Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Litery z przeszłości na rudzkich krzyżach odszyfrowane

Agnieszka Widera
Agnieszka Widera
Barbara i Adam Podgórscy zajęli się inskrypcjami na kilku krzyżach Kiedyś nieczytelne czy zatarte napisy udało się teraz rozszyfrować.

Dem] treuen Gatten den Kgl. Bergrat Franz Pieler, mit dem sie 25 Jahre in Ruda lebte ..." - to słowa w języku niemieckim zostały wyryte z tyłu postumentu Męki Pańskiej, ustawionej na rogu ul. Piastowskiej i Ballestremów w Rudzie. W tłumaczeniu oznaczają: "Wiernemu małżonkowi królewskiemu inspektorowi górniczemu Franciszkowi Pielerowi, z którym przeżyła 25 lat w Rudzie ...".

- Można się domyślać, że dalej były personalia fundatorki, czyli małżonki Franza Pielara - mówi Adam Podgórski, społecznik, pasjonata historii Rudy Śląskiej. Wraz ze swoją małżonką Barbarą wzięli "pod lupę" inskrypcje na trzech krzyżach w naszym mieście.
- Wspaniałą pracę, swego rodzaju inwentaryzację krzyży w mieście przeprowadzili państwo Mateoszkowie i opisali w swojej książce - twierdzi Podgórski - Ale było to kilka lat temu, od tego czasu kilka krzyży zostało odnowionych, wyczyszczonych z warstw farby. To co wtedy nieczytelne ujrzało światło dzienne - dodaje.
W tłumaczeniu napisu na rudzki postumencie pomagał Zdzisław Jedynak, emerytowany historyk.

Dzięki dociekliwości pasjonatów udało rozwikłać inne tajemnice związane z rudzkimi krzyżami. Niemal całkowicie zatarte niemieckie napisy były także na krzyżu przy kościele w Kochłowic-ach. Nie były to jednak napisy fundacyjne, ale cytat z Ewangelii św. Łukasza (po przetłumaczeniu na polski): "I wszyscy przyświadczali mu i dziwili się słowom łaski, które wychodziły z ust jego i mówili: Czyż ten nie jest synem Józefa? Łukasz 4, 22. Strzeż (Broń) nas święty Józefie, strzeż święty Kościół, strzeż Ojca Świętego, strzeż cały świat".

- Te inskrypcje pomogli nam odcyfrować Marcin Jarząbek ze stowarzyszenia Genius-Loci, mieszkający w Niemczech rudzianin - Georg Makosch i ponownie Zdzisław Jedynak - podkreśla pan Adam.

Wcześniej Podgórscy odczytali zatarty napis na sławnym czarnym krzyż z Nowego Bytomia stojącym przy kamienicy na ul. Niedurnego 30. Tym razem pomogło stare zdjęcie, na którym uwieczniono krzyż, kiedy stał jeszcze na cmentarzu na Otylii. Napis "odszyfrowano" powiększając fotografię. Głosi on: Hier ruht in Gott/ unser/ liber guter Vater/ Otton Marek/ 14 Juni 1829/ 25 September 1902. Czyli: "Tu spoczywa w Bogu nasz kochany dobry Ojciec, Otton Marek. 14 czerwca 1829, 25 września 1902".

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto