Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólne utrzymanie DTŚ możliwe? Ruda czeka na Katowice

Joanna Oreł
Umowę na wspólne utrzymanie DTŚ miały podpisać: Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice i Chorzów
Umowę na wspólne utrzymanie DTŚ miały podpisać: Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice i Chorzów Archiwum Polskapresse
Czy wspólne utrzymanie DTŚ jest możliwe w przyszłym roku? Ruda Śląska wycofała się z umowy, która miała być podpisana w 2013 roku. Prezydent Dziedzic nie wyklucza jednak powrotu do porozumienia. Jednak tylko w momencie, gdy zdecydują się na to również Katowice

Wycofała się pani z podpisania umowy o wspólnym utrzymaniu DTŚ. Dlaczego?
Dla wspólnego dobra mogłabym się na to zgodzić. Ale niestety nie mogłam tego zrobić, bo naruszyłabym ustawę o finansach publicznych. Prawo zamówień publicznych mówi jasno - jeżeli przeznaczona kwota na określone zadanie jest niższa od tej, która została wskazana w przetargu to trzeba go unieważnić. Jak Pani wiadomo mieliśmy do tego zadania dopłacić około 80 tys. złotych. To jest powód, dla którego Ruda Śląska nie podpisała umowy. Ale są też inne, bardziej istotne powody.

Skąd wynikają różnice w kwocie pieniędzy, jakie Ruda Śląska zamierzała przeznaczyć na wspólne utrzymanie DTŚ, a tą, którą poznaliście po przetargu?
Z punktu widzenia Rudy Śląskiej miało być taniej. Pilnowaliśmy naszych budżetowych pieniędzy. Jeżeli nie było śniegu, nie płaciliśmy za odśnieżanie DTŚ. Gdy ten się pojawiał, wtedy pługi wyjeżdżały. To powodowało, że ta cena powinna być niższa. Okazało się, że ryczałt w ramach wspólnej umowy na utrzymanie DTŚ jest porównywalny.

Wspólne utrzymanie DTŚ zakończy się porażką? SZCZEGÓŁY

Większy problem jest z latem. My sprzątamy DTŚ dwa razy w tygodniu. Zgodziliśmy się we wspólnym przetargu na sprzątanie jej raz w tygodniu. W tej sytuacji mieliśmy prawo oczekiwać, że za taką usługę zapłacimy mniej. Tymczasem okazało się, że mamy płacić więcej i to aż dziesięciokrotnie!. To ociera się o niegospodarność. Jako prezydent miasta jestem zmuszona dokładnie oglądać każdą złotówkę przed wydaniem.

Firma, która wygrała przetarg, może pójść do sądu.
Zgodnie z prawem zamówień publicznych w przetargu kwota dla Rudy Śl. przekroczyła tą, którą myśmy przeznaczyli. Trudno więc przewiedzieć, jak Krajowa Izba Odwoławcza podejdzie do tej sprawy. Nie chcę nawet podawać nazwy firmy, bo ta już złożyła protest, że podaliśmy cenę.

Ruda Śląska wróci do tematu wspólnego utrzymania DTŚ? Na co miasto czeka
Jeżeli przystąpią do tego porozumienia Katowice to dokładnie przyjrzymy się przetargowi i zastanowimy się, czy to będzie się nam opłacać. Na pewno nie wyrazimy zgody na niższy standard niż do tej pory. Najlepiej byłoby, gdyby wszystkie miasta razem przystąpił do przetargu. Wówczas standard DTŚ byłby porównywalny.

Kostempski: Wspólne utrzymanie DTŚ nie wyjdzie przez prezydent Dziedzic

Kto odśnieży DTŚ w Rudzie?
Jesteśmy po kolejnym przetargu na sprzątanie miasta. Tam był taki zapis, że jeżeli wspólny przetarg nam nie wyjdzie to DTŚ posprząta firma, która wygra nasz przetarg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto