Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej 2022 - WYNIKI. W drugiej turze Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej.
Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rudzie Śląskiej.
Przedterminowe wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej - zakończone! Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia – żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż połowę oddanych głosów ważnych. W drugiej turze zmierzą się Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer, dotychczasowi wiceprezydenci, którzy byli współpracownikami zmarłej w czerwcu prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic.

Wybory prezydenckie w Rudzie Śląskiej 2022 - WYNIKI. W drugiej turze Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer

11 września, punktualnie o godz. 21:00 pracę zakończyły wszystkie spośród 79 lokali wyborczych w Rudzie Śląskiej. W poniedziałek w nocy (12 września) Miejska Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania. Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia 25 września rudzianie ponownie spotkają się w lokalach wyborczych. Tym razem na kartach do głosowania znajdą się tylko dwa nazwiska. Do drugiej tury przeszli:

  • Michał Pierończyk (KWW Michała Pierończyka Współpraca i Rozwój) - 11 590 głosów (36,41 proc.)
  • Krzysztof Mejer (KWW Krzysztofa Mejera) - 8 547 głosów (26,85 proc.)

O fotel prezydenta miasta w pierwszej turze starali się również:

  • Paweł Dankiewicz (KWW Paweł Dankiewicz Nowa Polska) – 567 głosów (1,78 proc.)
  • Jolanta Milas (KWW Ruda Śląska w Centrum) - – 562 (1,76 proc.)
  • Maciej Mol (Komitet Wyborczy PL!SP) - 1 366 (4,29 proc.)
  • Krzysztof Toboła (WW Krzysztofa Toboły) – 789 (2,47 proc.)
  • Marek Wesoły (KWW Marka Wesołego) - 8 406 (26,41 proc.)

Wybory w Rudzie Śląskiej – znamy frekwencję

Do głosowania w Rudzie Śląskiej uprawnionych było ok. 101,5 tys. osób spośród niecałych 137 tys. mieszkańców miasta. Miejska Komisja Wyborcza nie podawała w dniu głosowania cząstkowych danych o frekwencji, jednak nieoficjalne doniesienia w trakcie wyborów wskazywały, że niezbyt wielu rudzian zdecydowało się na wzięcie udziału w wyborach. Te informacje potwierdza MKW. Frekwencja 11 września wyniosła 31,55 proc.
Za dwa tygodnie przekonamy się, jakim zainteresowaniem będzie się cieszyć kolejny etap wyborów.

A poniżej przybliżamy pokrótce sylwetki kandydatów, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów.

Krzysztof Mejer – kim jest kandydat na prezydenta

Krzysztof Mejer urodził się w 1969 roku. Z wykształcenia jest historykiem, ukończył Uniwersytet Opolski. Początkowo pracował jako dziennikarz radiowy, później pełnił funkcję rzecznika prasowego dwóch wojewodów śląskich. Od 2011 był doradcą Grażyny Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. Wiceprezydentem miasta został w 2015 roku. Tę funkcję pełnił do czerwca 2022 roku.

Krzysztof Mejer o decyzji wystartowania we wrześniowych wyborach poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Uważam, że to nie jest czas na wywracanie wszystkiego „do góry nogami”. Dlatego chciałbym dokończyć realizację projektów, nad którymi pracowaliśmy z Panią Prezydent i ruszyć z tymi, które wspólnie zaplanowaliśmy. Mówiąc krótko, zamierzam kontynuować to, co dobre i pracować nad tymi obszarami, gdzie wiele jest jeszcze do zrobienia – pisze Krzysztof Mejer, kandydat na prezydenta miasta.

W dalszej części wpisu Krzysztof Mejer zaznaczył, że jego zdaniem rozmowa jest najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów, a z nawet najbardziej zaciętych dyskusji mogą zrodzić się wartościowe pomysły.

Michał Pierończyk – kim jest kandydat na prezydenta

Michał Pierończyk urodził się w 1977 roku, pochodzi z Rudy Śląskiej. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Warszawie. W latach 2006-2010 był radnym w Rudzie Śląskiej, przewodniczył Komisji Prawa, Samorządności i Bezpieczeństwa, był również członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Oświaty.

Funkcję zastępcy prezydenta Rudy Śląskiej pełnił od 2010 roku. Na tym stanowisku odpowiadał za planowanie przestrzenne. Nadzorował pracę wydziałów Rozwoju, Zamówień Publicznych, Inwestycji, Planowania Przestrzennego i Architektury, Spraw Lokalowych, a także Biura Geodety Miasta i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

- Jestem przekonany, że bogate doświadczenie w pracy samorządowej, w szczególności poprzez nadzór nad realizacją inwestycji miejskich, pozyskiwaniem środków zewnętrznych oraz nad planowym procesem rewitalizacji, pozwoli na skutek wyboru mieszkańców na pełnienie funkcji prezydenta. Pozwoli także na kontynuację dobrych działań oraz wprowadzenie korekty tam, gdzie w opinii mieszkańców, wydaje się to niezbędne – zapewnia Michał Pierończyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto