18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa nazw zwyczajowych w Rudzie Śląskiej już gotowa

Oprac.JO
Oto mapa nazw zwyczajowych w Rudzie Śląskiej
Oto mapa nazw zwyczajowych w Rudzie Śląskiej Urząd Miasta Ruda Śląska
Powstała mapa nazw zwyczajowych w Rudzie Śląskiej, która była tworzona w oparciu o wiedzę i wspomnienia mieszkańców. Prace rozpoczęły się w maju. Mapa ukazała się w druku, ale cały czas będzie wzbogacana o kolejne informacje i miejsca

Mapa nazw zwyczajowych w Rudzie Śląskiej jest już gotowa. Do jej utworzenia w dużej mierze przyczynili się sami mieszkańcy.

- Mapa oczywiście nie ma charakteru formalnego, jednak niesie ze sobą ogromną dawkę wspomnień. Szczególnie w okresie świątecznym chciałbym życzyć, aby te wspomnienia na trwałe pozostały w pamięci wszystkich mieszkańców, abyśmy nigdy nie zapomnieli o naszej wspólnej tradycji i historii - podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Pierwsza odsłona mapy nazw zwyczajowych ukazała się w maju. Od tego czasu uległa jednak wielu przeobrażeniom.

Będzie mapa nazw zwyczajowych w Rudzie Śląskiej. Co dodacie?

- Od początku mapa cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, którzy chętnie zgłaszali swoje propozycje nazw, za co wszystkim dziękujemy - mówi Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. - Szczególne podziękowania należą się panom Adamowi Podgórskiemu oraz Janowi Kołodziejowi, którzy dzięki bardzo dobrej znajomości miasta, chętnie służyli nam swoją wiedzą historyczną oraz poradami.

Na podzielonej na poszczególne dzielnice mapie znalazły się nazwy znane większości mieszkańców miasta, takie jak Werdon, Mrowczo Górka, Kaufhaus, Burloch, Niedźwiedziniec, Radoszów, Szwarcwald, Fryna, czy Finy, jak i nazwy rzadziej spotykane jak Kościarnia, Mansfeld, Kasarnie, czy Kośmider.

Obiegowe nazwy w Nowym Bytomiu, czyli Fryna, Otylijo i Kaufhaus

Druga strona mapy utworzona została z myślą o osobach, które chciałyby się zapoznać z pochodzeniem wybranej nazwy bądź poznać konkretne położenie obszaru, do którego się odnosi (oznaczenie na mapie ma charakter poglądowy). Na mapie nie zabrakło także widokówek przedstawiających, to jak niektóre z miejsc wyglądały przed laty.

Osoby zainteresowane współtworzeniem mapy i jej ciągłym doskonaleniem zapraszamy do Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (pokój 325, Urząd Miasta Ruda Śląska).

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto