18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej laureatem AtDiversity

Oprac.JO
Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej został laureatem AtDiversity
Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej został laureatem AtDiversity Archiwum prywatne Zbigniewa Wolnego
Rudzianin doceniony na arenie międzynarodowej! Zbigniew Wolny Z Rudy Śląskiej za projekt SonicPaintings został laureatem na 2014 rok AtDiversity – konkursu zorganizowanego przez Komisję Europejską. Jego dźwiękowe obrazy spotkały się z ogromnym zainteresowaniem ze strony świata kultury

AtDiversity to konkurs, którego celem było wyłonienie i promowanie najbardziej innowacyjnych i oryginalnych idei wspierających rozwój i upowszechnianie kultury w Unii Europejskiej.

Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej stworzył niezwykła instalację

Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej zdobył główną nagrodę za projekt SonicPaintings, czyli instalację, dzięki której osoby oglądające konkretny obraz mogą posłuchać realistycznej ilustracji dźwiękowej, odpowiadającej prawdopodobnej akcji, jaką obrazuje dane dzieło.

- Cała historia rozpoczęła się w muzeum Mauritshuis (pol. Dom Maurycego) znajdującym się w Hadze w Holandii, w którym jest duży zbiór XVII-wiecznych obrazów mistrzów niderlandzkich słynących z ciekawych, wręcz reporterskich historii. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać nad tym o czym osoby znajdujące się na obrazie mogłyby rozmawiać. Uderzyła mnie myśl, czy inne osoby również się nad tym zastanawiają, czy ktoś słucha obrazów? - tłumaczy Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej, autor projektu. - W rezultacie powstała instalacja SonicPaintings.

Instalację wykonano dla obrazu Francoisa Flamenga „Damy na dworze Ludwika XVI biorące kąpiel”, który był częścią wystawy „Impresjonizm: doznanie i inspiracja”, znajdującej się w Ermitażu w Amsterdamie.

- Obraz ukazuje pięć roznegliżowanych dam siedzących wokół fontanny. Te kobiety pewnie ze sobą rozmawiały – plotkowały na różne tematy. I tutaj właśnie zastosowaliśmy odniesienia historyczne - tłumaczy Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej. - Na obrazie widnieje także dama, która siedzi samotnie patrząc w dal. W jej przypadku zastosowaliśmy monolog, który jest komentarzem do wszystkiego, co się dzieje wokół. Co ciekawe, jest to szept, więc tylko jak się podejdzie bardzo blisko i stanie w odpowiednim miejscu można go usłyszeć.

Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej: dano nam szansę na stworzenie produktu

Instalacja jest interaktywna. Zmienia się dynamicznie w stosunku do tego, w którym miejscu widz się znajduje. Korzystający ze słuchawek zwiedzający stojąc w oddali od obrazu słyszy dźwięki ogólne, zaś podchodząc bliżej - dialogi poszczególnych osób.

- To, co stworzyliśmy, było prototypem. Dzięki wygranej dano mi szansę na stworzenie produktu - podkreśla Zbigniew Wolny z Rudy Śląskiej.

Tworzenie instalacji opierało się na ścisłej współpracy z historykiem sztuki. Scenariusz napisała pisarka, zaś głosy do poszczególnych osób podłożyły francuskie aktorki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto