Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzwonię i jadę – bezpłatny transport dla seniorów w Rudzie Śląskiej. Mogą dojechać do przychodni lub urzędów

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Bezpłatne przejazdy dla seniorów w Rudzie Śląskiej
Bezpłatne przejazdy dla seniorów w Rudzie Śląskiej Paweł Kurczonek / Polska Press
Akcja „Dzwonię i jadę” wystartowała w Rudzie Śląskiej już po raz siódmy. Dzięki Fundacji „Aktywni My” rudzcy seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnego dojazdu do przychodni i gabinetów specjalistycznych, a także urzędów i domów kultury, a nawet sklepów. - Osobom starszym często trudno jest przemieścić się do przychodni, urzędu czy nawet na zakupy, dlatego służymy pomocą i zawozimy naszych seniorów wszędzie, gdzie potrzebują i nie stosujemy żadnych ograniczeń co do punktów docelowych – wyjaśnia Kornelia Pogoda, koordynatorka projektu.

Dzwonię i jadę – bezpłatne przejazdy dla seniorów

Bezpłatne przejazdy na terenie Rudy Śląskiej są dostępne dla mieszkańców miasta, którzy ukończyli 60 lat. Jak mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej, z przejazdów można skorzystać w dni robocze w godz. 7.30-13.30, a akcja „Dzwonię i jadę” będzie trwać do końca roku z wyłączeniem wakacji, czyli lipca i sierpnia. Jak się okazuje, zapotrzebowanie na usługi jest bardzo duże, w tym roku z możliwości bezpłatnego przejazdu skorzystało już ponad 130 osób.

- Osobom starszym często trudno jest przemieścić się do przychodni, szpitala, urzędu, kościoła czy nawet na zakupy, basen, do ogródka. Rodzina takiej starszej osoby też nie zawsze jest mobilna, dlatego służymy pomocą i zawozimy naszych seniorów wszędzie, gdzie potrzebują i nie stosujemy żadnych ograniczeń co do punktów docelowych. Organizujemy także przejazdy grupowe w dni wolne, na przykład na koncerty, pikniki, różne imprezy plenerowe, z których mogą skorzystać organizacje działające na rzecz seniorów – wyjaśnia Kornelia Pogoda z Fundacji „Aktywni My”.

Zapotrzebowanie na przejazd można zgłaszać na dwa sposoby:

Urząd Miasta przypomina, by zgłoszenia przekazywać co najmniej z dwudniowym wyprzedzeniem.

- Potrzebę transportu może zgłosić zarówno osoba bezpośrednio zainteresowana, jak i rodzina, a także przedstawiciel instytucji czy placówki opiekującej się seniorami. Koordynator, który będzie przyjmował zgłoszenie, zapyta o podstawowe informacje niezbędne do wykonania usługi – informuje UM Ruda Śląska.

By skorzystać z przejazdu konieczne będzie podanie imienia i nazwiska, adresu oraz trasy, której ma dotyczyć przewóz.

Co istotne, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej również może skorzystać z bezpłatnego przejazdu. By było to możliwe, jego obecność również należy wcześniej zgłosić przedstawicielowi fundacji.

– Zapewniamy usługi również osobom wymagającym transportu specjalistycznego, które poruszają się na wózku lub potrzebują podprowadzenia. Informację o takiej potrzebie również należy przekazać przy zgłoszeniu – dodaje Kornelia Pogoda.

Pasażerowie powinni wypatrywać zielonego busa oznaczonego logiem projektu „Dzwonię i jadę”.

Inicjatywa wystartowała po raz pierwszy w 2016 roku dzięki środkom Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kolejne edycje akcji były dofinansowane z budżetu miasta. Jak informują władze Rudy Śląskiej, z bezpłatnych przejazdów skorzystało łącznie ponad 12,6 tys. osób. W 2023 roku miasto przeznaczyło na ten cel 170 tys. zł.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto