MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejszy dwór w Małopolsce jest nad Jeziorem Rożnowskim. Zajrzeliśmy do środka, wnętrza nadal robią wrażenie. Obiekt na sprzedaż

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Dwór w Rożnowie został udostępniony na jeden dzień zwiedzającym, którzy przy okazji "przyjacielskiego sprzątania" mogli zajrzeć do środka obiektów znajdujących się na posesji. Zobacz zdjęcia
Dwór w Rożnowie został udostępniony na jeden dzień zwiedzającym, którzy przy okazji "przyjacielskiego sprzątania" mogli zajrzeć do środka obiektów znajdujących się na posesji. Zobacz zdjęcia Damian Radziak
Dwór w Rożnowie z XIX w. już jakiś czas temu został wystawiony na sprzedaż. Obiekt należał do rodziny Stadnickich. Na ścianach zachowały się malowidła, w tym siedem widoków Paryża. Budynek od 1997 roku pozostaje w prywatnych rękach, a właściciel postanowił wystawić go na sprzedaż. Zabytek na co dzień jest niedostępny, ale w ramach „Przyjacielskiego sprzątania Dworu w Rożnowie” każdy mógł zobaczyć jak wygląda. Mamy zdjęcia.

Sprzątali i zwiedzali dawną posiadłość Stadnickich

Słynna i zamożna rodzina Stadnickich jeszcze przed II wojną światową posiadała wiele wsi i nieruchomości. Jedną z nich jest remontowany obecnie dwór w Nawojowej. Wspaniała posiadłość, w której jeszcze przed wojną odbył się ślub hrabianki i księcia Czartoryskiego odzyskuje dawny blask. Okazuje się, że to nie jedyna pamiątka po zasłużonym dla Sądecczyzny arystokratycznym rodzie. Mało kto wie, że inny interesujący dwór, który kiedyś należał do Stadnickich znajduje się w Rożnowie. Budynek zmienił właściciela i obecnie jest wystawiony na sprzedaż. Zachowane wewnątrz malowidła naścienne mimo zniszczeń nadal robią wrażenie.

Przyjacielskie sprzątanie Dworu w Rożnowie, było okazją do zobaczenia zabytku oraz pozostałych obiektów na posesji. Wydarzenie miało miejsce 1 maja i rozpoczęło się o godz. 12 i trwało do godz. 15. Oto zdjęcia z budynków znajdujących się na posesji.

Historia dworu w Rożnowie

Dwór w Rożnowie powstał na początku XIX w., najprawdopodobniej z fundacji Wielopolskich lub Dobrzyńskich. Zakłada się, że nowy budynek powstał na pozostałościach renesansowego dworu zbudowanego przez hetmana Jana Tarnowskiego i Barbarę Zawiszównę.

W XIX w. pozostawał własnością Dobrzyńskich, a ich majątek składał się wtedy z Rożnowa, Radziejowic, Zagórza i Łazisk. W 1882 r. nabyli go od Dobrzyńskich hrabia Stadnicki i Bogumiła z Łubieńskich. W rękach Stadnickich majątek pozostawał do 1946 r., kiedy to został przejęty dekretem PKWN tzw. reformą rolną przez państwo.

W początkach lat 1960-tych własność przeszła na Zakłady Przemysłu Skórzanego “Radoskór” z Radomia, które rozbudowując założenie zaadaptowały go na ośrodek kolonijno-wczasowy. W 1997 r. dwór został sprzedany prywatnemu nabywcy i w jego rękach pozostaje do dnia dzisiejszego.

Dwór Stadnickich w Rożnowie na sprzedaż

Wspaniały, zabytkowy(obiekt wraz z parkiem zostały wpisane do rejestru zabytków w 1970 roku.) dwór, który popada w ruinę został wystawiony na sprzedaż za blisko 4 mln zł. Posiadłość znajduje się na działce o wielkości blisko 2 hektarów. Jest tam budynek pałacowo-dworski o pow. 850 m2, budynek gospodarczego o pow. 380 m2, dawny budynek hotelowy o pow. 556 m2. Całość otacza piękny zabytkowy ogród i park ze starodrzewem, w którym rosną stare dęby i lipy, a cały teren jest ogrodzony.

Wszelkie zmiany, remonty, adaptacje wymagają konsultacji z konserwatorem zabytków. Czy znajdzie się kupiec, który zainwestuje w tą zabytkową perłę i da jej nowe życie?

Niesamowite malowidła naścienne

Dwór to budowla klasycystyczną, stylem nawiązująca do form architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji. Chyba to co najbardziej przyciąga wzrok znajduje się w środku. Zamknięty od lat dwór posiada niezwykłe wnętrza, które mimo upływu lat nadal robią niesamowite wrażenie. Jak czytamy na stronie opiekunki obiektu, która zajmuje się sprzedażą - Dominiki Dąbrowskiej w pomieszczeniach zachowana jest wyjątkowa zabytkowa dekoracja malarska z początku XIX wieku.

- W dwóch salach polichromia ścienna z przedstawieniami miast, scen symbolicznych i rodzajowych. W supraportach uwidocznione są podobizny wybitnych reprezentantów polskiej nauki doby staropolskiej. W salonach na ścianach widnieje osiem widoków Paryża, a w gabinecie znajdują się spersonifikowane cztery pory roku oraz sceny rodzajowe o patriotycznej wymowie z ułanami księcia Józefa Poniatowskiego - czytamy.

Malowidła te przepisywane są polskiemu malarzowi epoki romantyzmu - Michałowi Stachowiczowi, znanemu z podobnych realizacji dekoracyjnych w Krakowie i we dworze w Rząsce.

Nowy Sącz. Zabudowują piękną Willę Ave. Właściciel ma pomysł: muzeum, restauracja

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto