Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Leon Brzeziński. Zasłużony dla miasta Ruda Śląska

Oprac. JO
Zmarł Leon Brzeziński. Pogrzeb odbędzie się w sobotę
Zmarł Leon Brzeziński. Pogrzeb odbędzie się w sobotę Archiwum Polskapresse
W nocy z wtorku na środę zmarł Leon Brzeziński, zasłużony dla Rudy Śląskiej. Miał 91 lat. Pan Leon był w przeszłości m.in. radnym oraz współorganizatorem NSZZ Solidarność. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę

Zmarł Leon Brzeziński. Zasłużony dla miasta Ruda Śląska

- Pamiętam go jako człowieka prawego, rzetelnego, terminowego i słownego - mówi Edmund Sroka, były prezydent miasta. - Charakteryzowały go wszystkie pozytywne cechy prawego człowieka naszego regionu – Śląska. Był bardzo koleżeński, życzliwy, posiadał dużą wiedzę i doświadczenie, a przede wszystkim był patriotą, Polakiem z krwi i kości/

- Byliśmy razem radnymi w II kadencji. Pan Leon był moim nauczycielem, kiedy objąłem po nim stanowisko przewodniczącego Komisji Rewizyjnej - wspomina Józef Osmenda, radny Rady Miasta Ruda Śląska. - Zawsze mogłem liczyć na jego doświadczenie, wskazówki i pomoc. Dla Leona Brzezińskiego uczciwość, praworządność i pomoc drugiemu człowiekowi były nadrzędnymi wartościami. Nigdy nie liczyły się dla niego układy polityczne, czy przynależność partyjna, tylko praca dla dobra rudzkiego samorządu.

Zmarł Leon Brzeziński. Miał 91 lat. Co zrobił dla miasta?

Leon Brzeziński urodził się w 1922 roku w Nowym Bytomiu i tutaj spędzi całe swoje życie. W 1939 ukończył szkołę zawodową, a w 1963 został absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Był też absolwentem Studium Nauczycielskiego w Katowicach.

Swoje życie zawodowe Leon Brzeziński związał z hutą „Pokój”, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu zawodowego od ucznia do inżyniera mechanika, oraz z Zespołem Szkół Zawodowych, gdzie pracował jako wykładowca i zastępca dyrektora szkoły.

Od najmłodszych lat Leon Brzeziński był również zaangażowany w działalność Związku Harcerstwa Polskiego, w którym był zastępowym, przybocznym, drużynowym i sekretarzem hufca w stopniu podharcmistrza.

Swoje idee niepodległej Polski Leon Brzeziński realizował także jako współorganizator NSZZ „Solidarność”, którą współtworzył przy Hucie „Pokój”. 1 października 1980 roku został wybrany na przewodniczącego związku.

W grudniu 1981 roku, po wprowadzaniu stanu wojennego Leon Brzeziński został internowany w obozie w Jastrzębiu-Szerokiej, a po zwolnieniu z internowania został zwolniony z pracy.

Zmarł Leon Brzeziński. Pogrzeb w sobotę

Od maja 1982 roku Leon Brzeziński przebywał na emeryturze. Po demokratycznych wyborach został wybrany do Rady Miasta Ruda Śląska jej I i II kadencji. Leon Brzeziński był odznaczony Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem za Zasługi dla Obrony Kraju, a w 2005 roku przyznano mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”.

Prywatnie Leon Brzeziński był ojcem Ewy Brzezińskiej-Dłóciok, właścicielki kina Patria. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 10 w kościele pw. św. Pawła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto