Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2017: To będzie jedyna taka noc

UM/MM
Pokaz rycerski, warsztaty teatralne, walka na balonowe miecze, kulanie klusek, spektakl „Igraszki z diabłem” czy koncert muzyki klasycznej i rozrywkowej – tak w skrócie wyglądała będzie Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej. Już w najbliższą sobotę /20.05/ dla zwiedzających swe progi otworzy Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka oraz muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

W Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka przy ul. Wolności 26 Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18:00 otwarciem wystawy „Jak to za bajtla bywało...”. Pół godziny później dzieciaki wezmą udział w „Spotkaniu z lalkami”, czyli warsztatach teatralnych prowadzonych przez aktora Śląskiego Teatru Lalki i Teatru Ateneum - Marka Dindorfa. Na godz. 19:30 muzeum zaprasza do udziału w spektaklu „Igraszki z diabłem” w wykonaniu uczniów klasy I teatralnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, który odbędzie się na sali gimnastycznej „Mickiewicza”. Po nim także na sali, o godz. 20:30, rozpocznie się koncert muzyki klasycznej i rozrywkowej Trio Sorpresa. W czasie występów, równolegle, w muzeum odbywały się będą warsztaty dla dzieci „Fabryka zabawek” /19:30-21:00/, po nich przewidziane są warsztaty pokazowe Mariusza Loncy „Robotyka. Rude klocki” /21:00-23:00, obowiązują zapisy/.

- W Noc Muzeów tradycyjnie dla zwiedzających dostępne będą także nasze wystawy stałe. Na zwiedzanie z przewodnikiem zapraszamy co godzinę od godz. 18:30 do godz. 22:30. Przy czym zwiedzanie zaplanowane na godz. 18:30 oraz 19:30 skierowane jest w szczególności do dzieci – zachęca Krzysztof Gołąb, dyrektor rudzkiego muzeum. – Przewidzieliśmy także konkurs - niespodziankę – zdradza.

Drugą instytucją włączającą się w tegoroczne obchody Nocy Muzeów jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach przy ul. Oświęcimskiej. Na terenie placówki od lat działa przyszkolne muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej, nauczycielki historii, dzięki zaangażowaniu której miejsce to powstało. „Pela”, bo tak ją nazywano, była założycielką szkolnej Izby Pamięci i Tolerancji. Do zbierania eksponatów mających związek z historią, głównie Rudy Śląskiej, zachęcała swoich uczniów, ale część z nich zdobywała sama. Eksponaty zaczęto gromadzić w 1969 roku.

Szkolne muzeum dostępne dla zwiedzających będzie w godz. 17:00 – 22:00. Obok wystawy stałej organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, w tym: pokaz rycerski, walkę na balonowe miecze, kulanie klusek, wypiek kołocza śląskiego, możliwość poznania historii dzielnicy, także kochłowickiego gródka oraz wystawę „Ocalić od zapomnienia”.

Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.

W Noc Muzeów włączają się tez regionalni przewoźnicy. Aby 20 maja w szybki sposób móc przemieścić się pomiędzy poszczególnymi obiektami, Koleje Śląskie przygotowały dodatkowe przejazdy pociągów. Wszelkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie http://kolejeslaskie.com/do-muzeow-z-kolejami-slaskimi/.

Źródło: UM Ruda Śląska

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto