Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku - czas na warsztaty

Redakcja
Powstaje strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku. Rozpoczęły się warsztaty (zdjęcie ilustracyjne)
Powstaje strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku. Rozpoczęły się warsztaty (zdjęcie ilustracyjne) Archiwum Polskapresse
Powstaje strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku. Właśnie rozpoczęły się warsztaty. Co trzeba zmienić przez kolejne 17 lat? Badania wykazały, że w naszym mieście jest problem ze znalezieniem pracy, miejscami w żłobku oraz znalezieniem mieszkania. A czego Wam brakuje w Rudzie Śląskiej?

Około 180 osób rozpoczęło pracę nad określeniem strategicznych celów dla Rudy Śląskiej na najbliższe lata. Właśnie rozpoczęły się warsztaty. To znak, że powstaje strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku. Projekt nowej strategii ma być gotowy do końca grudnia.

Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na trzy podzespoły, które będą pracować w około 50-osobowych grupach. Strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 roku powstaje podczas spotkań w Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym trzy razy: 3, 12 i 26 września br.

Pierwszy z podzespołów zajmie się sprawami zabezpieczenia materialnego, możliwościami aktywności zawodowej, mieszkalnictwa, problemem bezdomności, bezpieczeństwem życia, zdrowia i mienia, ochroną zdrowia oraz opieką na dziećmi, niepełnosprawnymi, osobami starszymi i niedostosowanymi społecznie.

Dlaczego strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 r. jest tak ważna? CZYTAJ

Drugi podzespół zajmie się zasobami technicznymi miasta, budynkami, infrastrukturą techniczną, systemami zabezpieczeń przed powodzią, potencjałem i ładem przestrzennym, a także potencjałem ekologicznym, ludzkim i kulturowym.

Podzespół trzeci będzie natomiast omawiał problem rynku pracy oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego uczestnicy zajmą się też instytucjami otoczenia biznesu, polityką gospodarczą i promocją miasta.

Ponadto strategia rozwoju Rudy Śląskiej do 2030 powstaje na podstawie m.in. wyników badań ankietowych, w których udział wzięło ponad 4,6 tys. mieszkańców Rudy Śląskiej.

Przypomnijmy, że rudzianie negatywnie oceniają przede wszystkim możliwość znalezienia pracy w mieście (67 proc. pytanych), dostęp do żłobków oraz możliwość znalezienia mieszkania (54 proc. badanych). Uczestnicy warsztatów będą musieli uwzględnić też te obszary, które zdaniem rudzian wymagają najpilniejszej poprawy - bezrobocie, stan dróg oraz dostęp do służby zdrowia.

Obok wyników badań ankietowych kluczowym dokumentem, który może poszczególnym zespołom pomóc w pracy jest wykonana specjalnie na potrzeby tworzonej strategii diagnoza społeczno-gospodarcza Rudy Śląskiej.

Diagnoza ujawnia m.in., że choć trendy demograficzne w Rudy Śląskiej w większości pokrywają się z tymi ogólnopolskimi, to miasto odznacza się jednocześnie nieznacznie „młodszym społeczeństwem”, niż porównywalne miasta na prawach powiatu.

Po zakończeniu warsztatów kolejnymi etapami prac nad strategią rozwoju miasta będzie zaopiniowanie dokumentu przez mieszkańców oraz poddanie go pod obrady rady miasta.

Czego Wam brakuje w Rudzie Śląskiej? Co powinno znaleźć się w nowej strategii?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto