18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2011 na Ficinusie [ZDJĘCIA]

Sebastian Brudys
ZOBOT
ZOBOT Sebastian Brudys
Czas na podsumowanie tegorocznej imprezy na Ficinusie.

Industriada na Ficinusie w Rudzie Śląskiej była z pewnością bardzo udaną imprezą. Być może zabrakło jej nieco promocji na terenie miasta, chodź i tak odwiedzających było sporo. Zorganizowano między innymi: kilka koncertów i pokazów tanecznych dzieci ze Szkoły Yamaha, koncert akordeonistów Zespołu im. E. Huloka, chóru Słowiczek, zwiedzanie rowerowe miasta, wycieczki piesze po Rudzie Śląskiej, występ przedszkolaków i zabawy dla najmłodszych w przedszkolu nr 19, warsztaty graffiti rudzkiej grupy NIE TAK, prezentacje Rudy Śląskiej, konkurs fraszek na temat Ficinusa, opowiadania Norberta Klosy, wiersz pisany na metry, wiele konkursów kulinarnych, artystycznych i sprawnościowych, spotkania ze znanymi mieszkańcami miasta, wystawę starych fotografii Ficinusa i obrazów. Było również niespełna 20 stoisk, które zajęły firmy i różne stowarzyszenia. Były również występy sceniczne, które prowadziła Aleksandra Poloczek. Furorę wśród najmłodszych zrobił ZOBOT, chętnie pozujący do fotek.

Wkład w organizację Industriady miało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. Wraz z Bronisławem Wątrobą zorganizowało finał konkursu poetyckiego „Szpaska w lesie”, w ramach 5-lecia istnienia. Rozdało 50 sadzonek różnych gatunków drzew, chętnych było więcej. Dzięki inicjatywom RTPD rozdano dotychczas 950 młodych drzewek. Ruda jest więc nieco bardziej zielona. Stowarzyszenie wystawiło również swoje stoisko. Na nim promowało swój dorobek, propagowało turystykę, ekologię i kulturę, rozdając setki broszur, folderów, mapek, ulotek. Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew było jedynie jednym z kilkunastu stowarzyszeń, współorganizujących „święto Szlaku Zabytków Techniki”. To właśnie te działania dały odpowiednią oprawę i klimat imprezie.

Czy w przyszłości Ruda Śląska zyska nowe obiekty na Szlaku Zabytków Techniki? Wiele miast może się pochwalić większą ilością tego typu obiektów. Co może zostać wpisane na listę Szlaku Zabytków Techniki? Może to być: wielki piec w Nowym Bytomiu, inne obiekty Huty Pokój, Wieża Ciśnień w Nowym Bytomiu, budynek zabytkowy cechowni Kopalni Bielszowice, nowobytomskie osiedle Kaufhaus, Szyb Andrzej, infrastruktura Elektrowni Halemba (w likwidacji), czy powrót na listę dworca w Chebziu? W mieście jest o wiele więcej poprzemysłowych obiektów, czekających na zagospodarowanie, zlokalizowanych jednak na terenie czynnych kopalń i innych zakładów przemysłowych. Inicjatywą mogą się wykazać władze miasta, to od nich w głównej mierze zależy, czy Ruda Śląska będzie mogła kiedyś dorównać Zabrzu, rosnącemu potentatowi w turystyce poprzemysłowej, nie tylko w Polsce, ale i w świecie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto