Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spytaj urzędników, czy możesz wyciąć drzewo

Monika Krężel
Strażnicy miejscy złapali złodziei na gorącym uczynku
Strażnicy miejscy złapali złodziei na gorącym uczynku Fot. Agnieszka Widera
Strażnicy miejscy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy nielegalnie wycinali drzewa w mieście. Najpierw, na ulicy Bytomskiej, wpadli 35-letni Krzysztof B. i 25-letni Krzysztof M. Z kolei 51-letni Ryszard S. ścinał piłą łańcuchową drzewa w rejonie ulicy Kokotek.

Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom, że będzie drewnem palił w kominku. Jak się okazało, wcześniej był już upominany, bo obcinał gałęzie.

"Drwale" nie cieszyli się długo łupem.

- W pierwszym przypadku wycinanie drzew zostało zakwalifikowane jako wykroczenie - wyjaśnia rzecznik rudzkiej policji Krzysztof Piechaczek. - Ryszard S. po usłyszeniu zarzutu przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził chęć dobrowolnego poddania karze. Może mu grozić nawet pięć lat pozbawienia wolności - dodaje.

W obu przypadkach drewno zostało skradzione z terenów należących do miasta. Urzędnicy oszacowali straty na około 600 złotych. Taką wartość miało drewno opałowe.

- W ubiegłym roku odnotowano w mieście sześć podobnych spraw. Straty wyniosły 2 tysiące złotych - mówi Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Urzędnicy zwracają jednak uwagę na bardzo ważną rzecz.

- To, co wydarzyło się ostatnio zostało zakwalifikowane jako kradzież, a nie nielegalna wycinka drzewa. Gdy właściciel terenu wycina drzewa bez zezwolenia, podlega karze administracyjnej, która jest wysoka. To trzykrotna wartość opłaty ekologicznej za dane drzewo - tłumaczy Wyciślik.

Warto pamiętać, że jeżeli właściciel (osoba prywatna) posiada ogród i chce wyciąć w nim drzewo, to powinien wystąpić do Urzędu Miejskiego o wydanie zgody na wycinkę. To nic nie kosztuje, a osoba prywatna nie musi też wnosić opłaty ekologicznej za wycięcie drzew, gdyż ustawowo jest z niej zwolniona.

W ubiegłym roku w Rudzie Śląskiej rozpatrzono około 300 takich wniosków. Zgoda wymagana jest na każdą wycinkę krzewów i drzew z wyjątkiem drzew owocowych oraz tych, których wiek wynosi do 5 lat.

Stawki opłat ekologicznych ustalane są ministerialnie i zależą od rodzaju drzewa. Przykładowo, w przypadku topoli stawka wynosi 12,9 zł za każdy centymetr obwodu pnia, zaś jeśli chodzi o cis, miłorząb czy jodłę - aż 309 zł.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto