Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festyn dla Rodzin Zastępczych

Agnieszka Nowak
Agnieszka Nowak
Już po raz czwarty rodziny zastępcze, osoby z rodzinnego domu dziecka czy z tzw. mieszkanek rodzinkowych z Rudy Śląskiej miały okazję do wspólnej zabawy. W miniony piątek na terenie Ośrodka Pomocy Dzieciom i Rodzinie przy ul. Piasecznej 2 odbył się Festyn dla Rodzin Zastępczych.

- Spotykamy się, żeby się zintegrować. To wspaniałe rodziny, które nigdy nie zawodzą. Wszyscy się tu znają, wymieniają się swoimi
doświadczeniami, radościami i smutkami, a dzieci mogą wspólnie się pobawić - opowiada Ewa Banach, starszy specjalista pracy socjalnej z MOPS.

Organizatorami imprezy są: Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie, Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Pomocni" oraz Dział Opieki nad Dzieckiem. Przygotowania trwały ponad miesiąc.

- Pragniemy podziękować wszystkim sponsorom, bo co roku możemy na nich liczyć. To ludzie, którzy dużo dają, a nic w zamian nie chcą. To dla nas bardzo
cenne - mówi Izabela Koziarczyk-Paździor, główna organizatorka.

Uczestnicy festynu nie mogli narzekać na brak atrakcji. Odbywały się liczne gry, konkursy i zabawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem
najmłodszych uczestników.

- Dzieci są zadowolone, brały udział we wszystkich konkursach i w każdym coś wygrały. Tu nie ma przegranych - opowiadają państwo Orłowscy, rodzice zastępczy dwóch synów i córki.

W Rudzie Śląskiej mieszka około dwustu rodzin zastępczych różnego typu.

- Opiekujemy się rodzinami zastępczymi zawodowymi, spokrewnionymi i niespokrewnionymi, a także tymi o charakterze pogotowia rodzinnego. To
ludzie, którzy przyjmują dzieci z interwencji i często nie wiedzą, jakie dziecko do nich trafiło, dopóki go nie umyją - żartuje Banach. - A tak naprawdę to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca - dodaje.

Rudzkie rodziny zastępcze są wspierane przez miasto oraz ośrodki pomocy.

- Mogą liczyć na pomoc finansową, ale także na wsparcie w razie jakichkolwiek problemów. Istnieją grupy edukacyjne, grupy wsparcia, organizowane są wyjazdy integracyjne, szkolenia - wylicza Beata Niechciał z Działu Opieki nad Dzieckiem, który działa przy MOPS od 1999 roku.

Pierwszym krokiem na drodze do utworzenia rodziny zastępczej, prowadzenia rodzinnego domu dziecka, jest obowiązkowe przygotowanie kandydatów. Chętni przechodzą badania psychologiczne, szkolenie oraz zostają poddani wywiadowi środowiskowemu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto