Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni wieczór uczniów z Krasnojarska

Arkadiusz Nauka
Przy uroczystej kolacji i koncercie JaGoTrio goście z Krasnojarska spędzili ostatni wieczór w Rudzie Śląskiej. Dobiegł koniec piątej już edycji polsko – rosyjskiego projektu „Poznaj sąsiada – poznaj siebie”. Uczestnicy wymiany, którzy przebywali w Rudzie Śląskiej od 10 października, zostawili po sobie trwały ślad w postaci muralu i zbioru przepisów na dobre miasto.

- W tegorocznej edycji wymiany poszliśmy o krok dalej. Wcześniej chodziło o wzajemne poznanie się, poznanie kultur, tradycji. Teraz skupiliśmy się na poszukiwaniu dobrych praktyk, rozwiązań oddolnych, które w prosty sposób będą mogły zmienić wizerunek naszych miast – tłumaczy Anna Kolasińska, koordynator przedsięwzięcia.

Efektem współpracy między młodzieżą jest m.in. zbiór porad, jak ulepszyć przestrzeń miejską pt. „Przepisy na dobre miasto”. Każda porada została przedstawiona w formie instrukcji, przy pomocy której można wprowadzić zmiany w najbliższym otoczeniu.- Wypracowaliśmy przepisy, które mają na celu poprawę estetyki osiedli. Zaproponowaliśmy coś, co może zrobić każdy przeciętny mieszkaniec niewielkim nakładem, np. jedna z rosyjskich koleżanek zaproponowała, żeby ze zużytych opon zrobić stoliczek, krzesła i huśtawki dla dzieci – wyjaśniała Martyna Krząkała, uczestniczka wymiany.

Tegoroczna odsłona projektu „Poznaj sąsiada – poznaj siebie” przebiegała pod hasłem „Nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia. Pobawmy się w futurologów. Dom i miasto”. Tak, jak w poprzednich latach i ta edycja podzielona została na dwie części. Pobyt Rosjan w Polsce poprzedziła sierpniowa wizyta górnośląskiej młodzieży w Krasnojarsku.

Koncepcja obu części wymiany młodzieży polegała na przeprowadzeniu przez jej uczestników w ciągu 4-5 dni obserwacji w organizacjach biorących czynny udział w kształtowaniu przestrzeni miejskiej oraz aktywizacji społeczności lokalnej. Obserwacje te młodzież wzbogacała o spotkania z ekspertami i własne przemyślenia.

Dla Rosjan przybyłych na Górny Śląsk przygotowano interesujący program kulturalny obejmujący poznanie Rudy Śląskiej oraz miast aglomeracji. Służyła temu m.in. wizyta na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach oraz wizyta w Muzeum Śląskim. Ponadto uczestnicy na jednym z rudzkich budynków przygotowali wspólny mural oraz opracowali broszurę „Przepisy na dobre miasto”. - Szczególnie spodobały mi się tutejsze pomysły na ożywianie budynków industrialnych. Zobaczyliśmy, że rewitalizacja starego przedsiębiorstwa nie musi polegać na zaadaptowaniu go na centrum handlowe. Chcę zabrać do swojego miasta dobre praktyki dotyczące rewitalizacji obiektów przemysłowych. Tu zobaczyliśmy, że można zrobić więcej - powiedziała Natasza Myscheva, uczestniczka wymiany. – Cieszę się też z nawiązanych przyjaźni. Tu w Rudzie Śląskiej okazało się, że tak naprawdę nieważna jest przeszłość. My budujemy przyszłość, budujemy naszą przyjaźń – dodała.

Na zakończenie wizyty Rosjan w Rudzie Śląskiej odbył się polsko - rosyjski koncert poezji śpiewanej oraz wieczór finałowy w Pubie Druid. Na scenie wystąpił JaGo Trio. - Z jednej strony cieszymy się, że udało się nam zrealizować projekt, a z drugiej jest nam smutno, bo wiemy, że czas się rozstać i wracać do domu. Młodzież się zaprzyjaźniła, dzisiaj pojawiły się pierwsze łzy rozstania - powiedziała Natalia Pavlenko z krasnojarskiej organizacji pozarządowej INTERRA. - W naszej pamięci pozostanie gościnność mieszkańców Rudy Śląskiej. Trzeba też podkreślić to, że uczestnicy z wielkim zaangażowaniem podchodzili do nowych zadań, dlatego udało nam się zrealizować wspólne pomysły – dodała.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto