Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lawiny 2013 Ruda Śląska: Sobota [PROGRAM]

red
Rafał Kozubek/wikipedia.org
Szczegółowy program Festiwalu Spotkania Górskie Lawiny 2013. Sobota, 23 listopada – Ruda Śląska (Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty, Gimnazjum nr 7 im. Noblistów Polskich, Kafe In-nI, Druid Pub)

Gimnazjum nr 7

Godz. 10.00: Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci na ściance (180 min.)

Kafe In-nI

Godz. 11.00: Warsztaty fotografii górskiej. Prowadzi Krzysztof Szymiec (120 min.)
Jaki sprzęt fotograficzny najlepiej sprawdza się w górach? Jak go do takiej wyprawy przygotować? Jak zadbać o zasilanie i karty pamięci? Jakie techniki fotografii są najbardziej przydatne w górach? Tego właśnie dowiedzą się uczestnicy warsztatów.

Miejskie Centrum Kultury

Godz. 16.00: Otwarcie popołudniowej części festiwalu

Godz. 16.05: „Mityczne wulkany – Damavand i Kazbek” - prelekcja Macieja Westerowskiego
Położony w Gruzji pięciotysięcznik Kazbek to jeden z najwyższych i najbardziej znanych szczytów Kaukazu. Z kolei znajdujący się w paśmie Elbrus Damavand (5671 m npm) to najwyższa góra Iranu. Oba te szczyty są wygasłymi wulkanami. Oba są też owiane mnóstwem legend – starczy powiedzieć, że podobno właśnie na Kazbeku przykuty do skał został mityczny bohater, Prometeusz.

Godz. 16.35: Pokaz filmu „Artur Hajzer subiektywnie”. Reż. Dariusz Kmiecik (25 min)
7 lipca na zboczach ośmiotysięcznika Gasherbrum I w Karakorum zginął tragicznie Artur Hajzer – jeden z najbardziej utytułowanych polskich himalaistów. Zdobył sześć ośmiotysięczników. To on właśnie kilka lat temu wymyślił program Polski Himalaizm Zimowy. „Słoń” – jak go często nazywano – miał jednak wiele twarzy. Jak go zapamiętali najbliżsi, przyjaciele, partnerzy z gór? Odpowiedzi na te pytania szuka w swoim reportażu Dariusz Kmiecik, dziennikarz TVN.

Godz. 17.00: „W poszukiwaniu zaginionej arki, czyli trekking na Ararat” - prelekcja Michała Wrońskiego
Ormianie mówią na nią „Masis”. Turcy nazywają ją „Agri Dagi”, co czasami bywa tłumaczone jako „góra bólu”. Wedle bibilijnej tradycji to właśnie tam osiadła po potopie arka Noego. Dziś pięciotysięcznik Ararat staje się coraz częściej celem trekkingowych wypraw. Jego atrakcyjność dodatkowo zwiększa lokalizacja w Kurdystanie, na pograniczu Turcji, Iranu i Armenii.

Godz. 17.30: Pokaz filmu “Vertical sailing Greenland”. Reż. Seán Villanueva (58 min)
W poszukiwaniu swej wymarzonej ściany Nico Favresse, Olivier Favresse, Seán Villanueva oraz Ben Ditto płyną aż do fiordów Grenlandii. Znakomite zdjęcia, zabawne sytuacje i ogromne poczucie humoru czwórki wspinaczy – to najmocniejsze strony dokumentu, pokazującego wspinaczkowe wyczyny tej czwórki.

Film nagrodzony został podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanym. Jest również laureatem Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

Godz. 18.30: „Przez góry i dziury trzech kontynentów” - prelekcja Damiana Szołtysika z RKG „Nocek”
Prawie pięć miesięcy podróży, 8600 kilometrów (głównie górskiego terenu) pokonanych rowerem, tysiące kilometrów przebytych innymi środkami lokomocji i oczywiście cała masa przygód – tak można najkrócej podsumować bilans rowerowej wyprawy, jaką w tym roku odbył Damian Szołtysik i Krzysztof Hilus. Po drodze przedzierali się m.in. przez Andy, góry Nowej Zelandii oraz Kazachstanu.

Godz. 19.00: Przerwa na poczęstunek

Godz. 19.45: „Droga na Broad Peak” - prelekcja Artura Małka, jednego z czwórki pierwszych zimowych zdobywców ośmiotysięcznika Broad Peak w Karakorum.
O tej wyprawie słyszeli w Polsce wszyscy – zarówno ci, którzy fascynują się himalaizmem, jak i ci, których ten temat zazwyczaj nie interesuje. Położony w górach Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak próbowano atakować zimą od lat 80. XX wieku. Bez powodzenia. Udało się go zdobyć dopiero 5 marca 2013 roku. Jednym z czwórki wspinaczy, którzy jako pierwsi ludzie w historii dokonali tego wyczynu był pochodzący z Tychów Artur Małek. Podczas swej prelekcji opowie jak trafił do składu tej ekspedycji i jak przebiegał zimowy szturm na Broad Peak.

Druid Pub

Godz. 21.30: Koncert zespołu „Bacowo Zornicka i przyjaciele”
Na górskim festiwalu nie może zabraknąć góralskiej kapeli. A jeśli jest nią zaprzyjaźniona z „Lawinami” grupa „Bacowo Zwornicka i przyjaciele”, to możecie być pewni, że czeka Was muzykowanie i zabawa do naprawdę późnej nocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto