Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgnilec amerykański pszczół w Rudzie Śląskiej i Katowicach. Czy pszczoły na tym terenie zostaną wybite?

Martyna Urban
Martyna Urban
W Rudzie Śląskiej pojawiła się choroba pszczół - zgnilec amerykański. W sąsiednich miastach, przy wjazdach pojawiły się tablice informacyjne. Czy zgnilec zagraża ludziom?
W Rudzie Śląskiej pojawiła się choroba pszczół - zgnilec amerykański. W sąsiednich miastach, przy wjazdach pojawiły się tablice informacyjne. Czy zgnilec zagraża ludziom? Arkadiusz Gola
Zgnilec amerykański pszczół pojawił się w Rudzie Śląskiej i Katowicach. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię czerwia, czyli pszczoły miodnej w stadium rozwojowym. Czy może zagrażać ludziom? Z jakimi konsekwencjami dla pszczół wiąże się zgnilec amerykański?

Zgnilec amerykański jest chorobą zwalczaną z urzędu. Przy wjazdach do miast pojawiają się tablice informacyjne o tej chorobie, które są skierowane do pszczelarzy. W przypadku pojawienia się zgnilca amerykańskiego nie wolno przewozić i wywozić z zakażonego obszaru miasta rodzin pszczelich. Gdy stwierdzi się obecność choroby, sprawą zajmuje się powiatowy lekarz weterynarii, który decyduje o dalszym losie pszczół.

Zgnilec amerykański ponownie atakuje

Tym razem zgnilec amerykański swoim zasięgiem objął teren Rudy Śląskiej i Katowic. Tablice informacyjne pojawiły się m.in. przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach. Komunikat pojawił się zgodnie z rozporządzeniem z 2019 roku.

Zgnilec amerykański pszczół. Czym jest?

Zgnilec amerykański pszczół to groźna choroba zakaźna, bakteryjna pszczół, która nie zagraża mieszkańcom miasta. Choroba natomiast może powodować trudności z zapyleniem roślin w ogrodach i sadach, tym samym powodując duże straty w kontekście plonów.

Informacji o zakażeniu zgnilcem amerykańskim nie należy się obawiać, jest ona skierowana do pszczelarzy. – mówi nam Krzysztof Poppe Prezes Koła Pszczelarzy Miejskich

Co wywołuje zgnilca amerykańskiego?

Chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae, zwana lasecznikiem larwy. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją, przybierając kolor brunatnożółtawy, brunatny a w końcu czarny. Na ogół giną w ciągu 4 dni. Ratunkiem dla pasieki jest spalenie ula z całą pszczelą rodziną i jego utylizacja. Choroba nie dotyka pszczół lotnych, tylko ich postać larwalną. W najlepszym przypadku lekarz weterynarii może orzec o spaleniu tylko i wyłącznie ramek, na których znajdują się zakażone larwy – bez pszczół. Niestety obecnie nie stosuje się żadnych leków, aby zwalczać zgnilca amerykańskiego – u rodzin pszczelich nie wolno stosować antybiotyków.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto