Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dom pozytywnej energii"

Arkadiusz Nauka
Czek na 50 tys. złotych oraz tytuł „Dom Pozytywnej Energii” otrzymali wychowankowie Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Rudzie Śląskiej. To jedna z pięciu głównych nagród w konkursie organizowanym przez Fundację Tauron oraz spółkę Tauron Dystrybucja. Była to już 12. edycja programu.

- W konkursie braliśmy udział już kilka razy, z czego trzy razy zostaliśmy zakwalifikowani do ścisłego finału, a drugi raz zdobyliśmy główną nagrodę, więc zapał i motywacja do pracy była naprawdę ogromna – mówi Barbara Karasz, kierownik Mieszkań Socjalizacyjnych Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie. - Bardzo spodobał się nam pomysł zorganizowania wycieczki stawiającej na poznanie własnego regionu, miejsca w którym żyjemy. Wspólne wyszukiwanie ciekawych miejsc w Rudzie Śląskiej i przekładanie ich na mapę autorskiej trasy oraz sama wycieczka dostarczyły nam wielu pozytywnych emocji – podsumowuje.

Akcja „Domy Pozytywnej Energii” jest skierowana do całodobowych placówek opiekuńczo - wychowawczych działających na terenie pięciu województw (dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego). W tym roku hasłem przewodnim konkursu było: „Nasze szlaki z pozytywną energią”, a zadaniem biorących w nim udział instytucji stworzenie trasy jednodniowej wycieczki.

Wychowankowie rudzkiego ośrodka wspólnie z wychowawcami przygotowali pracę pt. „Na kole po rudzkim padole z Ośrodkiem Pomocy Dzieciom i Rodzinie”. Jest to autorska trasa rowerowa licząca 27 km, ukazująca ciekawe, warte poznania i przede wszystkim ważne dla regionu i historii Rudy Śląskiej miejsca, m.in. ruiny domu Karola Goduli, piekarok, starą drukarnię, jak również miejsca nowoczesne, gdzie można ciekawie i aktywnie spędzić czas, takie jak Burloch Arena czy Park Strzelnica. - Niejeden z nas dowiedział się wielu interesujących rzeczy na temat miasta, z bliska zobaczył miejsca, o których do tej pory tylko słyszał lub nawet nie wiedział, że istnieją – mówi Barbara Karasz.

Finał konkursu odbył się w Bochni, z której wychowankowie Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie wrócili z jedną z pięciu głównych nagród – czekiem na 50 tys. złotych oraz tytułem „Dom Pozytywnej Energii”. Otrzymane środki finansowe, zgodnie z regulaminem akcji, zostaną przeznaczone m.in. na organizację wycieczki, zakup komputerów do pokoi dziecięcych oraz sprzętu sportowego umożliwiającego udział w kolejnych ciekawych wycieczkach. - Jak tylko nadarzy się okazja przystępujemy do kolejnej pracy, bo warto, bo życie jest pełne niespodzianek – podsumowuje Barbara Karasz.

Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Rudzie Śląskiej prowadzi działalność od 1996 r., jednak w kolejnych latach jego struktura uległa przekształceniom, co miało związek z koniecznością dostosowywania placówki do zmieniających się przepisów. Obecnie Ośrodek jest jednostką budżetową, działa jako jednostka organizacyjna Miasta Ruda Śląska. W strukturze placówki funkcjonuje 7 Mieszkań Socjalizacyjnych (dwa w Bielszowicach, dwa w Wirku, dwa w Bykowinie oraz jedno w dzielnicy Ruda). Jako placówka opiekuńczo-wychowawcza typu interwencyjnego zapewnia doraźną opiekę nad dzieckiem w czasie trwania sytuacji kryzysowej, szczególnie w przypadkach wymagających natychmiastowego zapewnienia opieki. Poza tym zapewnia dziecku całodobową opiekę, dostęp do odpowiedniego kształcenia oraz świadczeń zdrowotnych, podejmuje także działania umożliwiające powrót dziecka do rodziny. W 2015 r. w placówce przebywało ogółem 106 dzieci z 67 rodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto