Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znany jastrzębski kucharz zdradza świąteczne przepisy!

Katarzyna Spyrka
Michał Bałazy gotował m.in. dla znanych polskich gwiazd kina.
Michał Bałazy gotował m.in. dla znanych polskich gwiazd kina.
Michał Bałazy, kucharz z Jastrzębia, który niedawno gotował na słynnej uczcie w Pradze z okazji Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II, a także co roku przygotowuje menu na Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd - ARTCUP, które tradycyjnie odbywają się w Zakrzowie. Tym razem znalazł chwile dla nas i zdradził kilka przepisów na pyszne świąteczne dania. Sprawdźcie i spróbujcie je przygotować w swoich domach! Smacznego!

Świąteczny barramundi

Okoń morski, czyli barramundi, jest wyśmienitą rybą o fantastycznym smaku, pierwszy raz jadłem go w warszawskim Amber Roomie. I to właśnie z tej najlepszej restauracji w Polsce pochodzi ten przepis, polecam go szczególnie miłośnikom nowych smaków na świątecznym stole.

SKŁADNIKI:
2-3 filety barramundi
2 ząbki czosnku
3 cm świeżego
imbiru
sok z 1 cytryny
około 60 gram suszonejżurawiny
1 łyżka cząbru
2 łyżki masła
sól, pieprz, olej

Płaty okonia myjemy, osuszamy i nacinamy delikatnie skórę, czosnek i imbir kroimy w cienkie plasterki. Barramundi nacieramy czosnkiem solą i pieprzem. Z żurawiny, czosnku i imbiru oraz masła przygotować sos, dusząc wszystkie składniki do miękkości. Naczynie do zapiekania (najlepiej gliniane) smarujemy masłem i olejem. Układamy płaty ryby skórką do dołu, następnie rybę kropimy sokiem z cytryny i odstawiamy na 3 godz. do lodówki. Następnym krokiem jest wstawienie ryby do piekarnika nagrzanego do 200 C. Barramundi pieczemy 10 minut, po czym polewamy go wcześniej przygotowanym sosem i ponownie wstawiamy do piekarnika na kolejne 10-12 min. Podajemy w towarzystwie purre z marchewki i fasoli szparagowej z lampką dobrego wina.

Coś innego...świątecznego

Kilka dni temu na wiedeńskim jarmarku adwentowym jadłem wspaniałe kasztany. Bardzo lubię przygotowywać je w domu, szczególnie w okresie świątecznym, tych którzy jeszcze ich nie próbowali, serdecznie do tego zachęcam. Kasztany
bez problemu można kupić w dużych marketach, należy tylko zwrócić szczególną uwagę na ich jakość i świeżość.
Kasztany myjemy w ciepłej wodzie i wycieramy do sucha, każdego kasztana należy naciąć w poprzek i ułożyć nacięciem do dołu w garnku, do którego następnie wlewamy wrzątek tak , żeby zakryć całkowicie kasztany. Gotujemy 15-17 minut. Kasztany odcedzamy, studzimy i przekładamy do formy do pieczenia nacięciem do góry i pieczemy w 220 C przez 15 minut na najniższej półce. Jemy dopiero po wystudzeniu

Migdałowy łosoś

Łosoś to dostojny gość na wigilijnym stole. Zachęcam do przygotowania go
w podany niżej sposób.

SKŁADNIKI:
2 filety z łososia bez skóry
sól, pieprz
sok z cytryny z dodatkiem
skórki z cytryny ( 1/2 łyżeczki)
oliwa extra vergine
świeży rozmaryn
płatki migdałów

Łososia skrapiamy sokiem z cytryny, nacieramy skórką cytrynową, doprawiamy solą i pieprzem. Potem należy go skropić oliwą z pierwszego tłoczenia. Łososie należy ułożyć w naczyniu do zapiekania, posypać płatkami migdałów a na samej górze ułożyć roztarte w dłoniach gałązki rozmarynu i piec w piekarniku rozgrzanym do 200 C przez 12-15 min. Proponuję podać łososia w towarzystwie ziemniaczków pieczonych w rozmarynie z lampką węgierskiego wina.

Panettone

Mój przyjaciel Antonio - wspaniały Włoch, genialny kucharz, poczęstował mnie kilka lat temu świąteczną babką drożdżową zwaną w Italii Panettone Proste ale. To niebiańsko pyszne ciasto.

Składniki:
3 i 1/2 szklanki mąki
5 dag drożdży
10 łyżek cukru
szklanka mleka
kostka masła
5 żółtek
gałka muszkatołowa
skórka otarta z 1 cytryny
po 10-12 dag kandyzowanej skórki cytrynowej i pomarańczowej
10-12 dag rodzynek
masło
sól

Drożdże wymieszać z 4 łyżkami letniej wody i odstawić na pół godziny.
Mąkę przesiać, wymieszać z cukrem, szczyptą soli, zrobić dołek, wlać mleko i rozczyn drożdżowy i ponownie wymieszać. Odstawić na 30 min.
Dodać stopione masło, szczyptę gałki muszkatołowej i żółtka. Wyrabiać, aż w cieście pojawią się pęcherzyki powietrza. Odstawić na 8 godzin. Po wspomnianym czasie dodać skórkę pomarańczową i cytrynową oraz rodzynki, ponownie zagnieść. Następnie uformować kulę, przełożyć do małej tortownicy wysmarowanej masłem i wyłożonej pergaminem. Pergamin ten ma dwa zadania. Po pierwsze zapobiec przypieczeniu, a po drugie przedłużyć ścianki formy, dzięki czemu babka wysoko wyrośnie i osiągnie charakterystyczny, pionowy kształt. Teraz należy ciasto przykryć i odstawić na dwie godziny do wyrośnięcia. Ciasto pieczemy 50 minut w temperaturze 200 C.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto