Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Przystanek z Rudy Śląskiej działa od siedmiu lat. Zakończyli kolejny projekt

Joanna Oreł
Siedem lat temu uznali, że poświęcą swój czas, by pomagać innym.Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Przystanek to dowód, że uśmiech na twarzach innych jest największą nagrodą.

Od siedmiu lat przekonują, że warto pomagać. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży "Przystanek" podsumowało roczny projekt pod hasłem "Chcesz pomagać - zostań wolontariuszem". Jest on zachętą do działania dla przyszłych wolontariuszy. Co w zamian? Satysfakcja, alternatywa dla spędzenia wolnego czasu i poczucie, że zaangażowanie procentuje.

Plan był ambitny
Stowarzyszenie "Przystanek" zajmuje się wolontariatem od ok. 2,5 lat. Wówczas też jego członkowie stworzyli Rudzki Ośrodek Wolontariatu. Rok temu uznali, że to za mało.

- Uznaliśmy, że czas działać nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale na skalę regionalną - opowiada Joanna Golicz, prezes stowarzyszenia. - Wystarto-waliśmy z naszym projektem w konkursie. Udało się! Na jego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Projektem objęto pięć miast. Wśród nich znalazła się: Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów, Zabrze i Siemianowice Śląskie. Ogółem przyłączyło się 47 szkół (ok. 6 tys. 600 uczniów), w których wygłoszono ponad 300 prelekcji. Dotyczyły one rozpowszechnienia idei wolontariatu. - Okazało się, że dzieci i młodzież, owszem, wiedzą kim jest wolontariusz, lecz na tym ich wiedza się kończy - przyznaje Joanna Golicz.

Zainteresowani słuchacze mogli wziąć również udział w oddzielnych szkoleniach. Po ich ukończeniu otrzymali certyfikat pełnoprawnego wolontariusza.

Znaleźli swoje miejsce
Oliwia Wieczorek od roku działa w stowarzyszeniu "Przystanek". Jednak jej przygoda z wolontariatem trwa od zawsze.

- Tak naprawdę od dawien dawna jestem wolontariuszką, ale do końca nie miałam tej świadomości - przyznaje Oliwia. - To zmieniło się, kiedy trafiłam do stowarzyszenia.

Czym dziś jest dla niej wolontariat? - W ten sposób mogę się realizować. Pomaganie innym daje mi największą satysfakcję. To coś, w czym się odnajduję - twierdzi wolontariuszka.

Nie robią przystanków
...tylko działają dalej. Prócz kontynuacji programu "Chcesz pomagać - zostań wolontariuszem", członkowie stowarzyszenia organizują m.in. zajęcia dla dzieci i młodzieży, akcję lato, dni profilaktyki, weekendy z rodziną, wycieczki, wyjazdy, czy zajęcia integracyjne. Ponadto, w planach jest przeprowadzenie specjalnego szkolenia dla animatorów wolnego czasu.

Oprócz konferencji, w gimnazjum nr 13 odbyły się również Targi Wolontariatu. Nauczyciele oraz uczniowie z ościennych szkół mogli dowiedzieć się jak wygląda praca wolontariusza w poszczególnych organizacjach.

WYRÓŻNIENI

Podczas konferencji podsumowującej projekt wręczono wyróżnienia w dwóch kategoriach: "Osoba zaangażowana w działalność dobroczynną i wolontariat" oraz "Organizacja prowadząca wolontariat młodzieżowy".

W pierwszej z nich nagrodzono: przedstawicieli organizacji oraz instytucji, uczniów, nauczycieli i rodziców. Natomiast w drugiej podziękowano: Rudzkiemu Towarzystwu Przyjaciół Drzew, Stowarzyszeniu Rudzkie Konto Pomocy, chorzowskie-mu gimnazjum nr 8, a także Związkowi Harcerstwa Polskiego Hufiec Ruda Śląska. Wręczono również kilkanaście wyróżnień poza obiema kategoriami. Uroczystość odbyła się w gimnazjum nr 13 na Wirku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto