Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za unijne pieniądze firma, profesjonalne studio tatuażu

Janusz Strzelczyk
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie od czterech lat realizuje projekt "Bądź aktywny zawodowo" w ramach Programu Kapitał Ludzki. Do wydania jest w sumie prawie 48 mln zł, z czego 85 procent funduje Unia Europejska. Można dostać 18,5 tysiąca złotych. Ale trzeba najpierw mieć pomysł.

Taki pomysł miał Krzysztof Niedźwiecki. Założył firmę AFE Production. W latach 1998-2008 był gitarzystą i wokalistą zespołu Habakuk. W tym czasie grupa stała się popularna, zyskała status gwiazdy polskiego reggae i zagrała kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Krzysztof Niedźwiecki był współproducentem wszystkich płyt zespołu oraz autorem kilku hitów, jak choćby "Miasto", napisanego wraz z Muńkiem Staszczykiem, który stał się hymnem Częstochowy.

Z kolei Krzysztof Żurawski założył studio tatuażu w alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. I był nawet gwiazdą na plakatach w ubiegłym roku.
Z plakatu uśmiechał się młody mężczyzna. A w podpisie: "Marzenia nabierają kształtu. Krzysztof Żurawski wziął pożyczkę z urzędu pracy i założył studio tatuażu".
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie mówią, że Krzysztof Żurawski od początku tryskał energią.

70 procent jego klientów to kobiety. Nie wchodził w niepewny interes. Robienia tatuaży nauczył się już wieku 16 lat, od znajomego ojca. Za pieniądze z Powiatowego Urzędu Pracy kupił sprzęt do wykonywania tatuażu, komputer, fotel dla klientów.

W 2011 roku projekt "Bądź aktywny zawodowo" zakłada objęcie wsparciem 690 osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie (minimum 34 kobiety), z czego 56 osób (minimum 28 kobiet) to osoby niepełnosprawne.

5 osób kontynuuje udział w projekcie od 2010 r.
Wśród osób objętych wsparciem są osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Są to m.in. osoby bezrobotne do 25. roku życia, tzw. bezrobotni długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia, bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego, osoby bezrobotne samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia.

Projekt, na który uzyskano fundusze europejskie, przewiduje m.in. szkolenia zawodowe dla 80 osób, staże dla 452 osób, wsparcie przy podejmowaniu działalności gospodarczej w ramach przyznawanych środków dla 158 osób.

Całkowity koszt projektu ma wynieść ponad 6 mln zł, z czego ponad 5 mln (85 proc.) to środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto