18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochłowice doczekały się kolejnej książki. To pokłosie 650. urodzin dzielnicy Rudy Śląskiej

Joanna Oreł
Mieszkańcy Kochłowic mówią: Tu można poczuć opiekuńczego ducha. I ten duch zainspirował do wydania książki

To miejsce szczególne na rudzkiej mapie. Nie tylko dlatego, że właśnie stąd pochodzi wiele znaczących osób - ksiądz biskup Wilhelm Pluta, sinolog Jan Wypler, czy aktor Henryk Bista. Do dziś mieszkają tu bowiem ludzie zaangażowani i z pasją, ale także - oczarowani swoim miejscem na Ziemi.

Kochłowice - jedna z najstarszych dzielnic Rudy Śląskiej - doczekała się za ich sprawą kolejnej książki. Publikacji o tyle ciekawej, że związanej z jubileuszem 650-lecia dzielnicy.

Jak zaznaczają jej twórcy, jest to punkt kulminacyjny, a jednocześnie materialna pamiątka obchodów.

Historia, która inspiruje

To właśnie jubileusz, który obchodziliśmy przed dwoma laty, zainspirował młodych rudzian, a przy tym członków stowarzyszenia Genius Loci, do wydania książki o historii Kochłowic.

- Publikacja składa się z kilku części. W pierwszej zawarte zostały referaty z popularnonaukowej konferencji, która odbyła się w ramach jubileuszu 650-lecia Kochłowic, a także w latach wcześniejszych w ramach cyklu "Spotkania z historią" - opowiada historyk, Marcin Smierz, pod którego redakcją powstawała książką pt. "650 lat Kochłowic. Źródła i materiały do dziejów miejscowości".

Znajdziemy m.in. biogramy znanych kochłowiczan, a także źródła i materiały z historii dzielnicy.

- Największą ciekawostkę stanowią spisy parafian z Kochłowic poległych w armii niemieckiej podczas I wojny światowej oraz żołnierzy niemieckich poległych na obszarze parafii kochłowickiej w styczniu 1945 roku - podkreśla Marcin Smierz. - Obie te listy zostały odnalezione podczas kwerendy metryk parafialnych - dodaje.

W publikacji "650 lat Kochłowic. Źródła i materiały do dziejów miejscowości" znajdziemy też przedruk autorstwa Antoniego Mańki pt. "Kroniki Kochłowic" z 1925 r., a także archiwalne i współczesne zdjęcia oraz mapy.

To ludzie tworzą klimat

Marcin Smierz zaznacza, że Kochłowice są specyficzną dzielnicą.

Wynika to z aspektów architektonicznych (tu znajduje się późnobarokowe sanktuarium pw. Matki Boskiej z Lourdes i dosyć niezwykły rynek) oraz historycznych (wystarczy wspomnieć m.in. o dworcu, wieży wodnej i schronie bojowym nr 75 oraz grodzisku nad Kochłówką z okresu XIII-XIV wieku), a także wyjątkowości samych mieszkańców.

- Stąd bowiem pochodziło wiele wybitnych osobistości, jak np. ksiądz biskup Wilhelm Pluta, Jan Wypler (wybitny poliglota, tłumacz literatury chińskiej) czy Henryk Bista (aktor filmowy i teatralny) - wylicza Marcin Smierz. - Również sama dzielnica to miejsce niezwykłe, tutaj można wyczuć ducha opiekuńczego miejsca - Genius Loci - dodaje z przekonaniem, jak na miłośnika Kochłowic przystało.

Oto oni - Genius Loci!

Książkę przygotowali członkowie stowarzyszenia Genius Loci w tym: Marcin Smierz, Przemysław Noparlik, Marcin Jarząbek, Andrzej Wrożyna, Magdalena Hadała, Edyta Gliwicka oraz Krzysztof Rduch. Swój wkład mieli również Damian Halmer i Jan Kołodziej.

Publikację można zamawiać, pisząc na adres internetowy genius.loci@ op.pl. Książki będą dostępne do miesiąca czasu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto