Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

''Białe Kruki'' z Rudy Śląskiej na tropie wczesnośredniowiecznej historii. Poznajcie ich!

Joanna Oreł
Tak członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki" bawili się w Klicach (województwo mazowieckie) podczas "Buntu Mazowsza"
Tak członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki" bawili się w Klicach (województwo mazowieckie) podczas "Buntu Mazowsza" ARC Stowarzyszenia
A gdyby tak przenieść się setki lat wcześniej? Próbują tego dokonać członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki" z Rudy Śląskiej

Mają od osiemnastu do ok. czterdziestu lat. Połączyło ich wspólne zainteresowanie - historia wczesnośredniowieczna. Grupa pasjonatów założyła w Rudzie Śląskiej Grupę Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki". Spotykają się co tydzień. Biorą udział we wspólnych wyjazdach oraz zlotach. Wszystko po to, by krok po kroku przekonać się, jak wyglądało życie codzienne ludzi z okresu od IX do XI wieku.

Historia, ale ciekawsza

Spotykamy się z Keirą, czyli Danutą Włoch, Ansgarem, czyli Adamem Długoszem i Borzymirem, czyli Mateuszem Weberem. I to nie są wcale ich ksywki, lecz imiona, jakimi posługują się w Grupie Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki".

To stowarzyszenie, które istnieje od niedawna, bo od listopada 2012 roku. Jednak ich zamiłowanie do wczesnośredniowiecznej historii ma o wiele głębsze korzenie.

- Moja przygoda trwa od ok. siedmiu lat. Najpierw należałem do Bractwa Rycerskiego Ziemi Rudzkiej. Później z ludźmi z tzw. środowiska nadal spotykaliśmy się przy okazji zlotów. Stwierdziliśmy więc, że warto stworzyć coś stałego - wyjaśnia Mateusz Weber, prezes Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki".

Adam Długosz, wiceprezes stowarzyszenia dodaje, że celem grupy jest przede wszystkim zainteresowanie innych historią wczesnośredniowieczną. Bo przecież wiemy o niej wciąż zbyt mało.

- Staramy się, by nie przedstawiać jej w taki sposób, jak dzieje się to na kartach podręczników do historii, lecz o wiele bardziej interesująco - podkreśla pan Adam.

Chcą odtwarzać dzieje

Czym więc zajmują się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki"? Ano po pierwsze starają się oni odtworzyć życie ludzi z czasów od IX do XI wieku.

- Zajmujemy się rzemiosłem wczesnośredniowiecznym. My głównie tworzymy przedmioty na własny użytek, a dziewczyny tkają materiały i szyją ubiory - przytacza Adam Długosz, wiceprezes stowarzyszenia.

Jednak to tylko nieliczne z przykładów. Pasjonaci historii organizują bowiem również pokazy m.in. wczesnośredniowiecznych potyczek (mają własne - zakupione lub własnoręcznie wyrobione - m.in. kolczugi - ważące ok. 9-11 kg, a także tarcze, czy miecze) oraz uczestniczą w wyjazdach historycznych.

Zajmują się również pracami rzemieślniczymi. Wykonują np. przedmioty drewniane, czy wytapiają świece. Zaś na zlotach krzesają samodzielnie ogień, wyłączają telefony komórkowe i cofają się kilkaset lat wstecz.

- Na własnej skórze weryfikujemy, co potrzebne było, bądź nie, ludziom żyjącym w tamtym okresie - podkreśla Mateusz Weber.

- Jest więc broń oraz walki, a czasami i drobne rany. Nie zapominamy też o radosnych elementach wczesnośredniowiecznego życia, jak np. tańcach i biesiadach - dodaje Danuta Włoch z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki".

Członkowie stowarzyszenia organizują również żywe lekcje historii oraz prelekcje na temat uzbrojenia wojów, strojów codziennych Słowian i Wikingów, a także pokazy łucznictwa.

Nie brakuje również inscenizacji życia codziennego, czyli obrządków ślubnych (to tzw. swadźba), uroczystości związanych z przesileniem wiosennym, czy nawet ceremonii pogrzebowych.

Ruda ma tajemnice

Skoro jednak stowarzyszenia działa w Rudzie Śląskiej to i w naszym mieście stara się dotrzeć do faktów historycznych z czasów od IX do XI wieku.

- Interesujemy się m.in. osadą hutniczą, która znajduje się w okolicach autostrady A4, a o której na razie niewiele wiadomo - przyznaje Mateusz Weber, prezes stowarzyszenia.

- Najwyższy czas, by ludzie mogli zobaczyć m.in. te miejsce i poznać jego historię - podkreśla Danuta Włoch.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku członkowie stowarzyszenia przeprowadzili żywą lekcję historii dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 na Wirku.

Ponadto członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki" mogą pochwalić się udziałem w trailerze filmowym powieści "Wichman" autorstwa Piotra Owcarza.

Chcesz się przyłączyć?

Rekrutacja dla osób zainteresowanych członkostwem w Grupie Rekonstrukcji Historycznej "Białe Kruki" jest otwarta, bo jak zaznaczają jej członkowie: - przyłączyć może się każdy.

W tej sprawie należy się kontaktować mejlowo na adres: [email protected] lub telefonicznie pod nr tel. 519-414-106. Grupa ma swoją siedzibę w Rudzie przy ul. Szczęść Boże 8/11.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto