Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rudzkie koła Związku Górnośląskiego obchodzą 20-lecie

Agnieszka Widera
Koła ZG są autonomiczne, ale takie imprezy jak nagrody im. Wojciecha Korfantego jednoczą związek
Koła ZG są autonomiczne, ale takie imprezy jak nagrody im. Wojciecha Korfantego jednoczą związek fot. Arkadiusz Gola
To dla nas rok wyjątkowy - mówią członkowie Związku Górnośląskiego w Rudzie Śląskiej. Z jednego koła utworzonego pod koniec grudnia 1989 r. przy parafii św. Piusa X w następnych miesiącach utworzyły się kolejne w poszczególnych dzielnicach miast.

- Grupy aktywnych ludzi chciały się spotykać. Dzięki przychylności proboszczów znalazły otwarte drzwi w rudzkich parafiach - mówi Aleksander Leszczyna, szef Krainy Rudzkiej ZG.

- Był to czas budowania samorządów. Trzeba było znaleźć odpowiednich ludzi, którzy mogliby zasiąść we władzach samorządowych. Związek Górnośląski, także w naszym mieście stał się kuźnią samorządowców. W szeregach radnych każdej kadencji zasiadają członkowie ZG. Wszyscy kolejni prezydenci Rudy Śląskiej to członkowie związku - podkreśla Aleksander Leszczyna, szef Krainy Rudzkiej ZG, skupiającej poszczególne koła związku.

W mieście działa sześć kół ZG: Ruda, Halemba, Godula-Orzegów, Wirek-Bielszowice-Czarny Las, Kochłowice, Bykowina i Nowy Bytom. Angażują się w organizację sztandarowych dla związku imprez takich jak: Śląskie Gody, przegląd piosenki dziecięcej "Śląskie Śpiewanie", "Rodzina Górnośląska", czyli spotkania na górze św. Anny, nagrody im. Wojciecha Korfantego dla osób, które przyczyniają się do nobilitacji Górnego Śląska.

W poniedziałek w naszym mieście odbyła się doroczna gala wręczenia tych nagród.

- Rudzkie koła należą do najbardziej aktywnych. Same wychodzą z inicjatywami dotyczącymi lokalnych społeczności - chwalił Józef Buszman w kuluarach MCK.

Z inicjatywy wirecko-bielszowickiego koła ZG nadano plantom w Wirku imię ks. Gutsfelda, natomiast koło Kochłowice było wraz z kombatantami inicjatorem odnowy pomnika na plantach w Kochłowicach. Z kolei w Halembie doprowadzono do postawienia na cmentarzu komunalnym tablicy poświęconej pamięci ofiar wojen, represji oraz wypadków górniczych. Zabiegano też o przejęcie przez gminę halembskiego domu kultury.

- Organizujemy festyny, wystawy, prelekcje, spotkania dla ubogich. Ludzie przychodzą do nas z codziennymi problemami - mówi Irena Krząkała, szefowa koła Wirek-Bielszowice-Czarny Las

Prezesi kół zwracają jednak uwagę, że członków związku nie jest tak wielu jak kiedyś.

- Ale to, że koło w Nowym Bytomiu reaktywuje się po rocznej przerwie napawa optymizmem - mówią.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto