Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda: Mieszkańcy rozmawiali z prezydent o placu zabaw i Wydziale Komunikacji

MNO
UM
Prezydent Miasta Grażyna Dziedzic spotkała się z mieszkańcami dzielnicy Ruda. Mieszkańcy mówili o starym basenie, potrzebie stworzenia placu zabaw, a także rewitalizacji Parku Kozioła i kolejkach w Wydziale Komunikacji.

- Przedszkole, w którym się spotykamy jest piękne, ale potrzebny nam jest jeszcze plac zabaw –mówili dziś podczas spotkania z prezydent miasta mieszkańcy kolejnej dzielnicy – Rudy. To właśnie miejsca zabaw dla najmłodszych i stan dawnego basenu zdominował spotkanie w Miejskim Przedszkolu nr 8.

Jak w każdej dzielnicy mieszkańcy Rudy zgłaszali podczas spotkania propozycje innych inwestycji. – Przede wszystkim brakuje placu zabaw – zgłaszała jedna z mieszkanek. – Na boisku, które należy do Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa” dzieci bawią się w błocie – informowała. Inna rudzianka zgłaszała, że istniejący plac zabaw jest zbyt mały i nie ma tam wystarczających atrakcji. – Od dwóch lat mamy budżet obywatelski, do którego możecie państwo zgłaszać swoje projekty. Trzeba jednak wykazać trochę inicjatywy i zachęcić innych mieszkańców do oddania głosu – podpowiadała prezydent miasta. – Mieszkańców osiedla Paryż jest o wiele mniej niż państwa w tej części dzielnicy, a im udało się zebrać ponad 600 podpisów pod zgłoszonym projektem – odpowiedziała prezydent na uwagę, że mieszkańcy tzw. Kuźnicy rudzkiej nie są w stanie zebrać wystarczającej liczby podpisów. Ostatecznie ustalono, że plac zabaw powstanie w przyszłym roku, ale mieszkańcy mają dopilnować, żeby zainstalowane urządzenia nie zostały zniszczone. - Jeśli miejsce będzie dobrze funkcjonować sukcesywnie będziemy je powiększać – zapewniła prezydent Dziedzic. Jeden z mieszkańców pytał również o plany rewitalizacji Parku im. A. Kozioła. – Mieliśmy tam komplikacje związane z własnością gruntu, której mały fragment należy do Kompanii Węglowej. W tym miejscu zaplanowana jest kawiarnia – informowała Grażyna Dziedzic. – Poza tym jest tam dużo chorych drzew, które trzeba wyciąć, a na wycinkę drzew zgodę wydaje inne miasto. Poza tym trzeba w przetargu wyłonić firmę, która tę wycinkę przeprowadzi, jest to więc proces długotrwały, ale mam nadzieję, że już wiosną powstanie tam plac zabaw, a kolejny festiwal orkiestr dętych odbędzie się w odnowionym amfiteatrze – mówiła.

- Często odwiedzam Wydział Komunikacji i niestety ciągle trzeba tam stać w kolejce, czy nie da się temu zaradzić – pytał mieszkaniec. – Przygotowujemy się do reorganizacji prac tego wydziału - mówiła Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta. - Chcemy, by wszystkie sprawy związane z rejestracją pojazdu były załatwiane w jednym miejscu. Trzeba do tego zmienić sieć informatyczną, zakupić skanery, zmienić pomieszczenia, ale mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie wszystko gotowe – dodała Krzysteczko.

Podczas spotkania prezydent Grażyna Dziedzic tradycyjnie już przedstawiła inwestycje, wykonane w tym roku w Rudzie. Do najdroższej należy budowa boiska sportowo – rekreacyjnego przy Klubie Sportowym Slavia, którego koszt wyniósł 625 tys. złotych. Oprócz tego w tym roku w dzielnicy przeprowadzono termomodernizację budynku Miejskiego Przedszkola nr 8, wymieniono stolarkę okienną w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 7, wybudowano boisko żwirowe oraz plac zabaw przy Młodzieżowym Domu Kultury. Kolejnych 200 tys. złotych zostało wydanych na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego rewitalizacji Parku im. A. Kozioła, która jest zaplanowana na 2 kolejne lata. Do prac wykonanych w tym roku w tej dzielnicy Rudy Śląskiej należy także budowa wiaty na przystanku „Ruda – Rudzka Kuźnica”, wymiana wiaty na przystanku „Ruda – Kościół” i adaptacja pomieszczeń po byłym Komisariacie Policji na potrzeby Muzeum Miejskiego.

Do planowanych inwestycji należy przebudowa i rewitalizacja Szybu Mikołaj. W przyszłym roku przeprowadzony zostanie również remont boiska przy Szkole Podstawowej na 30. Do wieloletniej inwestycji, której część zaplanowana jest w budżecie miasta na 2015 rok jest również termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 3. Cały koszt wyniesie 3 mln 200 tys., ale ponad 2 mln z tej kwoty będzie pochodzić z dotacji pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

W dzielnicy wykonano również szereg inwestycji drogowych: wyremontowano chodnik przy ul. Słowiańskiej i Sobieskiego, przebudowano ul. Jaśminów, a w ramach budowy kanalizacji przebudowywane jest jeszcze skrzyżowanie ul. Zabrzańskiej i Kokotek. Na przyszły rok planowane są dalsze remonty chodników i ulic, a przede wszystkim kontynuacja budowy odcinka trasy N-S od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem dwupoziomowym. W propozycji do projektu budżetu na rok 2015 ujęto m.in. przebudowę mostu przy ul. Piastowskiej nad rzeką Bytomską, sporządzenie dokumentacji projektowej budowy ronda na skrzyżowaniu ulic: Wolności, Brańskiego
i Magazynowej. W ramach budżetu obywatelskiego będzie również sporządzona dokumentacja projektowa budowy chodnika łączącego ul. Czempiela z ul. Ogrodową wraz z oświetleniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto