Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstrząs w Bytomiu [23.04.2018]. Odczuli go mieszkańcy wielu śląskich miast. Wstrząs miał siłę 3,7 w skali Richtera

OK
Wstrząs w Bytomiu [23.04.2018]. Mieszkańcy wielu śląskich miast m.in. Zabrza, Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Tarnowskich Gór i Katowic odczuło w poniedziałek dość mocny wstrząs.

Silny wstrząs w Bytomiu w KWK Bobrek-Piekary. Czuliście to?

W poniedziałek 23 kwietnia przed godziną 11.00 doszło do mocnego wstrząsu. Mamy sygnały od mieszkańców, że wstrząs mocno było czuć m.in. w centrum Bytomia. Ziemia zadygotała, zakołysały se meble i żyrandole. Wyższy Urząd Górniczy nie ma jeszcze dokładnych informacji o wstrząsie.

Rzecznik Węglokoksu potwierdza, że do wstrząsu doszło na kopalni KWK Bobrek-Piekary. Nikomu nic się nie stało. Trwa sprawdzanie epicentrum wstrząsu.

Wstrząs był odczuwalny także w innych miastach: w Katowicach, Świętochłowicach, Rudzie Ślaskiej, Chorzowie i Sosnowcu.

Wstrząs wykryły sejsmografy.

Według serwisu www.emsc-csem.org współrzędne wstrząsu to 50.36 N i18.81 E. Siła wstrząsu wynosiła 3.7 stopnia w skali Richtera.

Wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny.

Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych. W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa.

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat...

Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:

- 1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2x109 J (Joula)
- 1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2x109 J
- 1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
- 2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1x109 J
- 2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3x109 J
W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.

Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1x105 J do energii 9x108J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.

Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.

Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3x109 J.

Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wstrząs w Bytomiu [23.04.2018]. Odczuli go mieszkańcy wielu śląskich miast. Wstrząs miał siłę 3,7 w skali Richtera - Bytom Nasze Miasto

Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto