Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Menedżer Roku Województwa Śląskiego 2022. Konkurs rozstrzygnięty, laureaci dziękowali swoim pracownikom RELACJA Z GALI

Monika Krężel
Monika Krężel
Gala Konkursu Menedżer Roku Województwa Śląskiego 2022 odbyła się w Teatrze Nowym w Zabrzu
Gala Konkursu Menedżer Roku Województwa Śląskiego 2022 odbyła się w Teatrze Nowym w Zabrzu Fot. Karina Trojok
W Teatrze Nowym w Zabrzu rozstrzygnęliśmy konkurs Menedżer Roku Województwa Ślaskiego 2022. Kapituła konkursu wyłoniła najlepszych przedsiębiorców, liderów, wizjonerów docenianych także przez swoich pracowników. Laureaci podkreślali, że za sukcesami stoją lata pacy, a przede wszystkim dobre relacje ze współpracownikami.

Celem konkursu, zorganizowanego przez „Dziennik Zachodni”, było uhonorowanie menedżerów, którzy w 2022 roku wykazali się największą skutecznością w zarządzaniu firmą, co przełożyło się na jej stabilny wzrost i rozwój. Gala wręczenia nagród odbyła się 22 czerwca 2023 roku w Teatrze Nowym w Zabrzu.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, minister Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, posłanka do Parlamentu Europejskiego Izabela Kloc, posłanka na Sejm RP Barbara Dziuk, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

Posłanka Izabela Kloc odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego. Prezes Rady Ministrów napisał o docenianiu i honorowaniu ludzi, których codzienna praca wyróżnia potencjał Śląska i którzy są też zaangażowani w działania lokalnej społeczności. „Na Śląsku skupia się jak w soczewce historia polskiej nowoczesności. Silni śląscy przedsiębiorcy są w czołówce europejskich firm” - napisał premier.

- Uhonorowanie przedsiębiorców to dobra inicjatywa tym bardziej, że powraca ona po kilku latach nieobecności. Najważniejsze jest to, że lokalni przedsiębiorcy mają ogromny wpływ na rozwój regionu - zaznaczył Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Wystarczy spojrzeć na liczby. Ponad 350 mld złotych PKB wypracowane zostało przez gospodarkę województwa śląskiego za ubiegły rok. Nasz region ma dochód na jednego mieszkańca w wysokości ponad 20 tysięcy dolarów. Jest to ogromny wzrost. Do tego dodajmy ponad 500 tysięcy numerów REGON za 2022 rok, a prawie 20 miliony mieszkańców województwa śląskiego pracuje w gospodarce. Mamy też historycznie niskie bezrobocie i jesteśmy regionem, którym interesują się zagraniczni inwestorzy - podsumował.

Do konkursu zaproszone zostały m.in. osoby, które zarządzają przedsiębiorstwami lub ich oddziałami, prowadzą działalność gospodarczą czy wyłonione zostały przez Kapitułę. Doceniano dużą skuteczność w zarządzaniu firmą , a także jej działalność na polu charytatywnym.

Branża automotive i działalność medyczna

Wyróżnienie honorowe w naszym konkursie otrzymał prezes Andrzej Korpak, który zarządzał Grupą Stellantis Gliwice. W czerwcu tego roku postanowił przejść na emeryturę. To wieloletni dyrektor generalny Stellantis Gliwice (wcześniej Opel Manufacturing Poland). Ma za sobą ponad 25 lat aktywnej pracy na rzecz rozwoju branży automotive w Polsce. Był dyrektorem produkcji, a następnie dyrektorem fabryki samochodów osobowych w Gliwicach, a także dyrektor fabryki jednostek napędowych w Tychach. Pełnił funkcję europejskiego lidera ds. bezpieczeństwa i higieny pracy spółki Opel, a także szefa pionu produkcji Stellantis w Polsce, zrzeszającego cztery zakłady produkcyjne koncernu. Jako dyrektor gliwickiej fabryki odpowiadał za wdrożenie do produkcji kolejnych generacji modeli takich marek, jak Opel, Vauxhall, Holden, Suzuki i Buick.

- To dla mnie bardzo wzruszający czas, gdyż po 26 latach pracy postanowiłem: niech młodzi teraz walczą. Wszystkie sukcesy są sukcesami załogi, a nie menedżera. Zbudowaliśmy świetny zespół, w ubiegłym roku powstała nowa fabryka i nowa linia samochodów - opowiadał ze sceny Andrzej Korpak. - Chcę podziękować załodze na wielkie serca, ona pomagała ludziom z Ukrainy, wspierała potrzebujących w czasie Covidu, prowadziła zbiórki dla domów seniora. Dumny jestem z tego, że mogłem pracować z taką załogą. W latach 90. w naszej fabryce znalazło zatrudnienie bardzo wielu górników, etos śląskiej pracy został przeniesiony właśnie do nas - zakończył.

Wyróżnienie specjalne otrzymała prezes Beata Drzazga, założycielka firmy BetaMed SA, właścicielka kliniki laseroterapii Drazga Clinic. BetaMed jest największą w Polsce firmą medyczną świadczącą opiekę długoterminową. Wyróżnienie otrzymała za działalność biznesową, szkoleniową i mentorską. Jest współautorką publikacji naukowych z dziedziny domowej opieki długoterminowej. Prezes Beata Drzazga ma na swoim koncie liczne prelekcje na konferencjach medycznych i ekonomicznych. Jest ekspertem w zarządzaniu, laureatką ponad 200 polskich i zagranicznych nagród i wyróżnień.

- Każda nagroda jest ważna, bo mobilizuje i mnie, i moja załogę - mówiła prezes Beata Drzazga. - 23 lata temu powstał BetaMed, pamiętam jego początki w jednym pokoju. Po latach moje marzenie, czyli przytulanie ludzi się spełniło, a nikt nie wierzył, że mogę osiągnąć sukces. Przy prowadzeniu firmy ważne jest to, by ludzi traktować jak swoją rodzinę. Staram się dbać o moich pracowników, robić im niespodzianki, dawać wolne w dniu ich urodzin, oferować krótszą pracę w piątki. To wszystko było dla mnie ważne, a dzisiaj w wielu firmach jest modne - opowiadała.

Transport, park maszyn i energia

Nagrody w konkursie Menedżer Roku Województwa Śląskiego 2022 wręczono w trzech kategoriach.

Nagrodę w kategorii Mikro i Małe Przedsiębiorstwo przyznano Annie Hanusiak-Tatarskiej, właścicielce firmy Hansped Transport i Spedycja S.K.A. z siedzibą w Katowicach. Firma zajmuje się transportem drogowym rzeczy na terenie całego kraju i Europy. Jest też zaufanym partnerem hut, producentów stali, zakładów produkcyjnych oraz firm usługowo-handlowych. Od lat broni pozycji lidera wśród dostawców usług transportowych, obsługujących grupę ArcelorMittal w Polsce i w Europie.
Firmę zbudowała od podstaw Anna Hanusiak-Tatarska. Na przestrzeni ponad 25 lat firma rozbudowała relacje z ponad trzema tysiącami przewoźników, obsługuje ponad 100 klientów stałych, docierając z ich towarami już do 32 krajów, a kolejne są na horyzoncie.

Kluczem do sukcesu firmy, jak zawsze podkreśla Anna Hanusiak-Tatarska są przede wszystkim pracownicy, a podwaliną obecnej pozycji Hanspedu jest po prostu prawdziwa, solidna robota. Firma realizuje wszystkie rodzaje ładunków, w tym: całopojazdowe, drobnicowe jak i ponadgabarytowe.

- W imieniu Anny Hanusia-Tatarskiej bardzo dziękuję za wyróżnienie, docenienie 3 tys. przewoźników, którzy dla nas wyruszają w trasę i robią rocznie 7 milionów kilometrów - mówiła Agnieszka Podejma z firmy Hansped Transport i Spedycja S.K.A.

Z kolei w kategorii Średnie Przedsiębiorstwo wyróżnienie trafiło w ręce Marka Ślibody, prezesa zarządu MARCO sp. z o.o. Dzięki innowacyjnemu i nowoczesnemu parkowi maszyn firma produkuje komponenty najwyższej jakości, a pracownicy mogą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Głównymi odbiorcami specjalistycznych etykiet, izolatorów, folii i komponentów funkcyjnych są klienci z branż automotive, elektronicznej czy zbrojeniowej.

Firma powstała w 2000 roku.

- Z Markiem Ślibodą znamy się od ponad 40 lat, wychowywaliśmy się na gliwickim Osiedlu Operetka. Grupę MARCO rozwijamy od ponad 20 lat, swoja misję staramy się cały czas realizować - podkreślał Bartosza Połącarz, członek zarządu firmy. „Ta nagroda to z jednej strony utwierdzenie w przekonaniu, że to co robimy od ponad 20 lat ma sens, a dobry menedżer ma kluczowe znaczenie” - napisał w liście skierowanym do gości zabrzańskiej gali Marek Śliboda.

Nagrodę w kategorii Duże Przedsiębiorstwo otrzymał Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia S.A. Od początku swojej działalności koncentruje się na wydzieleniu aktywów węglowych z Tauronu do NABE. Priorytetem prezesa Szczeszka jest reforma polskiej energetyki. To najważniejsza reforma w historii polskiej energetyki, niezbędna także ze względów bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jest twórcą przyspieszenia „zielonego zwrotu”, rozwoju odnawialnych źródeł energii, budowy magazynów energii, przebudowy sieci dystrybucyjnej i multienergetycznej oferty.

- Ostatni czas był bardzo trudny dla polskiej energetyki, ona była przedmiotem wielu ataków. Walczmy o wolność energetyczną, jesteśmy w trudnym procesie transformacji energetycznej, nie pomaga nam tez wojna za wschodnią granicą. Te nagrodę dedykuję wszystkim pracownikom Grupy TAURON - zakończył prezes Paweł Szczeszek.

Laureaci otrzymali statuetki oraz dyplomy. Po uroczystym rozdaniu wyróżnień rozpoczął się spektakl teatralny pod tytułem „Wysokie napięcie”, w reżyserii Zbigniewa Stryja.

Partnerami gali byli: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu filia w Chorzowie. Partnerem merytorycznym konkursu był Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto