18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksponaty przywieziono prosto z Waszyngtonu. Wkrótce otwarcie instytutu im. Karskiego

Joanna Oreł
W listopadzie otwarcie gabinetu Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej. 70 pamiątek po profesorze będzie w małym muzeum.

Multimedialny kiosk i pamiątkowe biurko - to najważniejsze z eksponatów, które trafiły do Interaktywnego Gabinetu Profesora Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej-Halembie. Uroczyste otwarcie tego małego muzeum zaplanowano na 10 listopada.

Na biurko Jana Karskiego czekano w Rudzie Śląskiej przez kilka miesięcy. Eksponat został sprowadzony z Waszyngtonu, gdzie po wojnie zamieszkał profesor. Wraz z meblem do Rudy Śląskiej sprowadzono m.in. szkatułkę, różaniec, a nawet zdjęcie kota, czyli rzeczy, które przez lata stały na biurku profesora Karskiego.

– Ta przesyłka jest szczególna ze względu na osobisty charakter przedmiotów - mówi Bożena Łobzowska, prezes Instytutu im. Karskiego.

Instytut Karskiego zostanie u siebie? Trwają negocjacje z Urzędem Miasta

Ponadto w gabinecie w Rudzie Śląskiej-Halembie będzie tzw. interaktywny kiosk. Zwiedzający będą mieli do dyspozycji dotykowy ekran, który umożliwi im dostęp do szczegółowych informacji, odnośnie konkretnych eksponatów.

To jednak nie wszystko. – Już wkrótce zwiedzający będą mogli zapoznać się materiałami filmowymi, dźwiękowymi związanymi z Bohaterem Państwa Podziemnego - poinformowano na w Instytucie Dialogu i Tolerancji w Rudzie Śląskiej.

**

Na Halembie będzie instytut im. Karskiego. Jednak mieszkańcy są podzieleni. Pytają, kim jest Karski?

**

W sumie, w gabinecie ma być ok. 70 pamiątek. Oficjalnie, będziemy mogli zobaczyć je już 11 listopada w godzinach od 10 do 14 w we wnętrzach gabinetu (Ruda Śląska - Halemba, ul. 1-go Maja 32).

Natomiast samo otwarcie Interaktywnego Gabinetu Karskiego odbędzie się dzień wcześniej - 10 listopada.

Dodajmy, że podczas uroczystości obecna będzie Kaya Mirecka-Ploss, inicjatorka założenia Instytutu Karskiego w Rudzie Śląskiej.

- Nie mogło jej zabraknąć – podkreśla Aleksander Maicher, dyrektor wykonawczy Instytutu im. Karskiego. – Kibicowała nam, kiedy ważyły się losy Gabinetu Karskiego i wiemy, że to spełnienie jej marzenia o otwarciu Izby Pamięci jej przyjaciela, któremu towarzyszyła w ostatnich latach życia.

Wraz z otwarciem gabinetu, odbędzie się inauguracja wystawy "Poznaj Jana Karskiego", podczas której zostanie zaprezentowanych 20 najważniejszych wydarzeń z życia Jana Karskiego. Będzie miała ona na celu przybliżenie życiorysu i dokonań profesora.

Bohater Państwa Podziemnego

Jan Karski urodził się w 1914 r., zmarł w 2000 r. W czasie wojny działał w ruchu oporu. Był rządowym emisariuszem – kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, świadkiem Holokaustu. W 1942 r. dostał sie do Londynu, by poinformować o eksterminacji Żydów. Informacje zdobył docierając w przebraniu do obozu w Izbicy i getta w Warszawie.


VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto