Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W województwie śląskim utonęło 12 osób - policjanci kontrolują akweny wodne w Rudzie Śląskiej

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
FOT ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE
Od początku roku w województwie śląskim utonęło już 12 osób, a sezon letni wciąż trwa. O bezpieczeństwie nad wodą z mieszkańcami Rudy Śląskiej stara się rozmawiać Straż Miejska, a kontrole sprawują policjanci, którzy apelują o rozsądek podczas wypoczynku nad stawami.

Edukacja przez rozmowy

Zarówno Policja jak i Straż Miejska starają się za pomocą różnych akcji edukować mieszkańców Rudy Śląskiej o niebezpieczeństwie płynącym z korzystania z dzikich kąpielisk. O akcji mandat zaufania pisaliśmy dla was tutaj

Policja prowadzi akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", rozmawia z dziećmi, a te wykazują się czasem dużo większym rozsądkiem niż niejeden dorosły.

Wypoczynek z dala od innych osób

To naturalne, że po dniu spędzonym w mieście, w pracy, w zgiełku nie mamy ochoty odpoczywać na głośnych i zatłoczonych kąpieliskach miejskich. Jednak decydując się na wypoczynek nad stawem musimy pamiętać, że kąpiel w takim miejscu może się skończyć mandatem lub tragedią. O mandatach zaufania już mówiliśmy, nie wzięły się znikąd. Są następstwem serii utonięć jaka przed alty miała miejsce w Rudzie Śląskiej, podczas korzystania z dzikich kąpielisk, które nawet doświadczonego pływaka mogą pokonać.

Policja uczula, aby korzystać z tych strzeżonych kąpielisk. Czasem będzie się to wiązać z wyprawą za miejsce naszego zamieszkania, ale będą to kąpieliska strzeżone, gdzie w razie wypadku, ktoś zawiadomi odpowiednie służby.

Od początku lata śląscy policjanci prowadzą akcje promujące bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą, odwiedzają półkolonie i obozy, gdzie do dyskusji na temat bezpieczeństwa angażują dzieci i młodzież, która często wykazuje się bardzo rezolutnym podejściem do tematu.

KMP w Rudzie Śląskiej stworzyła listę podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z akwenów, które można znaleźć na na policyjnej stronie, a którą tutaj przytoczymy:

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego przeznaczonych, które są odpowiednio oznakowane i w których nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy;
  • przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
  • nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego;
  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie bez nadzoru;
  • nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
  • przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby;
  • nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Jeżeli macie wątpliwości czy w danym miejscu można się kąpać, warto skontaktować się ze Strażą Miejską lub innymi służbami. Jako pomocy możecie użyć stworzonej przez nas listy kąpielisk w okolicy Rudy Śląskiej:
Kąpieliska w Rudzie Śląskiej i okolicy - otwarte (9.08). Sprawdź, gdzie możesz korzystać z kąpielisk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto