Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami festiwal Polska Eire czyli Irlandia w Rudzie Śląskiej. Zobaczcie zdjęcia

Redakcja
Za nami wyjątkowe wydarzenie w Rudzie Śląskiej - Festiwal Polska Eire. W programie festiwalu znalazły się m.in. warsztaty, wystawy, pokazy i koncerty. Wydarzenia odbywały się na terenie Stacji Biblioteka (5 lipca) oraz w ogrodach Miejskiego Centrum Kultury im. H. Bisty (6-7 lipca).

Festiwal kultury irlandzkiej Polska Eire odbywa się w Rudzie Śląskiej od kilku lat i jest organizowany przez Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”. Festiwal cieszył się w ubiegłych latach bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku program był równie ciekawy, a atrakcje zaplanowane zostały na trzy dni w dwóch lokalizacjach. Tegoroczny festiwal był wyjątkowy, bo odbywał się w roku 60-lecia Rudy Śląskiej, a także 100 rocznicy pierwszego powstania śląskiego.

Tegoroczne hasło festiwalu to: “Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm”

- To jest festiwal, który łączy. Nie chodzi o to, żeby promować Polskę w Irlandii czy Irlandię w Polsce, ale żeby te dwie kultury połączyć - mówi Wojciech Kostka, dyrektor festiwalu. - Należy podkreślić, że festiwal jest inicjatywą oddolną i odbywa się tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, choć oczywiście nieocenione jest wsparcie instytucji miejskich i organizacji pozarządowych - dodaje Kostka.

Pierwszy dzień festiwalu, czyli piątek 5 lipca, poświęcony został literaturze, o której szeroko festiwalowi goście rozmawiali w gmachu Stacji Biblioteka. Podczas spotkania z literaturą była możliwość porozmawiania ze znakomitymi literatami ze Śląska - Grzegorzem Kulikiem, Martą Matyszczak, Marcinem Melonem, Wojciechem Szwiecem i Sabiną Waszut.

Podczas festiwalu każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Były warsztaty plastyczne, kulinarne i taneczne. Zarówno dzieci jak i dorośli mogli wykonać odręczne, spersonalizowane widokówki festiwalowe, które można było później podbić specjalnym, przygotowanym z okazji 60. lecia miasta datownikiem. Oprócz tego chętni mogli poduczyć się charakterystycznego tańca irlandzkiego z zespołem Galway, a śląską potańcówkę zorganizował zespół Starszaki.

Nie zabrakło również ciekawych prelekcji. Goście mogli uczestniczyć w szeregu wykładów oraz spotkań m.in. z prof. Leszkiem Drongiem, z prof. Małgorzatą Myśliwiec oraz Martą-Lip Kornatką.

W związku ze stuleciem powstań śląskich odbył się również spacer historyczny śladami śląskich powstańców.

Skoro festiwal to muszą być koncerty oraz muzyka na żywo. W tym roku w Miejskim Centrum Kultury wystąpili tacy artyści jak Barry Jay Hughes, Greg Clifford, Katarzyna Sroka, Grzegorz Płonka czy zespół Billow Wood.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto