Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima nie odpuszcza, mróz uderza także po kieszeni

Agnieszka Widera
Ciężki sprzęt wyjechał na ulice miasta, ale zapowiadane opady mogą pokrzyżować plany drogowcom
Ciężki sprzęt wyjechał na ulice miasta, ale zapowiadane opady mogą pokrzyżować plany drogowcom fot. arc PUK
W grudniu z miejskiej kasy wydano za zimowe utrzymanie dróg prawie 305 tysięcy złotych. Walka ze skutkami zimy w dwóch pierwszych tygodniach stycznia kosztowała gminę już około 335 tysięcy. Obfite opady śniegu i siarczyste mrozy to prawdziwy sprawdzian dla służb dbających o czystość i porządek, bo liczą sie nie tylko wydane pieniądze, ale i dobra organizacja pracy

Przy takiej aurze najchętniej w ogóle nie wychodziłoby się z domu, ale do pracy, szkoły trzeba jakoś dojść czy dojechać. Jak potwierdzają kierowcy z odśnieżaniem dróg w Rudzie Śląskiej nie jest źle, choć problemów zgłaszanych do Centrum Zarządzania Kryzysowego nie brakuje. W tym roku kierowcy w sprawie śliskich jezdni interweniowali już około 240 razy.

- Najwięcej bo 90 interwencji dotyczyło dróg tzw. III kategorii odśnieżania, ponad 80 kierowców dzwoniło w sprawie dróg IV kategorii. To drogi osiedlowe, dojazdowe do posesji. Mniej bo w sumie 68 zgłoszeń wiązało się ze stanem dróg I i II kategorii, czyli głównych ciągów komunikacyjnych, które powinny być odśnieżane na bieżąco w razie występowania opadów - informuje Michał Guzy, zastępca naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta. - Trzeba jednak pamiętać że tzw. III i IV kolejność uruchamiana jest doraźnie w zależności od intensywności opadów i interwencji zgłaszanych przez mieszkańców. Są też takie miejsca jak np. ul. Panewnicka, gdzie śniegu zawsze nawiewa - dodaje.

Zatem parkując na osiedlowych drogach lepiej w śnieżne dni uzbroić się w szufelkę niż czekać na pług.

Na zimowe utrzymanie dróg umowy z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych Sp. z o.o. gmina zawarła jeszcze we wrześniu 2009 roku. Zabezpieczono na ten cel 3,25 mln zł w miejskim budżecie.

To jak PUK wywiązuje się ze swoich obowiązków, sprawdza staż miejska podczas swoich nocnych patroli. Codziennie sporządzany jest raport ze stanu nawierzchni dróg z godz. 24 i 3 w nocy w trzynastu newralgicznych punktach takich jak m. in.: DTŚ, ul. 1Maja, Czarnoleśna, Górnośląska, Piastowska, Kokota, Niedurnego, węzeł wirecki na autostradzie A4. Z 12 na 13 stycznia w każdym z tych miejsc było ślisko i biało. Wtedy jednak sypało prawie całą noc.

- PUK zgodnie z umowami ma obowiązek doprowadzić drogi do standardu "czarna mokra" w czasie 2 godziny po ustaniu opadów śniegu - tłumaczy z PUK - Od chwili powołania Akcji Zima utrzymuje stały 24-o godzinny dyżur dyspozytorski w systemie trzyzmianowym. Przez 7 dni w tygodniu dyżurujący dyspozytorzy poza kierowaniem akcją zimowego utrzymania dróg przyjmują zlecenia Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także rudzian -dodaje.

Jak zapewniają przedstawiciele przedsiębiorstwa, sól i piasek w magazynach uzupełniana jest na bieżąco.

- Do chwili obecnej zużyliśmy około 2040 t soli i 400 t piasku, a pługi i piaskarki przejechały w sumie blisko 25 tysięcy kilometrów - wylicza Grzegorz Domagała, członek zarządu ds. technicznych PUK. - W celu wzmocnienia działania materiałów szorstkich stosuje się ich zraszanie solanką wytwarzaną u nas wytwornicy. Urządzenie wraz z zbiornikiem dodatkowym ma pojemność 8500 litrów - dodaje.

Nowością w walce ze skutkami najzimniejszej pory roku są żółte plastikowe pojemniki ustawiane przy drogach biegnących pod górkę. Znajduje się w nich mieszanka pisaku i soli lub żużel.

- Chodziło o to, by kierowcy nie szukali daleko materiału szorstkiego, którym w razie potrzeby można podsypać pod koła. Takie pojemniki znajdują wszędzie tam gdzie odnotowywaliśmy problemy z wyjazdem pod górkę jak np. na ul. Czarnoleśnej przed skrzyżowaniem z ul 1 Maja, na ul. Gwareckiej przy dojeździe do Katowickiej, na Niedurnego przed głównym skrzyżowaniem, na osiedlu "Paryż" - wymienia Guzy - Ustawienie tych pojemników wymogliśmy w umowie z firmą odśnieżająca rudzkie drogi - dodaje.

O ile drogi, przynajmniej te główne są czarne i przejezdne, o tyle jak już informowaliśmy ostatnio, problem nadal stanowią chodniki. Stały się w wielu miejscach bardzo śliskie. - Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio wzdłuż granicy nieruchomości - przypomina Ewa Wyciślik, naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Za zimowe utrzymanie chodników, położonych wzdłuż terenów gminnych i parkingów gminnych odpowiedzialne są firmy wyłonione w przetargu w 2008 roku. W ich dyspozycji jest 5 pojazdów przystosowanych do odśnieżania chodników i parkingów 5 koparko ładowarek, 5 zamiatarek do odśnieżania o szerokości odśnieżania od 1,5 m do 2 m oraz 26 szczotek mechanicznych o szerokości do 1 m.

Interwencje mieszkańców dotyczyły także lodowych sopli. 12 i 13 stycznia podczas wspólnej kontroli pracowników wydziału kryzysowego i funkcjonariuszy odnotowano 113 niebezpiecznych miejsc. Najwięcej bo 89 w dzielnicach Ruda, Orzegów, Godula i Chebzie. Wydano 37 pouczeń pisemnych do administratorów w sprawie uśnięcia sopli.

- Nie chodzi o to by od razu karać, ale by było bezpieczniej. Nie zlikwidujemy zimy, ale możemy zminimalizować uciążliwości z nią związane. Nasza rola polega także na przekazywaniu i uzupełnianiu ostrzeżeń np. przed silnymi mrozami, wiatrem czy opadami śniegu, na podstawie komunikatów meteorologicznych z wojewódzkiego centrum zarządzania kryzysowego - reasumuje Michał Guzy.

Na niektórych przystankach ustawiono jak za dawnych lat "koksioki", by podróżni mogli się trochę ogrzać czekając na spóźniające się autobusy.

Ważne telefony

- 997, 112, 032 244 92 00 Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej

ul. Hallera 9.

- 998, 032 244 70 60

Komenda Miejska Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej ul. Strażacka 10.

- 032 24863 58 (9),

0-800 158 800, można też wysyłać smsy na numer

0 603 880 887.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rudzie Śląskiej

ul. Hallera 61.

- 986, 032 248 67 02

Straż Miejska w Rudzie Śląskiej, ul. Hallera 61.

- 032 248 68 63

Pogotowie energetyczne.

- 032 244 34 51

Pogotowie wodno-kanalizacyjne.

Zima niesie też inne niebezpieczeństwa niż śliskie drogi czy awarie sieci. Mrozy zagrażają najbardziej tym, którzy nie mają dachu nad głową.

- 032 244 42 80

Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn i izba wytrzeżwień

ul. Tołstoja 11.

- 032 248 39 10

Dom Samotnej Matki PCK ul. Przy Kolei 7.

032 344 03 23, 032 344 0300

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Markowej 20.

- 0 800 100 022

Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił z dniem 1 listopada ubiegłego roku bezpłatną infolinię dla bezdomnych na Śląsku. Infolinia funkcjonuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każdy bezdomny, który potrzebuje schronienia w czasie mrozów może zadzwonić pod ten numer i uzyskać informacje o najbliższej placówce oferującej ciepłe schronienie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto