Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Bytom mógł być Rudą Śląską. Co stanęło na przeszkodzie? Historia dzielnicy zaskakuje

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Ruda Śląska mogła nazywać się Nowym Bytomiem! Ta dzielnica zachwyca. Zobacz zdjęcia!
Ruda Śląska mogła nazywać się Nowym Bytomiem! Ta dzielnica zachwyca. Zobacz zdjęcia! Magdalena Grabowska
Fryna, Frydenshuta, Frynsztad, Fryncita. Niegdyś Friedenshütte, a w 1922 przejściowo Polski Bytom. W latach 1947–1958 był nawet odrębnym miastem. Nowy Bytom to wyjątkowa dzielnica Rudy Śląskiej, która przez wielu uważana jest za centrum naszego miasta. Wiedzieliście, że Ruda Śląska mogła nazywać się Nowym Bytomiem? Wszystko na to wskazywało, gdyby nie jedno wydarzenie...

Dlaczego Nowy Bytom jest Nowym BYTOMIEM i jaki ma z nim związek?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Nowy Bytom powstał na terenie, który niegdyś należał do samego Bytomia. Jeszcze w XIV wieku obszar naszej dzielnicy zaczął funkcjonować na mapach jako las obywatelski i był określany nazwą Schwarzwald.

Dopiero w XIX wieku Nowy Bytom stał się miejscem górniczej eksploracji i lokowania hut. Wzniesiono tu w 1840 roku hutę „Pokój”, która z czasem przekształciła się w wielki zakład produkcyjny. Wraz z powstaniem huty, zaczęto budować budynki mieszkaniowe oraz obiekty szkolne. Z czasem powstał urząd pocztowy, szpital, piękny kościół pw. św. Pawła. Nie zabrakło kasyna hutniczego i odpowiedniej rekreacji mieszkańców. W 1904 roku utworzono nawet Park Ludowy. Niegdyś "obywatelski las", powoli stawał się małą miejscowością. Dzięki hucie na niezamieszkałych terenach Bytomia, powstał Nowy Bytom. Nazwa naszej dzielnicy zaczęła oficjalnie funkcjonować od 1922 roku.

Ruda Śląska mogła być Nowym Bytomiem

Sejm Śląski 10 lipca 1939 roku nadał gminie Nowy Bytom prawa miejska. Ustawa miała wejść w życie 1 stycznia 1940 roku. Niestety, wybuch wojny i okupacja hitlerowska przeszkodziła tym planom. W 1945 roku, wraz z upadkiem systemu hitlerowskich rządów, na mapę Polski Nowy Bytom znów powrócił. Zarządzeniem wojewody śląsko-dąbrowskiego Aleksandra Zawadzkiego z dnia 13 lutego 1947 roku zdecydowano o wykonaniu decyzji Sejmu Śląskiego o nadaniu ustroju miejskiego gminie Nowy Bytom z dnia 1 stycznia 1947 roku. W 1951 roku do Nowego Bytomia przyłączono: Wirek, Bielszowice, Halembę, Kochłowice i Bykowinę.
Nowy Bytom był osobnym miastem aż do 1959 roku. Wtedy właśnie połączono go z Rudą i w ten sposób ostatecznie utworzono miasto o nazwie Ruda Śląska.

Chcesz bardziej zgłębić historię Rudy Śląskiej. Wejdź na rudzką mapkę, która jest projektem Muzeum im. Maksymiliana Chroboka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto