Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe czytanie w Rudzie Śląskiej - Ballady i romanse na Industriadzie 2022

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Narodowe Czytanie to idea mająca na celu promowanie klasycznych dzieł literatury polskiej. Wspólne czytanie sprawdza się w całej Polsce. Osoby zainteresowane literaturą spotykają się aby razem czytać i analizować utwory, a także by poczuć to co mogli czuć czytelnicy minionych epok.

Narodowe Czytanie odbędzie się w ramach święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli INDUSTRIADY
3 września, w sobotę Industriada odbędzie się jak co roku, też w Rudzie Śląskiej i to właśnie na zabytkowym Ficinusie odbędzie się wspólne czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, wybranych przez Prezydenta RP do tegorocznego czytania. Imprezę poprowadzi Inga Papkala.

- Myślę, że atmosfera tej uliczki, pięknie odrestaurowane zabytkowe domki Ficinusa, sielska aura tego miejsca będą idealną scenerią dla utworów Adama Mickiewicza – mówi Anna Morajko-Fornal, koordynatorka Narodowego Czytania na Ficinusie. – Tym bardziej, że poza pięknymi strofami pióra naszego narodowego wieszcza, będziemy podziwiać etiudy taneczne przygotowane przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego – dodaje.

Idea Narodowego Czytania pokrywa się z ideą Industriady. Ma zachęcić mieszkańców do wspólnego spędzania czasu i rozpowszechniać wiedzę o historii i dziedzictwie. Ważne jest też to, że osoby zaangażowane w czytanie mają realny wpływ na to, jak literatura zostanie odebrana przez młodzież i dzieci - to sposób na pokazanie, że czytanie to fajna forma spędzania wolnego czasu.

W rudzkiej odsłonie akcji wezmą udział m.in.: Cecylia Gładysz, była radna Rady Miasta Ruda Śląska, Anna Morajko-Fornal, nauczycielka II LO oraz założycielka i opiekunka Amatorskiego Teatru „Pierro”, Monika Czoik-Nowicka, pisarka i animatorka kultury, Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej oraz dr Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta rudzkiego magistratu. Do lektury będzie jednak zaproszona cała publiczność. – Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji – mówi Krzysztof Piecha. – Narodowe Czytanie będzie pięknym wstępem do INDUSTRIADY, która jest świętem innej historycznej spuścizny – dziedzictwa industrialnego. W programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie, więc będzie okazja do czytania, śpiewania, słuchania i wspólnej zabawy – zapowiada.

"Ballady i romanse" opublikowano w 1822 roku w Wilnie. Była to główna część pierwszego tomu "Poezji" Adama Mickiewicza. Miały znaczący wpływ na rozwój poezji romantycznej w Polsce, a polscy autorzy spłodzili wiele dzieł właśnie w tym nurcie.
W 2022 roku obchodzimy też Rok Romantyzmu Polskiego z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Magdalena Mikrut-Majeranek

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie zainicjował Bronisław Komorowski 10 lat temu, gdy pełnił funkcje Prezydenta RP. Pierwszą czytaną wspólnie lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Następnie czytano „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz Antologię Niepodległości (zbiór utworów patriotycznych przygotowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości). Czytano także Nowele polskie, „Balladyna” Juliusza Słowackiego i „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto