Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potok Bielszowicki jest jak tykająca bomba. Wciąż brakuje programu jego regulacji

Michał Nowak
Wodę po nawałnicach w lipcu 2013 roku pomogły usunąć pompy i... słoneczna pogoda
Wodę po nawałnicach w lipcu 2013 roku pomogły usunąć pompy i... słoneczna pogoda UM Ruda Śląska
Potok Bielszowicki w Rudzie Śląskiej: Deregulacja cieku wodnego stwarza dla mieszkańców zagrożenie powodziowe. Potok ma być wyregulowany, ale porozumienie miasta z Kompanią Węglową wciąż nie zostało podpisane.

Podczas jesiennego spotkania mieszkańców Bielszowic z prezydent miasta, pojawiły się pytania o regulację Potoku Bielszowickiego. Mieszkańcy wciąż pamiętają skutki nawałnicy sprzed półtora roku i obawiają się, że przy następnej takiej sytuacji ich gospodarstwa zostaną zalane wodą z cieku.

Potok Bielszowicki miał być wyregulowany przez miasto i Kompanię Węglową

W czasie spotkania uspokajano, że w 2014 roku Kompania Węglowa wraz z miastem powołały zespół ds. kompleksowej regulacji potoku, pod przewodnictwem KWK "Pokój". Zgodnie z planem, na całym odcinku przebiegającym przez Rudę Śląską przewidziano wykonanie stosownych robót w zakresie regulacji gospodarki wodno-ściekowej i ochrony przeciwpowodziowej. Jednak sytuacja Kompanii Węglowej na tyle się w ostatnim czasie skomplikowała, że plany związane z potokiem utknęły w martwym punkcie.

- Treść projektu porozumienia w sprawie Potoku Bielszowickiego została wypracowana pomiędzy stronami, jednakże z uwagi na problemy związane z restrukturyzacją górnictwa, zmianami kadrowymi w Kompanii Węglowej, samo porozumienie do dnia dzisiejszego nie zostało podpisane - informuje Romuald Pasternok z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Rudzie Śląskiej.

W porozumieniu między miastem a kopalniami przewidziano opracowanie programu regulacji dla rejonów zlewni Potoku Bielszowickiego. Miały zostać określone te rejony, gdzie prace regulacyjne powinny się odbyć w pierwszej kolejności, aby zapewnić spływ wód na całym odcinku i zapobiec podtopieniom w newralgicznych punktach cieku.

Z programu miało też wynikać w jakim zakresie zostanie wykonana regulacja potoku oraz orientacyjny czas trwania robót. W obecnej sytuacji nie wiadomo jednak, kiedy program ujrzy światło dzienne.

Potok Bielszowicki a kwestia restrukturyzacji górnictwa

Nikogo nie trzeba uświadamiać, że tereny zlokalizowane w sąsiedztwie potoku bielszowickiego są szczególnie zagrożone powodziami. Do tej pory w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podejmowane były działania doraźne, jak np. wybudowanie dodatkowego stanowiska pompowego w rejonie "trójkąta Radoszowskiego" czy wykonanie "kanału ulgi" w rejonie osiedla Niebieskich dachów.

Te działania w dalszym ciągu będą kontynuowane, jednak prawdziwą gwarancję bezpieczeństwa mieszkańcom zapewni dopiero kompleksowa regulacja potoku, którą musi przeprowadzić miasto wraz z Kompanią Węglową.

Przypomnijmy, że zgodnie z warunkami reformy branży górniczej, do końca września spółka ma się przekształcić w Nową Kompanię Węglową. To może oznaczać, że do tego czasu spółka nie tylko nie podpisze porozumienia, ale że trzeba będzie je opracować na nowo. - Rozmowy na ten oraz inne ważne dla miasta tematy zostaną przeprowadzone w najbliższym możliwym czasie - zapewnia Pasternok. Pozostaje mieć nadzieję, że tego roku nie spotkają nas ulewne deszcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto