różnego rodzaju pomocy Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej korzysta ok. 6000 osób. Liczba ta waha się w zależności od sytuacji na rynku pracy, pory roku czy dotacji rządowych.

- Jeżeli na rynku jest kryzys, wskaźnik korzystających z pomocy gwałtownie rośnie. W różnych miesiącach jest to od 3900 do 8400 osób - tłumaczy Norbert Rózga, dyrektor MOPS.

Mieszkańcy Rudy Śląskiej pobierają zasiłki stałe, okresowe, celowe (np. zimą na opał), rodzinne, mieszkaniowe. Czasami w jednej rodzinie nagromadzi się wiele problemów.

Pracownicy socjalni spośród swoich podopiecznych typują osoby, którym potrzebna jest również pomoc w postaci jedzenia. Ci rocznie dostają po 60 kg żywności na osobę.

Nie otrzymują jedzenia na raz, ale w wielokrotnie w ciągu roku. Takich osób w mieście jest ponad tysiąc - zarówno dorośli, jak i dzieci.

Jedzenie rozdawane jest w ramach PEAD, czyli Europejskiego Programu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Skąd tak duża liczba potrzebujących? Jak twierdzi dyrektor ŚBŻ, przyczyną jest automatyzacja pracy. - Paradoksalnie to rozwój gospodarczy generuje bezrobocie - mówi. - Badania wykazują, że co czwarta rodzi na nie funkcjonuje na średnim poziomie, jeśli pracuje tylko jedno z rodziców - dodaje Szczęśniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W zbiórce Śląskiego Banku Żywności rudzianie oddali 2,4 tony jedzenia! - Ruda Śląska Nasze Miasto

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto