18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urlich Nehe, zastępca burmistrza niemieckiego miasta, przyjechał do Rudy Śl. na jubileusz szkoły

Redakcja
Urząd Miasta Ruda Śląska
Podczas jubileuszu 20-lecia Szkoły Życia słowa podziękowania za pomoc i zaangażowanie odebrał Ulrich Nehe, były burmistrz Papenburga (miasto na północy Niemiec)

Rudzka Szkoła Życia to znakomity przykład dobrej współpracy międzynarodowej między zaprzyjaźnionymi miastami. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Papenburga już 20 lat temu powstała w Rudzie Śląskiej szkoła dla niepełnosprawnych dzieci.

Rudzianie nie zapominają o ludziach dobrej woli. Podczas jubileuszu 20-lecia szkoły, słowa podziękowania za pomoc i zaangażowanie odebrał Ulrich Nehe, były burmistrz Papenburga.

Szkoła Życia św. Łukasza powstała dzięki zaangażowaniu Ulricha Nehe, który 20 lat temu był honorowym zastępcą burmistrza Papenburga. Z zawodu jest nauczycielem, ale przede wszystkim człowiekiem otwartym, ciepłym i wrażliwym na kwestie społeczne.

- Do Rudy Śląskiej przyjechałem po raz pierwszy w 1982 roku, a tegoroczna wizyta jest moją dwudziestą. Jestem zachwycony zmianami, które tutaj widzę. To, co zobaczyłem w Szkole św. Łukasza, po tych paru latach od mojej ostatniej wizyty, przeszło moje oczekiwania - mówił podczas wizyty w Zespole Szkół nr 3 Specjalnych.

Były burmistrz miał okazję zobaczyć sale edukacyjne, terapeutyczne, a nawet salę gimnastyczną, na której ciągle stoi trampolina przywieziona z Papenburga.

Podczas spotkania w Szkole Życia była okazja do wspomnień. Burmistrz Nehe opowiadał wiele anegdot.

- Był koniec lat 80-tych, kiedy akurat byliśmy z wizytą u śp. ks. Mazurka. Były to czasy, kiedy na połączenie telefoniczne z zagranicą trzeba było czekać około 24 godzin. Zepsuł się nam samochód i musieliśmy pilnie skontaktować się z właścicielem auta. Ksiądz Mazurek wykazał się wtedy fantastyczną pomysłowością – powiedział na centrali, że jest znajomym gen. Jaruzelskiego. Połączenie otrzymaliśmy po 5 minutach - wspominał ze śmiechem. - Kiedyś przed człowiekiem ważniejszy był system, teraz człowiek jest najważniejszy, nawet jeśli jest niepełnosprawny - mówił Ulrich Nehe. - Jesteśmy za to winni wdzięczność papieżowi Polakowi, dzięki któremu bez przemocy dokonano tak wielu zmian. I to wszystko zaczęło się właśnie w Polsce, bo tutaj powstał fundament zmian dla całej Europy - podkreślał honorowy obywatel Rudy Śląskiej.

Były burmistrz dziękował Grażynie Dziedzic, prezydent miasta oraz radnym, których reprezentował Józef Skudlik, za pomoc i zaangażowanie tak wielu osób, Niemców i Polaków.

Zespół Szkół nr 3 Specjalnych w Rudzie Śląskiej-Wirku jest specjalistyczną placówką edukacyjno-terapeutyczną przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat.

Uczniowie oprócz zajęć edukacyjnych i wychowawczych objęci są terapią specjalistyczną w różnorodnych formach, dostosowanych do swej niepełnosprawności.

Dzięki staraniom miasta oraz uczestnictwie w projektach współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego szkoła jest dobrze wyposażona w specjalistyczne urządzenia i infrastrukturę.

- Odpowiednie zaplecze techniczne nie tylko pomaga w pracy nad poprawą sprawności fizycznej niepełnosprawnych, sprzyja również ich integracji, kształtowaniu postaw prospołecznych, odnajdywaniu się w społeczności lokalnej - mówi Wiesław Jagielski, dyrektor szkoły. - Mamy specjalistyczne urządzenia do gimnastyki korekcyjnej, hydroterapii, dwie pracownie gospodarstwa domowego, pracownię gastronomiczną, ceramiczną, informatyczną, muzyczno-rytmiczną, salę integracji sensorycznej oraz dobrze wyposażone gabinety logopedy, pedagoga i psychologa - wylicza.

Od kilku lat szkoła z powodzeniem prowadzi również zajęcia dla dzieci od chwili wykrycia ich niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole. Odbywają się one w ramach wczesnego wspomagania rozwoju rzieci i obejmują usprawnienie ruchowe, terapię, ćwiczenia i stymulację wielozmysłową oraz wsparcie dla rodziny dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto