18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki Piec Hutniczy z Rudy Śląskiej inspiruje. Czeskich artystów również

materiały prasowe UM
Urząd Miasta Ruda Śląska
Nowobytomski wielki piec znalazł się na jednej z makiet otwartej wystawy „Śląsk - Industrialna Kraina”. Można ją oglądać w katowickiej ASP

Niespełna kilka dni temu studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach fotografowali nowobytomski wielki piec, a już obiekt ten znalazł się wraz z innymi, będącymi dziedzictwem śląska na jednej z makiet wystawy „Śląsk - Industrialna Kraina”.

Można ją oglądać w budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przy ulicy Koszarowej. W niedługim czasie wystawa pojedzie do Žilina na Uniwersytet Tomasa Bata.

Wystawa to efekt międzynarodowych warsztatów, których celem była dokumentacja fotograficzna industrialnego dziedzictwa naszego regionu w kontekście jego historii i dzisiejszych przemian.

Tematami autorskich realizacji stał się typowy dla tej części Polski pejzaż, architektura, zamknięte i czynne fabryki, a także portret, dokument socjologiczny, martwa natura, fotografia inscenizowana i fotografia mody.

Uczestnikami warsztatów byli studenci ASP w Katowicach, studenci kierunku fotografia Reklamowa Wydziału Multimediów Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie i Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.

- Przez warsztaty staramy się pokazywać nasze otoczenie i czerpać z niego inspiracje - mówi dr Anna Machwic-Adamkiewicz, dziekan Wydziału Projektowego ASP w Katowicach.

Zorganizowana na terenie Huty Pokój sesja zdjęciowa towarzysząca warsztatom fotograficznym pozwoliła wydobyć z rudzkiego kolosa to, co w nim najpiękniejsze, przypomnieć o jego dawnej świetności oraz niebywałej funkcji, jaką pełnił jeszcze w latach 90.

Dzięki pięciu kreatywnym i pełnym pasji studentkom z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych Natalii Jonszta, Kamili Laksa, Emilii Chrobok, Klaudii Lata oraz Wiesławy Karch, wielki piec nabrał znaczenia artystycznego.

Chętny do współpracy z naszym miastem jest również prof. Jaroslav Prokop z uniwersytetu BATA w Žilina.

- Jestem zainteresowany pracą na ograniczonym obszarze danej dzielnicy czy zakładu pracy a Ruda Śląska ma duży potencjał industrialny. Myślę, ze spotkamy się tu wiosną przyszłego roku - podkreślił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto